• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32732

  باراک اوباما در کنفرانس خبری مشترک با ملک عبدالله دوم با اعلام حمایت خود از مخالفان سوری برای نخستین بار اذعان کرد که کشورش شورشیان سوری را آموزش می‌دهد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نقل از روزنامه فرا منطقه ای القدس العربی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا درسفر خود به اردن و کنفرانس خبری مشترک با ملک عبدالله دوم پادشاه این کشور بار دیگر ادعاهای واشنگتن را مبنی بر در اختیار داشتن سلاح های شیمایی توسط نظام حاکم سوریه تکرار کرد.

  وی در ادامه افزود: استفاده از سلاح های شیمیایی توسط نظام حاکم سوریه شرایط بازی را در این کشور تغییر می دهد ما به روش های خود برای توقف درگیری ها در سوریه ادامه می دهیم.

  اوباما همچنین مدعی شد: بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است و باید از قدرت کناره گیری کند. ما نمی خواهیم استبداد در سوریه را با نوع دیگری از دیکتاتوری جایگزین کنیم.

  وی همچنین بر ضرورت دستیابی به راهکارهای سیاسی در سوریه و بازسازی نهادهای این کشور و جلوگیری از بوجود آمدن شکاف طایفه ای در سوریه تاکید کرد.

  اوباما در ادامه افزود: زمان هنوز برای فلسطینی ها واسرائیلی ها برای دستیابی به صلح وجود دارد و باید سازوکارهای جدیدی دراین خصوص ارائه شود.

  رییس جمهوری آمریکا همچنین عنوان داشت در خصوص پرونده هسته یی ایران باید بگویم که همچنان به راهکارهای دیپلماتیک اعتقاد دارم.

  وی اردن را کشور دوست و هم پیمان قدرتمند آمریکا خواند و عنوان داشت که دولت آمریکا برای ارائه کمک ۲۰۰ میلیون دلاری به اردن تلاش می کند.

  باراک اوباما همچنین از تلاش های ملک عبدالله دوم برای انجام اصلاحات سیاسی دراین کشور قدردانی کرد.

  وی در ادامه افزود که کشورش مخالفان سوری را آموزش می دهد. این نخستین باری است که آمریکا مستقیما به این مسئله اذعان می کند.

  ملک عبدالله دوم نیز عنوان داشت که کشورش نسبت به خشونت های جاری در سوریه احساس نگرانی می کند و همگان باید برای دستیابی به مرحله انتقالی تلاش کنند.

  ملک عبدالله دوم همچنین بر ضرورت مداخله جامعه بین المللی برای ارائه کمک های بشر دوستانه به مردم سوریه تاکید کرد.

  وی در ادامه عنوان داشت که هنوز فرصت برای دستیابی به صلح میان اسرائیلی هاو فلسطینی ها وجود دارد و اردن برای فراهم کردن شرایط در خصوص آغاز مذاکرات صلح میان دو طرف تلاش می کند.

  ملک عبدالله دوم همچنین به ورود تعداد زیادی از پناهندگان سوری به کشورش و تبعات اقتصادی این مسئله اشاره کرد.

  این درحالی است که مردم اردن پیش از رسیدن باراک اوباما به کشورشان با برگزاری تظاهرات اعتراض خود را نسبت به حضور رییس جمهور آمریکا در اردن نشان دادند.

  استفاده از سلاح اوباما ایران بشار اسد پناهندگان جامعه بین المللی خشونت دولت آمریکا رییس جمهور ملک عبدالله

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها