• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32899

  برگ برگ فتنه ۸۸ حاوی در‌س‌هایی آموزنده و عبرت‌انگیز است؛ آشکار‌تر شدن هر‌چه بیشتر نقش ممتاز ولی‌فقیه و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مد‌ظله) ‌ در برون‌رفت از بحران‌سازی براندازان، اثبات عظمت ملت بابصیرت، دین‌مدار و ولایت‌محور ایران، عمق کینه دشمنان ملت و تفکیک صف دوستان انقلاب و نظام از دشمنان آن و… همگی از در‌س‌ها و برکات فتنه ۸۸ است.

  به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران،   ۱۳۸۸ هم تجدید حیاتی برای ۱۳ آبان ها و ۱۶ آذر ها و ۲۲ بهمن ها بود و هم منشا و مبدا تحولات نوینی چون ۲۲ خرداد و ۹ دی بود.  

  ۲۲ خرداد تا ۲۲ بهمن روز شمار ۳۰ سال انقلاب بود. روند حوادث ۸۸ ماهه پس از انتخابات به خوبی نشان داد" تجدید حیات نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران" جامع ترین تعبیر برای وصف تحولات این برهه حساس پس از انقلاب است.

  گزارش پیش رو یکی از مهم ترین روزهای حوادث این نبرد ۸ ماهه (۱ و ۳ مرداد ماه ۸۸) را بررسی کرده است.  


  پنجشنبه، ۱ مرداد، بیانیه خبرگان رهبری خطاب به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام


  اکثریت   نمایندگان مجلس خبرگان رهبری   با صدور بیانیه ای خطاب به ملت ایران، رهبری را فصل الخطاب دانسته و اعلام کردند: هر گونه انحراف از راه و مواضع رهبری انحراف از آرمان های انقلاب و خط اصیل امام خمینی (ره) است.  

  در قسمتی دیگر از این بیانیه خطاب به هاشمی رفسنجانی رئیس این مجلس آمده است:

  بسیاری از علما و نخبگان و شخصیت ها و دلسوزان نظام انتظار دارند که رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام که همواره با تدبیر و فراست در کنار امام و رهبری به حل مشکلات و معضلات کمک کرده اند در شرایط کنونی نیز با پشتیبانی بیشتر و شفاف تر از ولایت فقیه و بیانات رهبری، در این شرایط حساس، دشمنان اسلام و نظام و کینه توزان و بدخواهان و فرصت طلبان را در نقشه شیطانی برای آسیب به وحدت و همدلی، ناکام گذارند.  

  رجانیوز:   نمایندگان موثر اصولگرا در مجلس معتقدند ریاست هم زمان مجلس و فراکسیون اکثریت توسط لاریجانی وی را با محدودیت های طبیعی و غیر قابل اجتنابی مواجه کرده است و از سوی دیگر، لاریجانی نیز با اقدامات و مواضع یک ساله اخیر خود به ویژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن نشان داده است گزینه مناسبی برای ادامه ریاست بر مهمترین فراکسیون مجلس شورای اسلامی نیست.  

  اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در نامه ای سر گشاده خطاب به رئیس جمهور نوشت : شما به هزار دلیل آقای مشایی را قبول دارید، که حتی یک دلیل آن را هم خارج از قالب شعار نگفتید، اما ما هم به هزار و یک دلیل مشروعیت او را زیر سوال می دانیم؛ با این حال به یک دلیل از همان هزار و یک دلیل مان بسنده می کنیم.  

  برای بررسی صلاحیت و مشروعیت اسفندیار مشایی همین بس که در شرایط کنونی که از یک سو اعطای سمت مذکور علی رغم نظر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و به گونه ای غیرقانونی و نامشروع به او اختصاص یافته و از سوی دیگر موج ناخرسندی از او فراگیر شده و هزینه های بی شماری را هم برای دولت دهم فراهم می آورد، شهوت قدرت و مقام خواهی در وی به حدی بروز و ظهور یافته که حتی یک بار هم از لسان او کلمه ای استعفا شنیده نمی شود. اینکه هیچ کلامی با محوریت کناره گیری و عدم تمایل به این منصب از سوی او شنیده نمی شود، نشان از چه دارد؟  

  به نظر شما قابل تأمل نیست؟ اینکه فردی با این کارنامه وحشتناک هنوز از حضور در سمت های متعلق به این مردم شرمگین نیست، هویدای کدام خصلت او می تواند باشد؟ …  
  احمدی نژاد از یک تا صدش تنها در قالب ولایت پذیری معنا دارد در غیر این صورت شما هم برایمان با خاتمی و موسوی و دیگران فرقی نخواهید داشت و جریان دانشجویی مسلمان چشم اسفندیار شما را هم هدف خواهد گرفت .  

  خبر آنلاین نوشت: عبدالله نوری وزیر سابق کشور با حمایت از مواضع هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه، اعلام کرده که هاشمی رفسنجانی تحت فشار است.  

  وی که در نماز جمعه هفته گذشته حاضر شده و به گفته شاهدان اقتدا نکرده بود، همچنین روحیه بالای همسر و اعضای خانواده رئیس مجمع تشخیص مصلحت را مورد ستایش قرار داده است.  

  وی در ادامه با مقایسه شرایط فعلی کشور با سال های میانی دهه ۱۳۵۰ ش، نسبت به سقوط نظام جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده است.
   

  شنبه، ۳ مرداد،   استعفای رحیم مشایی از سمت معاون اولی رئیس جمهور

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در بیست و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم فرمودند : " معنای اتحاد و اعتصام به حبل الله این است که در اصول همدل باشیم هر چند ممکن است در برخی از فروع با هم اختلاف داشته باشیم واین مطلقا مانع وحدت واتحاد نیست" ایشان اختلاف سلیقه را امری طبیعی دانستند و با اشاره به اینکه اختلاف سلیقه در همه دوران های مختلف وجود  داشته است، افزودند: " اگر این اختلاف سلیقه ها و برداشت ها با هوای نفس مخلوط شد کار خراب می شود بنابراین باید ملاحظه کرد کجا اختلاف سلیقه براساس هوای نفس و کجا براساس احساس تکلیف است. "

  فارس نوشت:   در پی انتشار نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور در خصوص ضرورت برکنار مشایی از معاون اولی رئیس جمهور، اسفندیار رحیم مشایی از این پست کناره گیری کرد.  

  متن کناره گیری مشایی به این شرح است: " اینجانب بعد از دستور مقام معظم رهبری خود را معاون اول رئیس جمهور نمی دانم و به عنوان یک سرباز ولایی در هر کجا که بتوانم به مردم عزیز کشور خدمت خواهم کرد. "

  پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت: محمود احمدی نژاد در پاسخ به نامه رحیم مشایی با کناره گیری وی از معاونت اولی رئیس جمهور موافقت کرد.  

  متن نامه به شرح زیر می باشد:

  " برادر ارجمند جناب قای مهندس رحیم مشایی؛ با تقدیر فراوان از بزرگواری و پذیرش مسئولیت معاون اولی که علی رغم میل شخصی جنابعالی و با اصرار اینجانب انجام شد، مجددا تاکید می نمایم که شما را انسانی خود ساخته مومن و دلباخته حضرت ولیعصر (عج) و با تعهدی عمیق وآگاهانه به خط نورانی ولایت و مبانی جدی اسلامی و خدمتگزاری توانمند و صدیق به ملت الهی و عزیز ایران می شناسم.

  طی یک هفته اخیر نیز امیدوار بودم که با رفع برخی تبلیغات منفی، فشارها و جو سازی های بعضی رسانه ها و جریان های سیاسی، دولت بتواند از خدمات شما در جایگاه معاون اولی برخوردار بماند. با پذیرش کناره گیری شما از مسئولیت مذکور مطمئن هستم همواره در خدمت ملت و انقلاب اسلامی خواهید بود. از خدای متعالی برای حضرتعالی موفقیت و عزت روز افزون مسئلت دارم. "

  پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت:   متن نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری به رهبرمعظم انقلاب در پی استعفای اسفندیار رحیم شمایی از معاونت اولی رئیس جمهور به شرح ذیل است :  

  " محضر حضرت آیت ا… خامنه ای دام ظله العالی؛ ضمن ارسال رونوشت نامه کناره گیری مورخ ۲/۵/۸۸ جناب آقای مهندس اسنفدیار رحیم مشایی از معاونت اولی، به استحضار می رساند که مرقومه مورخه ۲۷/۴/۸۸ حضرت تعالی به استناد اصل ۵۷ قانون اساسی اجرا شد. ایام عزت مستدام. "


  تعلل هفت روزه رئیس جمهور نسبت به اجرای دستور رهبر انقلاب در عزل مشایی

  اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و دفتر تحکیم وحدت طی نامه های سرگشاده جداگانه ای خطاب به دکتر احمدی نژاد، از تعلل هفت روزه رئیس جمهور نسبت به اجرای دستور رهبر انقلاب در عزل مشایی از معاونت اولی ریاست جمهوری انتقاد کرد.

  مهر در خبرهای خود آورد :  

  سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروز آبادی در آیین صبحگاه ستاد کل نیروهای مسلح در حضور فرماندهان عالی رتبه نظامی   اظهار داشت: " همه ما شب گذشته متن نامه رهبر بزرگوار و فرماندهی معظم کل قوا به مقام محترم ریاست جمهوری محبوب ایران را از صدا و سیما شنیدیم که فرمودند،   انتصاب آن فرد بایستی ملغی و کان لم یکن شود، این هم برای رفع اختلاف در میان دستداران و طرفداران دولت است.   "  

  فیروز آبادی خطاب به ریاست جمهوری   گفت: " برادر عزیزم! ریاست محترم جمهور محبوب ملت ایران، جناب آقای احمدی نژاد شما مفتخر به ولایت مدار و تبعیت از رهبر در میان مردم ما هستند و شما را با این عطر و بوی می شناسند. ملت ایران انتظار ندارند که جوهر این ابلاغ رهبری خشک بشود و به آن عمل نشده باشد. "

  پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت:   رئیس جمهور طی حکمی اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد . در بخشی از این حکم آمده است: " ضمن تقدیر فراوان از همه خدمات ارزشمند گذشته جنابعالی را که انسانی مومن و فداکار و مورد اطمینان کامل هستید به سمت" مشاورو رئیس دفتر رئیس جمهوری" انتخاب می نمایم. امیدوارم با همراهی همه همکاران و با توکل بر خدا و توسل به حضرت مولا صاحب الامر (عج) همچون گذشته در تلاش برای خدمتگزاری به ملت بزرگ و نظام ولایی جمهوری اسلامی موفق و سربلند باشید. "

  سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع سید محمد خاتمی، علیرضا بهشتی و مهدی هاشمی در گفتگو با ایسنا از احضار مدیران مسئول روزنامه های ایران، کیهان و مدیر عامل خبرگزاری فارس و سایت رجا نیوز با شکایت موکلانش خبرداد. علت این اقدام درج اخباری علیه خاتمی، بهشتی و هاشمی در این رسانه ها می باشد.

  قلم نیوز می نویسد: سید محمد خاتمی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی به همراه جمع دیگری از اصلاح طلبان که در میان آنها نام هاشم آغاجری، علیرضا بهشتی و محمد سلامتی نیز به چشم می خورد، در نامه سرگشاده به مراجع تقلید خواستار موضع گیری آنان در قبال بازداشت متهمین حوادث پس از انتخابات شدند.

  قربان بهزادیان نژاد، رئیس ستاد انتخاباتی مهندس میر حسین موسوی   در گفتگو با قلم نیوز، با تکذیب ادعاهای مطرح شده توسط وزیراطلاعات و خطیب نماز جمعه تهران درباره ارتباط این ستاد با یکی از سفارتخانه های خارجی گفت:

  " از ابتدای تشکیل ستاد، ارائه پاسخ منفی به درخواست های ملاقات سفرای کشورهای مختلف با مسئولان ستاد به عنوان یکی از سیاست های اصلی مورد تصویب قرار گرفت و تا خاتمه کار ستاد این سیاست به طور دقیق به اجرا گذاشته شد. "


  نامه سرگشاده مهدی کروبی خطاب به وزیر اطلاعات / تهدید نسبت به رخداد عاشورا

  مهدی کروبی طی نامه ای سرگشاده خطاب به محسنی اژه ای وزیر اطلاعات نوشت : " در صورتی که چاره ای برای خروج از بحران کنونی نباشد، مدیریت روزهای سخت رمضان، قدس، محرم و عاشورا و ۲۲ بهمن دشوار خواهد بود. "

  میدل ایست آنلاین : « رسانه های آمریکا بدون وجود نامزدهای شکست خورده (موسوی و کروبی) نمی توانستند انتخابات ایران را با شیوه تقلب مواجه کنندو به دنبال آن فشار برای انزوای دولت ایران را افزایش دهند یا مقدمات حمله به این کشور را تسهیل کنند. اکنون غیر از آمریکا، اسرائیل هم ایران را تهدید به حمله نظامی می کند» .

  جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با صدوربیانیه ای به ادامه معرفی عوامل فتنه در قم پرداختند.  

  در بخشی از این بیانیه آمده است : " حمیدرضا شریعتمداری، مدیر دانشکده شیعه شناسی وابسته به آقای سید ابوالحسن نواب و مدیر مسئول سابق نشریه هفت آسمان که حضور پر رنگی در فتنه ها داشته و علی رغم اشتهار وی به مخالفت و تضعیف مرجعیت در قم، متاسفانه با تلاش های فراوان به دیدار برخی مراجع معظم تقلید رفته است و تلاش نموده آنها را در مقابل دولت قرار دهد که به حمد الله موفق نشد. حضور وی درروزهای اغتشاش در خیابان های تهران به همراه همفکران وی همچون عبدالرحیم سلیمانی اردستانی (از استادان مرکز مطالعات ادیان ومذاهب و استاددانشگاه مفید قم) قابل توجه است. همچنین محمد علی ایازی از همفکران سید ضیاء مرتضوی و از اعضای مجمع مدرسین و محققین است که انتشار بیانیه های غیر قانونی و کذب و زیر سوال بردن انتخابات ودولت قانونی و مصاحبه های متعدد از جمله کارهای وی است که در روزهای آشوب در خیابان های تهران همراه گروه چماق بدست و آشوب گر حاضر شده است. مسعود ادیب مسئول ستاد میر حسین موسوی در قم و عضو هیئت علمی دانشگاه مفید نیزنقش پر رنگی در حوادث اخیر داشته است وازدیگر همکاران سید ضیا می توان به مهدی مهریزی، محمد ذبیحی و داود فیرحی و. . اشاره کرد. "

  انقلاب و نظام ایران حضرت آیت الله خامنه ای دین رئیس جمهور فتنه مد مشایی مصاحبه ولی فقیه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها