• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33538

  یک سوپرتانکر چینی برای نخستین بار از زمان آغاز تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران وارد بزرگترین پایانه صادراتی نفت ایران در جزیره خارگ شده است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، پایگاه اطلاع رسانی Oil Price در گزارشی نوشت که یک سوپرتانکر چینی برای نخستین بار از زمان آغاز تحریم های آمریکا و اروپا علیه ایران وارد بزرگترین پایانه صادراتی نفت ایران در جزیره خارگ شده است.

  این پایگاه نوشته است که در جولای ۲۰۱۲ اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه آن دست از سازمان ها و شرکت های اروپایی که اقدام به بیمه شرکت های ایرانی می کردند اعمال کرد. این تحریم به آن معنا بود که اگر شرکتی با نفت ایران تجارت می کرد دیگر نمی توانست از بیمه های دریایی در اروپا استفاده کند.

  با این وجود تازه ترین اطلاعات منتشر شده از حرکت های کشتی ها در آب های جهان که توسط IHS Fairplay تحلیل شده است نشان می دهد که برای نخستین بار از ماه جولای تاکنون یک سوپرتانکر چینی از بزرگترین پایانه صادراتی نفت ایران در جزیره خارگ بازدید کرده است.

  ریچارد هارلی، تحلیلگر اطلاعات دریایی در IHS Fairplay در این باره می گوید: از زمان آغاز تحریم ها تاکنون برای نخستین بار یک سوپرتانکر حمل نفت خام متعلق به چین از یکی از بنادر ایران بازدید کرده است.

  در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین همواره تصریح کرده است که هدف تحریم های غرب علیه ایران نبوده است. چین به همکاری طبیعی و شفاف خود با ایران در حوزه انرژی ادامه می دهد. ما به طور قاطع با استراتژی تحریم یک کشور علیه کشور دیگر طبق قوانین داخلی خودش مخالفت می کنیم.

  به نوشته پایگاه Oil Price هنوز دلیل بازدید سوپرتانکر چینی از جزیره نفتی خارگ مشخص نشده است.

  پرس تی وی نیز با تائید این خبر گزارش داد که این تانکر چینی ظرفیت حمل دو میلیون بشکه نفت خام را دارد و یک شرکت نروژی نیز آن را بیمه کرده است.

  چین یکی از بزرگترین خریداران نفت خام صادراتی ایران است که در ماه فوریه ۲۰۱۳ برخلاف تحریم ها واردات نفتش از ایران بیش از ۸۰ درصد افزایش یافت.

  اتحادیه اروپا انرژی ایران پرس تی وی تجارت جهان چین کشتی نفت وزارت خارجه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها