• لینک کوتاه
 • کد خبر: 333804

  رسانه‌های اصلاح طلب با انتشار خبر 90 درصدی تایید صلاحیت‌ها به ویژه درباره برخی چهره‌‌های همسو با خود که از پرونده سفیدی برخوردار نیستند، تلاش کردند اینگونه القا کنند که اگر بحث ناظر و مجری از هم تفکیک شود جامعه فرایند بهتری دنبال می‌کند.

  به گزارش پارس به نقل از فارس12 هزار و 123 نفر در سراسر کشور برای حضور در رقابت‌‌های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نام‌نویسی کردند؛ مشارکتی که به گفته رحمانی فضلی وزیر کشور نسبت به دوره قبل رشد دوبرابری داشته است؛ رشدی که در برداشت نخست بیانگر تلاش لایه‌های مختلف مردم برای ورود به خانه ملت در راستای بهبود اقتصاد خود و کشور را نشان می‌دهد؛ چراکه درصد قابل توجهی از داوطلبان دور دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در مرحله نخست این ماراتن زمانی که در صف‌های ثبت‌نام حاضر شده بودند اعلام داشتند جهت بهبود معیشت خود، خانواده و کشور قصد دارند برای یک بار هم که شده طعم تکیه زدن بر صندلی‌های سبز بهارستان را تجربه کنند؛ بماند که در این میان افرادی نیز به دلیل نداشتن شغل و درآمد برای ورود به این کارزار راهی وزارت کشور و ستاد‌های انتخابات شده بودند.

  در نهایت با به پایان رسیدن زمان بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیئت‌های اجرایی لایه‌های دیگری از این نوع ثبت‌نام برای عموم روشن شد چراکه به نظر می‌رسد هیئت‌های اجرایی در انجام وظایف قانونی خود بیش از حد تساهل و تسامح به خرج داده‌اند و برخی افراد که پاسخ استعلام‌هایشان از یکی از 4 منبع « وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، قوه‌ قضائیه، ثبت احوال» نیز منفی بوده را مورد تایید قرار داده اند.

  تایید صلاحیت یکی از متهمان پرونده کرسنت که پیش از این از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده بود یکی از مصادیق این تساهل و تسامح هیئت اجرایی است.

  در این میان رسانه‌های اصلاح طلب نیز با انتشار خبر 90 درصدی تایید صلاحیت‌ها به ویژه جریان سازی برای برخی از چهره‌‌های همسو با خود که از پرونده سفیدی برخوردار نیستند، تلاش کردند اینطور القا کنند، اگر بحث ناظر و مجری از هم تفکیک شود جامعه فرایند بهتری دنبال می‌کند. موضوعی که حسن روحانی  در سخنان خود بارها و به بیان‌های گوناگون اشاره داشته است.

  از سوی دیگر این طور به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان می‌خواهد هزینه‌های انتخاباتی تایید و رد صلاحیت‌ها را به پای شورای نگهبان بنویسد و علاوه بر این نوع فضاسازی، بگویند دولت بر قول و وعده خود ایستاده است.

  چراکه بنابراین گزارش بیشترین و کمترین تایید صلاحیت ها به تفکیک استان‌ها به ترتیب به استان بوشهر با 100 درصد تایید صلاحیت و هرمزگان با 80 درصد کمترین تایید صلاحیت ها اختصاص یافته است.

  با انتشار خبر تعداد افراد تایید صلاحیت شده در سراسر کشور از سوی هیئت‌‌های اجرایی نگرانی که برخی صاحب نظران از جمله دبیر شورای نگهبان در خصوص نهضت ثبت‌نام مطرح کرده بودند بیشتر مورد توجه قرار گرفت؛ چراکه محرز است جریانی که منجر به فتنه سال 88 و آشوب‌های این چنینی در کشور شده در تلاش است تا از فرصت پیش آمده به بهترین نحوه استفاده خود را کرده و بار عدم احراز صلاحیت تعداد زیادی از جمع 10 هزار نفره تایید شده از سوی هیئت‌های اجرایی را به پای شورای نگهبان بریزد.

  این استراتژی درحالی مسیر عملیاتی شدن خود را طی می‌کند که آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان پیش از این ضمن انتقاد از تعداد بالای ثبت نام کنندگان برای شرکت در انتخابات خبرگان و مجلس شورای، شیوه عمل هیات های اجرایی در بررسی صلاحیت داوطلبان را نیز مورد نقد قرار داد؛ «یکی از مشکلاتی که ما با هیأت‌های اجرایی داریم این است که زود تأیید صلاحیت‌ها را از سر خود باز می‌کنند.»

  دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد: «برخی هیأت‌های اجرایی با ما همراهی نمی‌کنند و همه چیز را گردن شورای نگهبان می‌اندازند.»

  با نگاهی به جدول آماری افراد تایید صلاحیت شده در جدول تفکیکی زیر نشان می‌دهد که در برخی حوزه‌های انتخابیه تمام داوطلبان از سوی هیئت‌های اجرایی مورد تایید قرار گرفته‌اند.

  به گزارش فارس از مجموع 12 هزار و 123 نفر داوطلب حضور در رقابت های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 294 نفر انصراف و یک نفر تغییر حوزه انتخابیه داده است.

  همچنین یکی از داوطلبان حوزه انتخابیه استان مرکزی نیز پیش از زمان بررسی صلاحیت ها دار فانی را وداع گفت.

   

   

   

   

  جامعه جدول رسانه شورای نگهبان مجلس شورای اسلامی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها