• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33596

  ولایت‌مداری، اخلاص و نیروی جوانی در جنگ معجزه کرد و علی هاشمی هم در هور و جمع نیروهایش به دنبال احیای این روحیات بود.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، عبدالفتاح اهوازیان از همرزمان شهید سرلشگر شهید علی هاشمی ملقب به" سردار هور" است که هم اکنون خادم الشهدایی زیارتگاه های موجود در جزیره مجنون و هور را بر عهده دارد.

  وی که سابقه حضور در « قرارگاه نصرت» را هم دارد، گفت: قدم به قدم هور محل شهادت رزمندگان غیوری است که مظلومانه به فیض شهادت نائل آمدند.

  عبدالفتاح اهوازیان با اشاره به عملیات های انجام گرفته در این منطقه افزود: عملیات « بدر» یکی از چند عملیات مهم و اصلی ای بود که در « شط علی» و « تبور» انجام شد و با توجه به این که ۴۵ کیلومتر از مسیر و منطقه عملیات در آب قرار داشت باعث شهادت بسیاری از نیروها شد.

  وی با اشاره به شخصیت سردار شهید علی هاشمی اظهار کرد: علی سمبل شهدای هور و قرارگاه سری نصرت است.

  اهوازیان که در بین خادمان جزیره مجنون به حاجی اهوازی معروف است، افزود: هنر اصلی علی هاشمی در سال ۶۱ این بود که عرب، ترک، شمالی، اهوازی، شوشتری و دزفولی را با همدیگر متحد کرد و به دور از تعصبات قومی، وحدت و همدلی بین نیروها به وجود آورد.

  وی با اظهار اینکه علی هاشمی، هوری را که همگی تهدید می دانستند تبدیل به فرصت کرد، افزود: حیوانات موذی مانند مار، پشه مالاریا و موجودات خطرناک از حیوانات موجود در هور بودند و به همین خاطر، رزمندگان مدت زمان زیادی را با گازوئیل و دود در منطقه زندگی می کردند.

  اهوازی با بیان اینکه هر برگ سند قرارگاه نصرت برای خود کتابی جامع است، گفت: تا پایان جنگ خیبر احدی نفهمید که علی هاشمی و نیروهایش چه هویتی دارند و در هور چه کاری انجام می دهند.

  همرزم شهید علی هاشمی با اشاره به خلاقیت رزمندگان قرارگاه سری نصرت تأکید کرد: رزمندگان اطلاعات و شناسایی در پوشش ماهی گیر یا بومی به کار خود می پرداختند و از ابداعات نیروهای مهندسی قرارگاه، سوارکردن جک برای اولین بار بر روی نیسان و کارهای فنی دیگر بود.

  اهوازیان با پاسخ به سوالی در مورد رمز پیروزی علی هاشمی در قرارگاه نصرت گفت: اخلاص، ولایت مداری و نیروی جوانی در جنگ معجزه کرد و علی هم در هور و جمع نیروهایش به دنبال احیای این روحیات بود.

  وی با اشاره به احترام خاص سادات در بین مردم عرب و خوزستانی افزود: سادات در بین قبایل و عشایر بسیار احترام داشتند و مشاهده می کردیم که فرمانده گردان دست رزمنده ای از سادات را می بوسد و به وی ادای احترام می کند.

  حاجی اهوازی ادامه داد: باید به دنبال روایتی حقیقی از جزیره مجنون و هور باشیم و نباید گذاشت با غفلت و موازی کاری، تاریخ پرحادثه این منطقه در دل زمانه منحرف و کم رنگ شود.

  وی با توجه به قول مساعد سردار باقرزاده جهت دفن پیکرهای شهدا در زیارتگاه های منطقه هور افزود: اولین شهیدی که از منطقه هور کشف شود در همین نقطه به خاک سپرده خواهد شد. پیکرهای زیادی از رزمندگان با احتمالات موثق در این نقطه وجود دارد.

  اهوازیان ادامه داد: با توجه به تجهیزات سنگینی که رزمندگان با خودشان حمل می کردند، بعد از مجروحیت و شهادت به زیر آب رفته اند بنابراین احتمال وجود پیکرهایشان در منطقه قوی است.

  وی با اشاره به حضور فرماندهانی همچون محسن رضایی جهت تشریح فعالیت های قرارگاه نصرت افزود: با تأسیس موسسه فرهنگی سردار شهید علی هاشمی و مدیریت حسین هاشمی فرزند شهید علی هاشمی، قصد داریم تا به احصا و جمع آوری اطلاعات و تولید مطالب مربوط به تاریخ هور، قرارگاه نصرت و شخصیت علی هاشمی بپردازیم.

  اهوازیان ادامه داد: منطقه رفیع و در قسمت هور شمالی در ابتدای جنگ ۲۶ هزار نفر جعیت داشت که در سال های گذشته به ۲۰۰۰ نفر کاهش یافته بود ولی این منطقه با اعزام کاروان های راهیان نور دوباره زنده شده است.

  وی با اشاره به اینکه « رفیع» آغاز شناسایی ها و اصلی ترین نقطه شناسایی قرارگاه نصرت به حساب می آید، افزود: پس از گذشت ۳۰ سال هنوز منطقه هور بکر است و قصد داریم تا برای نشان دادن سختی های کار رزمندگان اقدام زائرین را با قایق به مناطق مورد نظر اعزام کنیم.

  حاجی اهوازیان با اعلام فعالیت های در دست احداث از قبیل سوله اسکان، سرویس بهداشتی، برق کشی و آسفالت جاده در منطقه رفیع و هور شمالی گفت: در آینده نزدیک امکان اسکان شبانه برای زائران در این منطقه فراهم خواهد شد.

  وی یادآور شد: در سال گذشته ۷۰ هزار زائر از هور بازدید کردند و به دلیل خاکی بودن جاده و حضور نداشتن کاروان های اتوبوسی، بیشتر خودروهای شخصی و مسافران خانوادگی به هور عزیمت می کنند.

  مسیرهای حرکت به سمت هور از طریق سوسنگرد، هویزه، جاده سید الشهدا، جاده شهید همت و شهر رفیع امکان پذیر است.

  برق جاده جنگ جنگ تحمیلی خاک کاروان های راهیان نور مالاریا محسن رضایی مسافران نیسان
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها