به گزارش پارس به نقل از ایسنا، آیت الله سید احمد خاتمی در همایش" تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری" که شب گذشته در ساختمان بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: نام گذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری یک نامگذاری حساب شده است و مشخص کننده برنامه راهبردی است که مردم و مسوولین باید آن را ادامه دهند و در همین راستا در پایان سال جاری باید شاهد جهش اقتصادی و حماسه سیاسی باشیم.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به جایگاه والای مقام معظم رهبری اظهار داشت: در عرصه اقتصادی کارهای ناتمام گذشته که توسط مقام معظم رهبری در روز اول فروردین اعلام گردید، باید ساماندهی شود.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری، اقتصاد بدون نفت را آرمانی کلیدی دانست و افزود: اقتصاد کشور باید از وابستگی به نفت رهایی یابد که این امر مستلزم بها دادن به تولید، کار و سرمایه ملی است که همه این ها باید تبدیل به یک فرهنگ شوند.

عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در رابطه با حماسه سیاسی تصریح کرد: مشخص ترین حماسه سیاسی، مسئله انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری است که مقام معظم رهبری در مورد انتخابات ۲ رهنمود داشتند؛ رهنمود اول مربوط به اصل انتخابات بود که هم در عرصه استقلال و هم در عرصه سیاسی واقتصادی کشور مهم تلقی می شود و دیگری نیز در خصوص شرایط کاندیدا بود.

خاتمی با یادآوری راهپیمایی ۲۲ بهمن سال گذشته، تصریح کرد: دشمن از یک سال پیش تخریب علیه نظام را در بخش های مختلف سیاسی واقتصادی آغازکرد و از ۱۱ تیرماه سال گذشته تحریم هایی که به تعبیر دشمن فلج کننده بود شروع شد، اما حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ثابت کرد که آنان در هیچ شرایطی تسلیم دشمن نخواهند شد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سخنان رییس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه" ۱۱مرداد ایران مجبور به تسلیم است و کشورش بی نظیرترین تحریم ها را در طول ۱۰۰ سال گذشته دربرابر ایران به کار گرفته است" تصریح کرد: اگر هر یک از این تحریم ها در خصوص یکی از کشورهای منطقه و وابسته به آمریکا اعمال می گردید، نظام آن کشور ساقط می شد.

وی حضور مردم در انتخابات آتی را بیعت آنان با نظام دانست و خاطر نشان کرد: انتخابات خرداد ماه امسال قطعا تاثیری گسترده تر از راهپیمایی ۲۲ بهمن خواهد داشت، زیرا براساس آمار دقیق و صحیحی صورت می گیرد و دغدغه ما باید حضور گسترده در این عرصه باشد.

عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه" شورای نگهبان حداقل صلاحیت نامزدها را تعیین می کند" گفت: تعیین سقف صلاحیت ها برعهده مردم است همان طور که در فرمایشات مقام معظم رهبری این مسئله به خوبی نمایان بود.

وی قانون مداری، توانایی اداره کشور در شرایط فوق العاده و روحیه استکبار ستیزی را از ویژگی های کاندیدای اصلح دانست و افزود: ولایتمداری شرط قانون مداری یک رییس جمهور است که اصول بسیاری از جمله اصل ۵۷ قانون اساسی دال بر این مسئله است.

امام جمعه موقت تهران با بی طرف خواندن مقام معظم رهبری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: طبق قانون اساسی هیچ مقام مسئولی در ۳ قوه نباید از جایگاه رهبری برای تبلیغ از کاندیدای خاص استفاده کند زیرا این امر خلاف شرع و قانون است.

امام جمعه موقت تهران، حماسه ۹دی ماه سال۸۸ را حرکت جهادی دانست و افزود: فتنه ۸۸ را خود مردم جمع کردند و جالب این است که در طول ۸ ماه فتنه، خبری از تحریم از سوی دشمن نبود به این امید که تحول در نظام صورت گیرد اما از فردای ۹ دی، تحریم ها به اشکال مختلف آغاز گردید.

وی در خصوص حضور اصلاح طلبان در انتخابات سال ۹۲ اظهار کرد: اختلاف سلیقه در کشور دو گونه است که براساس فرمایشات مقام معظم رهبری به ۲جریان درون نظام و بیرون نظام تقسیم می شود و فقط جریان درون نظام در انتخابات آتی می توانند کاندیدا داشته باشند.

خاتمی، رعایت قانون اساسی و پیروی از ولایت را از مشخصه های جریان درون نظام دانست و افزود: ساختارشکنان از جمله سران فتنه، دشمنان این انقلاب هستند و از جریان های درون نظام محسوب نمی گردند.

امام جمعه موقت تهران در خصوص رابطه با آمریکا گفت: از آغاز پیروزی انقلاب امام خمینی (ره) مخالفت خود را در خصوص داشتن رابطه با آمریکا اعلام کرد اما بعضی ها جرات مخالفت با امام (ره) را نداشتند و برخی هم بعد از فوت ایشان از این امر عدول کردند و خواهان رابطه با آمریکا شدند اما سیاست مقام معظم رهبری همان سیاست امام (ره) است.

عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر ادعای برخی مبنی بر اینکه" مشکلات اقتصادی داخلی به خاطر نداشتن رابطه با آمریکاست" تصریح کرد: براساس منویات مقام معظم رهبری در اول فروردین ماه، مذاکره مورد نظر آمریکا، مذاکره واقعی نیست بلکه آنان فقط می خواهند ما را زیر سلطه در آوردند که این خود تحقیر یک ملت است.

وی" حقوق بشر" و" مسئله ارضی جزایر ۳ گانه" را از جمله بهانه های مطرح شده از سوی دشمن جهت حمله به نظام جمهوری اسلامی ایران دانست.

خاتمی ملت ایران را" حماسه آفرین" خواند و خاطر نشان کرد: سال گذشته، سالی سرشاراز تلاطم بود و ایران در متن اخبار جهان قرار داشت که به یاری خدا و عنایت حضرت بقیه الله (روحی فداک) این سال به خوی سپری شد و امید است که سال ۹۲ سال آسیب های پیاپی برای دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.