• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32954

  نخست وزیر ترکیه ضمن اعلام تصمیم خود برای سفر به نوار غزه و کرانه باختری در ماه آوریل آینده در واکنش به عذر خواهی رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل با این عذرخواهی به شروط ترکیه پاسخ داد و این امر نفوذ منطقه‌ای روز افزون ترکیه را نشان می‌دهد.

  به گزارش پارس، ایسنا به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که احتمالا در ماه جاری میلادی یا آوریل به نوار غزه و کرانه باختری سفر خواهد کرد.

  اردوغان افزود: این سفر برای کمک به لغو محاصره اسرائیل در اراضی فلسطینی بسیار مفید خواهد بود.

  وی تاکید کرد: این سفر در چارچوب تلاش های کلی کشور برای مشارکت در روند صلح خاورمیانه صورت می گیرد.

  چند ساعت بعد از عذرخواهی اسرائیل از اردوغان اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس اعلام کرد که اردوغان در آینده نزدیک به غزه سفر خواهد کرد.

  اسرائیل روز شنبه به دلیل حمله ای که نیروهای ارتش این رژیم علیه کشتی حامل کمک های بشردوستانه ترکیه در آب های آزاد در سال ۲۰۱۰ صورت دادند که به کشته شدن ۹ فعال ترکیه منجر شد از این کشور عذرخواهی کرد.

  اردوغان اعلام کرد که عذرخواهی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را که متعهد به لغو هر گونه محدودیت در رفت و آمد افراد و انتقال کالاها به اراضی فلسطینی از جمله غزه شده است، می پذیرد.

  در بیانیه دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی به احیای روابط دیپلماتیک دو طرف از جمله بازگرداندن سفیران دو طرف و پرداخت غرامت به خانواده های کشته شدگان و لغو تدابیر حقوقی علیه سربازان ارتش اسرائیل اشاره شده است.

  اردوغان در جریان مراسم افتتاح خط راه آهن شهرک آسکی در غرب ترکیه عنوان داشت: ما وارد مرحله جدیدی در ترکیه و منطقه شده ایم. ما در ابتدای مسیر بالا بردن جایگاه ترکیه در منطقه هستیم به طوری که اقتدار آن را همان طور که در گذشته بوده، نشان دهد.

  نخست وزیر ترکیه گفت که همتای اسرائیلی اش در تماس تلفنی که با وی داشته موافقت خود را با شروط ترکیه در جهت عادی سازی روابط دو طرف یعنی عذرخواهی علنی، پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان و کاهش سطح محاصره نوار غزه اعلام کرده است.

  وی افزود: کشور از اسرائیل انتظار دارد گام های ملموسی بردارد و این روند را دنبال خواهد کرد.

  اردوغان به خبرنگاران گفته است، عادی سازی روابط به صلح منطقه کمک خواهد کرد.

  آب های آزاد اسماعیل هنیه ترکیه حماس خانواده رژیم صهیونیستی صلح خاورمیانه غزه نخست وزیر ترکیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها