• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33333

  سفر رئیس جمهور به لرستان لغو و به زمانی دیگر موکول شد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس از خرم آباد، قرار بود، امروز با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور عملیات اجرایی ساخت سد و نیروگاه بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی جهان با ارتفاع ۳۲۵ متر، در استان لرستان آغاز شود، اما این سفر لغو و به زمانی دیگر موکول شد. دلیل لغو این سفر هنوز مشخص نشده است.

  کار مطالعه سد بختیاری از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و تا سال ۱۳۸۸ زیر نظر مشاوران و کارشناسان داخلی و خارجی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است، ضمن آنکه تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار جهت احداث پروژه های زیرساختی شامل راه دسترسی اصلی، راه های دسترسی داخلی، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزینه شده است.

  سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری (هشتمین ایستگاه حدفاصل درود - اندیمشک) ساخته می شود.

  این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع ۳۲۵ متر و طول تاج ۵۰۹ متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب بتن ریزی مورد نیاز است.

  نیروگاه سد بختیاری از نوع زیرزمینی و با شش واحد توربین به قدرت ۲۵۰ مگاوات ساخته می شود و ظرفیت تولید این نیروگاه یک هزار و ۵۰۰ مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت است.

  رودخانه بختیاری به عنوان یکی از دو سرشاخه اصلی رودخانه دز از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه لرستان سرچشمه می گیرد و در ۴۵ کیلومتر بالاتر از سد دز به رودخانه سزار می پیوندد.

  جنوب شرقی جهان راه آهن رئیس جمهور محمود احمدی نژاد لغو سفر لرستان سد بختیاری

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها