• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33418

  لحظاتی پیش رئیس جمهور به منظور آغاز عملیات اجرایی ساخت بلندترین سد بتنی جهان وارد استان لرستان شد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس از خرم آباد، امروز با حضور دکتر محمود احمدی نژاد عملیات اجرایی ساخت سد و نیروگاه بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی جهان با ارتفاع ۳۲۵ متر، در استان لرستان آغاز می شود.

  بنا بود روز گذشته این سفر انجام گیرد، اما این سفر به دلایلی لغو و به امروز موکول شد.

  کار مطالعه این سد از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و تا سال ۱۳۸۸ زیر نظر مشاوران و کارشناسان داخلی و خارجی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است، ضمن آن که تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار جهت احداث پروژه های زیرساختی شامل راه دسترسی اصلی، راه های دسترسی داخلی، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزینه شده است.

  سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری (هشتمین ایستگاه حدفاصل درود - اندیمشک) ساخته می شود.

  این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع ۳۲۵ متر و طول تاج ۵۰۹ متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب بتن ریزی مورد نیاز است.

  نیروگاه سد بختیاری از نوع زیر زمینی و با شش واحد توربین به قدرت ۲۵۰ مگاوات ساخته می شود و ظرفیت تولید این نیروگاه یک هزار و ۵۰۰ مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت است.

  رودخانه بختیاری به عنوان یکی از دو سر شاخه اصلی رودخانه دز از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه لرستان سرچشمه می گیرد و در ۴۵ کیلومتر بالاتر از سد دز به رودخانه سزار می پیوندد.

  جنوب شرقی جهان راه آهن رئیس جمهور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور لرستان سد بتنی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها