به گزارش پارس به نقل از مهر، آیت الله سید احمد خاتمی یکشنبه شب در همایش واجب فراموش شده که در محل مهدیه مشهد برگزار شد گفت: امر به معروف و نهی از منکر در صورتی تأثیرگذار است که آمرین به معروف و ناهیان از منکر آراسته به فضائل باشند و چهره آنها بیانگر منکرات نباشد.

وی در خصوص دستور اسلام برای پاکسازی جامعه بیان کرد: یکی از راه های پاکسازی جامعه پرداختن انسان به خود است، یعنی انسانی که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند باید در خانواده خود، اخلاق و تربیت نمونه باشد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نخستین گام ترویج امر به معروف و نهی از منکر در جامعه از خانواده است، اظهار کرد: برای امر به معروف و نهی از منکر ابتدا باید از خانواده شروع کرد و قبل از آنکه به فکر درست کردن جامعه باشیم ابتدا باید خود و خانواده را از منکرات دور کنیم.

وی خاطر نشان کرد: آمرین به معروف و ناهین از منکر باید انس با قرآن داشته باشند و از منشور کامل قرآن بهره مند شوند و همچنین بهره مندی از جلسات اخلاق برای آنها یک امر ضروری است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مبادا دغدغه امر به معروف و نهی از منکر انسان را از خودسازی خود غافل کند و باید مسئله معروف و منکر در بین افراد جامعه به خوبی شناسانده شود.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) که در جامعه امروز ما اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم (ص) فرمود من بعد از خودم نگران سه چیز هستم و آن هم فتنه های گمراه کننده، حرام خوری و عدم پاکدامنی است.

خاتمی توضیح داد: هر سه نگرانی پیامبر اکرم (ص) به طور همزمان در جامعه امروز ما اتفاق افتاد، در کنار گسترش بدحجابی، فتنه سال۸۸ اتفاق افتاد و در کنار این دو فساد سه هزار میلیارد تومانی به وجود آمد.

وی اظهارکرد: اولین فتنه باند منتظری بود که موجب فتنه بزرگی شد و تا امروز هنوز برای برخی ها روشن نشده که اختلاف امام (ره) و منتظری شخصی نبوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: دومین فتنه، فتنه سال ۸۸ بود و کسی به مقابله با انقلاب آمد که هشت سال نخست وزیر امام (ره) بود و مقام معظم رهبری فرمودند که قصد آنها مقابله با اصل نظام است و بعد از گذشت چهار سال هنوز خیلی ها حاضر نیستند قبول کنند که هدف فتنه گران چه بوده است.