• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33599

  محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک با بیان اینکه اشکالات مختلفی در پیش نویس معاهده تجارت تسلیحات وجود دارد گفت: با وجود تلاش‌های ایران برای رفع این اشکالات در چارچوب گفت‌وگوهای جدی و سازنده، متن پیش‌نویس نهایی این معاهده، به صورت سیاسی و تبعیض‌آمیز تهیه شده و بر همین اساس ایران با آن مخالف است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سخنانی در کنفرانس معاهده تجارت تسلیحات تصریح کرد: ایران در نشست های این کنفرانس با انتظار بالا برای انعقاد یک معاهده موثر، جدی، متوازن و غیر تبعیض آمیز شرکت کرد، که هدف از آن کاستن از مشکلات جامعه بشری ناشی از تجارت غیر قانونی سلاح های متعارف و رسیدن به اهداف عالی انسانی بود؛ اما به دلیل وجود اشکالات مختلف قانونی در متن پیش نویس این تلاش ها به ثمر نرسید.

  خزاعی تاکید کرد: در حالی که مقابله با اعمال تجاوز کارانه یک وظیفه ذاتی و هدف اساسی سازمان ملل است، پیش نویس کنونی درخواست بسیاری از کشورها برای ممنوع کردن انتقال سلاح به کسانی که مرتکب تجاوزگری می شوند را مورد بی توجهی قرار داده است.

  وی افزود: به عنوان یکی کشور قربانی تجاوز خارجی، پرسش اساسی ما این است که برای کاستن از رنج جامعه بشری چگونه می توان در این خصوص سکوت کرد؟

  سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل افزود: این پیش نویس همچنین درباره حق خرید سلاح از سوی کشورهایی که برای دفاع و حق تمامیت ارضی خود به وارد کردن سلاح نیاز دارند، اشکال تراشی می کند و بندهایی از این معاهده به نفع برخی کشورهای خاص تهیه شده است. درحالی که یک هدف عمده این معاهده، تنظیم بازار تجارت و فروش سلاح در جهان است، اما این پیش نویس انتقال سلاح به نیروهای مسلح کشورهایی که در خارج از مرزهای خود استقرار دارند را استثنا می کند. این در حالی است که انتقال سلاح به خاورمیانه و منطقه خلیج فارس زمینه از دست رفتن جان بسیاری از انسان ها ظرف سال های اخیر را فراهم کرده است.

  وی اضافه کرد: این پیش نویس تمام حقوق را برای کشورهای بزرگ صادر کننده سلاح قائل شده و در مقابل حق کشورهای وارد کننده را که به سلاح برای امنیت خود نیاز دارند نادیده می انگارد و در واقع پیش نویس این معاهده، به صورت سیاسی و تبعیض آمیز تهیه شده است.

  خزاعی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و تعداد دیگری از کشورها تلاش زیادی کردند تا از طریق گفت وگوهای جدی و سازنده اشکالات این پیش نویس را برطرف و نگرانی های جدی را مرتفع سازند، اما مایه تاسف عمیق است که تلاش های کشورها برای انعقاد یک معاهده جدی، متوازن و و غیرتبعیض آمیز نادیده گرفته شد و از این رو ایران به دلیل اشکالات قانونی و متن سیاسی پیش نویس معاهده تجارت سلاح با آن مخالفت کرد و به اجماع نپیوست.

  ایران تجارت تجاوز تنظیم بازار جمهوری اسلامی ایران جهان خلیج فارس سازمان ملل متحد مشکلات نیویورک

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها