• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32553

  نکته آخر رهبر انقلاب اسلامی در این موضوع، ارائه یک راه حل به امریکایی ها بود. آیت ا… خامنه ای گفتند: اگر امریکایی ها صادقانه می خواهند قضایا تمام شود، راه حل پیشنهادی ما این است که در گفتار و عمل، دست از دشمنی با ملت ایران بردارند.


  به گزارش پارس به نقل از رسانه ایران، آیت الله خامنه ای رهبر  انقلاب اسلامی در نخستین روز از سال ۱۳۹۲، عصر  پنجشنبه  در جمع گسترده و پر شور هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا سلام ا… علیهما در سخنان بسیار مهمی به ارزیابی دستاوردها و پیشرفت های زیربنایی بزرگ ملت ایران در سال ۱۳۹۱ برغم ایجاد موانع عملی و تبلیغات گسترده و پر حجم از جانب بدخواهان ملت پرداختند و ضمن بیان نکات اساسی در خصوص موضوع مذاکره با امریکا، همچنین الزامات حماسه اقتصادی به ویژه لزوم رهایی از وابستگی به نفت و توجه جدی به سیاست های کلان اقتصادی، و اقدام هوشمندانه پیش از اجرای نقشه دشمن را تبیین کردند و در خصوص حماسه سیاسی نیز انتخابات ریاست جمهوری را مظهر آن دانستند و تاکید کردند، در انتخابات باید همه سلیقه ها و جریان های سیاسی معتقد به نظام جمهوری اسلامی حضور داشته باشند و با عنایت پروردگار و همت ملت ایران، مشارکت گسترده ای نیز تحقق یابد زیرا انتخابات ریاست جمهوری در همه مسائل اصلی کشور تاثیر گذار است.

  آیت ا… خامنه ای در سخنان خود ضمن تبریک مجدد سال نو به ملت ایران، ارزیابی نقاط قوت و ضعف کشور در سال گذشته و برنامه ریزی بر اساس این ارزیابی کلان را یک ضرورت برشمردند و افزودند: همانگونه که انسان در مسائل فردی و شخصی نیازمند ارزیابی و محاسبه دائمی است، در مسائل کشور نیز ارزیابی و محاسبه ملی، کاری با اهمیت است، زیرا قابل عبرت گرفتن وبهره گیری برای آینده است.

  ایشان با اشاره به زیرنظر بودن عملکرد و موفقیت های ملت ایران از جانب ملت ها و نخبگان کشورهای مختلف برای استفاده از تجارب آن و همچنین نگاه دقیق دشمنان، به دستاوردها و احیاناً نقاط ضعف ایران خاطر نشان کردند: از این نظر نیز ملت ایران باید نگاهی کلان و واقع بینانه و ارزیابی صحیحی از شرایط کشور داشته باشند.

  رهبر انقلاب اسلامی، ارزیابی شرایط کشور با نگاه صرف به مسائلی همچون گرانی ها، کاهش تولید در برخی واحدهای تولیدی و فشارهای اقتصادی را ارزیابی ناقص و نادرست خواندند و تاکید کردند: نگاه صحیح آن است که در میدان عظیم پر چالش ملت ایران، در کنار نقاط ضعف و مشکلات، پیشرفت ها و دستاوردهای بزرگ نیز دیده شوند که در این صورت نتیجه ی چنین ارزیابی کلانی، سربلندی و قهرمانی ملت ایران است.

  آیت ا… خامنه ای با اشاره به اظهارنظر صریح مقامات امریکایی مبنی بر اعمال تحریم برای فلج کردن ملت ایران افزودند: در این صحنه پر چالش، ملت ایران توانسته است با هوشمندی و ظرفیت وقدرت بالا، تهدیدها را تبدیل به فرصت کند و همانند قهرمانی ورزشی، از یک هماوردی سخت و همراه با زحمت و تلاش وخستگی، پیروز خارج شود و تحسین همگان را نیز برانگیزد. ایشان خاطرنشان کردند: اگر چنین نگاهی به کشور و شرایط آن باشد، قطعاً قهرمان این صحنه عظیم، ملت ایران است.

  رهبر انقلاب اسلامی افزودند: موفقیت ها و دستاوردهای ملت ایران در این عرصه پرچالش به گونه ای است که حتی تحسین هوشمندان نکته بین و نخبگان سیاسی و دانشگاهی دنیا در کشورهای مختلف از جمله کشورهای بدخواه ایران را نیز برانگیخته است.
   


  حضرت آیت ا… خامنه ای به گروهی هم که همواره از پیشرفت های ملت ایران ناخرسند هستند، اشاره و تاکید کردند: این گروه که همان دشمنان ملت هستند از دو شیوه برای مقابله با پیشرفت ها استفاده می کنند: ۱-مانع تراشی عملی همچون تحریم و تهدید و مشغول کردن مسئولان، نخبگان و ملت به کارهای فرعی و غیر اولویت دار، ۲-تبلیغات گسترده و پر حجم برای پنهان کردن پیشرفت های ملت ایران و بزرگنمایی برخی نقاط ضعف.  

  ایشان سال ۹۱ را از این منظر یکی از پرکارترین سال ها برای بدخواهان ملت ایران برشمردند و افزودند: آنها هدف خود را فلج کردن و به زانو درآوردن ملت اعلام کرده اند، بنابراین اگر ملت ایران در مقابل همه این فشارها، سرپا و با نشاط بایستد و به پیشرفت های بیشتری دست یابد، آنها بی آبرو خواهند شد.

  رهبر انقلاب اسلامی سپس دو سوال را مطرح کردند: ۱- لانه اصلی توطئه بر ضد ملت ایران کجاست؟ ، ۲- دشمنان این ملت چه کسانی هستند؟
   
  آیت ا… خامنه ای در پاسخ به سوال اول تاکید کردند: مرکز اصلی توطئه ها بر ضد ملت ایران، امریکا است و امروز بعد از گذشت ۳۴ سال، هر گاه که نام دشمن برده می شود، ذهن ملت ایران به سرعت متوجه امریکا می گردد. ایشان افزودند: مسئولان امریکا باید در مورد این موضوع به دقت تامل کنند و از خود بپرسند که چرا ذهن ملت ایران در خصوص دشمن، همواره متوجه امریکا است؟

  رهبر انقلاب اسلامی همچنین در خصوص دشمنان ملت ایران،   خاطرنشان کردند: علاوه بر امریکا که دشمن درجه اول و مرکز توطئه است، دشمنان دیگری هم وجود دارند، که دولت انگلیس خبیث از جمله آنها است، اما از خود استقلالی ندارد و با دنباله روی، نقش مکمل دولت امریکا را دارد.
   
  آیت ا… خامنه ای  در این بخش از سخنان خود  نکته ای را هم به دولت فرانسه گوشزد کردند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران با دولت و ملت فرانسه مشکلی نداشته است اما دولت فرانسه در سال های اخیر و به ویژه از زمان سارکوزی، سیاست دشمنی آشکار با ملت ایران را در پیش گرفته است که این سیاست غلط همچنان ادامه دارد و این کار، غیرمدبرانه و ناهوشمندانه است.

  ایشان به رژیم صهیونیستی نیز اشاره و خاطر نشان کردند: رژیم غاصب صهیونیستی در حد و اندازه ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به حساب بیاید.

  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی تهدیدهای سردمداران رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله نظامی به ایران، تاکید کردند: اگر غلطی از آنها سر بزند، جمهوری اسلامی ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

  آیت ا… خامنه ای خاطر نشان کردند: امریکایی ها دائماً برای این چند دشمن ملت ایران، تعبیر نادرستِ" جامعه جهانی" را به کار می برند در حالی که" جامعه جهانی" به هیچ وجه درصدد دشمنی با ایرانی و ایران اسلامی نیست.


  ایشان بعد از تبیین دشمنان واقعی و معدود ملت، به تشریح اقدامات خصمانه آنها در سال ۹۱ پرداختند و افزودند: امریکایی ها بر خلاف اظهار دوستی های ظاهری به ملت ایران، از اوایل سال گذشته تحریم های شدید و گسترده نفتی و بانکی را بر ضد ایران آغاز کردند و اصرار دارند که با وجود این اقدامات خصمانه، دشمن تلقی نشوند.

  رهبر انقلاب اسلامی این سیاست را ادامه همان سیاست" پنجه چدنی زیر دستکش مخملی" دانستند و خاطرنشان کردند: آنها بر خلاف این ظاهر فریبی ها، حرکت برنامه ریزی شده ای را آغاز کردند و انتظار داشتند بعد از چند ماه، ملت ایران تسلیم زورگویی آنها شود و دست از فعالیت های فزاینده علمی خود بردارد اما آنچه که اتفاق افتاد خلاف خواسته و پیش بینی بدخواهان بود.

  آیت ا… خامنه ای با اشاره به اظهار خرسندی مقامات امریکایی از تاثیرگذاری تحریم ها و اظهارات برخی مقامات ایرانی در این ارتباط، افزودند: تحریم ها اثر گذاشته اما آن اثری را که آنها به دنبال آن بودند، نداشته است.

  ایشان خاطر نشان کردند: اگر تحریم ها اثر گذاشته است، علت آن اشکال اساسی در وابسته بودن اقتصاد کشور به نفت است و بر همین اساس باید اقتصاد بدون نفت از برنامه های اصلی و اولویت های دولت آینده باشد.

  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان چندین سال قبل خود مبنی بر لزوم رسیدن به شرایطی که امکان بستنِ درِ چاه های نفت و اداره کشور بدون نفت وجود داشته باشد، افزودند: در آن زمان برخی آقایانی که به تعبیر خودشان تکنوکرات هستند، در مقابل این سخن لبخند معناداری زدند و گفتند مگر چنین چیزی امکان دارد؟

  آیت ا… خامنه ای تاکید کردند: رسیدن به اقتصاد بدون نفت امکان پذیر است اما شرط آن برنامه ریزی صحیح و اجرا است.

  ایشان بعد از تشریح اقدامات خصمانه دشمنان در عرصه اقتصادی در سال ۹۱، به تلاش های آنها در عرصه سیاسی نیز اشاره کردند و افزودند: یکی از اقدامات بدخواهان ملت ایران در عرصه سیاسی، تلاش برای منزوی کردن نظام اسلامی بود که برگزاری اجلاس سران عدم تعهد در تهران با حضور سران و مسئولان بلند پایه جنبش عدم تعهد و تحسین ایران به دلیل پیشرفت های شگرف علمی و فناوری و اقتصادی، طراحی دشمنان را با شکست کامل مواجه کرد.

  رهبر انقلاب اسلامی ایجاد تردید در ملت ایران و جدایی آنان از نظام اسلامی را یکی دیگر از اقدامات بدخواهان در عرصه سیاسی برشمردند و تاکید کردند: حضور متراکم و پرشور و شوق مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و ابراز احساسات آنان به اسلام و انقلاب اسلامی مشت محکمی بر دهان دشمنان بود.

  آیت ا… خامنه ای برخی تلاش های ناموفق در عرصه امنیتی و کوشش برای کاهش نفوذ و قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را از دیگر اقدامات خصمانه بدخواهان دانستند و افزودند: حضور قدرتمندانه ایران در پشت صحنه ی جنگ هشت روزه غزه و به زانو درآمدن رژیم صهیونیستی در مقابل مبارزان فلسطینی و همچنین اقرار بدخواهان به غیرقابل حل بودن مسائل منطقه ای بدون حضور ایران، موجب بی نتیجه شدن دشمنی ها در این عرصه ها شد.

  ایشان تاکید کردند: همه این فشارها و دشمنی ها به ویژه تحریم ها در کنار برخی از آثار منفیِ آن، آثار مثبت بزرگی نیز داشته است که مهمترین آن، فعال شدن نیروهای درونی و استعدادهای ملت ایران و تحقق کارهای عظیم و زیربنایی در سال گذشته است.

  آیت ا… خامنه ای سپس به برخی از پیشرفت ها و دستاوردهای بزرگ و زیربنایی سال ۹۱ که در شرایط تحریم ها تحقق یافته است اشاره کردند و افزودند: کشف منابع جدید نفت و منابع جدید اورانیوم، ایجاد و توسعه نیروگاه ها و پالایشگاه ها، اقدامات زیربنایی در بخش راه و در حوزه انرژی، دستاوردهای مهم علمی و فناوری از جمله پرتاب ماهواره ناهید و پرتاب کاوشگر پیشگام به همراه موجود زنده، ساخت جنگنده فوق پیشرفته، تولید داروهای حساس و نوترکیب، کسب رتبه اول در حوزه نانو فناوری در منطقه، کسب مقام های برجسته علمی، افزایش سرعت پیشرفت علمی، رشد تعداد دانشجویان در کشور، موفقیت های علمی در سلول های بنیادی و انرژی های نو و انرژی هسته ای، بخشی از پیشرفت های شگرف جوانان و دانشمندان ایرانی در سالی است که قرار بود ملت ایران بر اثر تحریم ها فلج شوند.

  ایشان تاکید کردند: درس بزرگ موفقیت ها و دستاوردهای سال ۹۱، این است که یک ملت زنده هرگز بر اثر تحریم، فشار و سخت گیری دشمن به زانو در نخواهد آمد.

  رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: سال ۹۱، در واقع یک میدان تمرین و رزمایشی بود که ملت ایران توانست توانایی ها و پیشرفت های خود را نشان دهد و در عین حال برخی نقاط ضعف را نیز بشناسد.

  آیت ا… خامنه ای در بیان نقاط ضعف اقتصادی کشور در سال گذشته افزودند: وابستگی کشور به نفت، بی اعتنایی به سیاست های کلان اقتصادی و گرفتار شدن به سیاست های روزمره از جمله نقاط ضعفی هستند که لازم است مسئولان کشور، به خصوص دولت آینده به آنها توجه کنند و بدانند که کشور باید سیاست اقتصادی کلان، روشن، برنامه ریزی شده و مدون داشته باشد.

  ایشان یکی دیگر از درس های سال ۹۱ را مشخص شدن بنیه قوی کشور دانستند و خاطر نشان کردند: هر اندازه که بنیه کشور قوی باشد و مسئولان با وحدت و همدلی و بر اساس تدبیر عمل کنند، تاثیر اقدامات خصمانه دشمنان به حداقل خواهد رسید.

  رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه علاوه بر اقتصاد، موضوعات مربوط به امنیت، سلامت مردم، پیشرفت های علمی، استقلال و عزت ملی نیز از مسائل مهم کشور هستند، افزودند: ملت ایران با موفقیت های خود در سال گذشته ثابت کرد که وابسته نبودن به امریکا و قدرت های بزرگ نه تنها موجب عقب ماندگی نیست بلکه موجب پیشرفت می شود.

  آیت ا… خامنه ای بعد از ارائه ارزیابی کلان از شرایط واقعی کشور در سال ۹۱، دو نکته معطوف به آینده را با درس گرفتن از مسائل سال گذشته، مورد اشاره قراردادند.

  خواندن دست دشمن از پیش و اقدام فعال و هوشمندانه در مقابل طراحی های او اولین نکته ای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند.

  آیت ا… خامنه ای در این خصوص افزودند: اقدام دانشمندان جوان ایرانی در تامین سوخت غنی شده بیست درصد راکتور تحقیقاتی تهران به منظور تولید رادیو دارو، یک نمونه از این پیش دستی های هوشمندانه است که باید به همه مسائل اساسی کشور تسّری یابد.

  ایشان پیشدستی در کارهای عملی را وظیفه بزرگ اخلاقی و عاقلانه دولت ها، صنعت گران، کشاورزان، سرمایه داران و کارآفرینان، پژوهشگران، طراحان علمی و صنعتی، استادان دانشگاه ها، مدیران اقتصادی و پارک های علمی و فناوری دانستند و تاکید کردند: وظیفه همه این است که کشور را در برابر دشمنان، مستحکم، غیرقابل نفوذ و غیرقابل تاثیرپذیر کنند.

  رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این موضوع، یکی از اقتضائات اقتصاد مقاومتی است.

  دومین نکته ای که  آیت ا… خامنه ای در این بخش از سخنان خود به آن اشاره کردند، موضوع پیغام های مکرر و اظهارات مقامات امریکایی برای مذاکره دوجانبه بود.

  ایشان افزودند: امریکایی ها مدتی است که از طرق گوناگون پیغام می دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران در خصوص موضوع هسته ای هستند اما من بر اساس تجربه های گذشته به چنین گفتگوهایی خوش بین نیستم.

  رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه در دیدگاه امریکایی ها گفتگو به معنای مذاکره برای رسیدن به راه حل منطقی نیست، خاطرنشان کردند: از نظر امریکایی ها گفتگو به معنای وادار کردن طرف مقابل برای قبول حرف آنها است، بنابراین ما همواره این نوع گفتگو را تحمیلی می دانیم و جمهوری اسلامی ایران نیز زیر بار تحمیل نمی رود.

  آیت ا… خامنه ای با تاکید مجدد بر خوش بین نبودن به چنین گفتگویی افزودند: البته من مخالفتی هم ندارم.

  ایشان سپس چند موضوع را برای امریکایی ها، به صراحت بیان کردند.

  موضوع اولی که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، پیغام های مکرر امریکایی ها مبنی بر نداشتن قصد تغییر حکومت ایران بود.

  آیت ا… خامنه ای در این خصوص تاکید کردند: ما هیچگاه نگران قصد تغییر نظام جمهوری اسلامی از جانب شما نیستم زیرا آن زمانی که این قصد را داشتید و به صراحت هم می گفتید، هیچ کاری نتوانستید انجام دهید و بعد از این هم نخواهید توانست.

  ایشان به موضوع دوم، یعنی تاکید امریکایی ها مبنی بر صداقتشان در پیشنهاد مذاکره اشاره و خاطرنشان کردند: ما بارها گفته ایم که به دنبال سلاح هسته ای نیستیم اما امریکایی ها می گویند باور نمی کنیم. در این شرایط چرا ما باید حرف امریکا را در مورد صادقانه بودن پیشنهاد مذاکره، باور کنیم.

  رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برداشت ما این است که پیشنهاد مذاکره یک تاکتیک امریکایی برای فریب افکار عمومی دنیا و مردم ایران است و اگر این گونه نیست، باید امریکایی ها این موضوع را در عمل ثابت کنند.

  آیت ا… خامنه ای در همین بخش به یکی از تاکتیک های تبلیغاتی امریکایی ها اشاره و خاطرنشان کردند: آنها در مواردی گفته اند که برخی افراد از طرف رهبر ایران با امریکا مذاکره کرده اند، در حالی که این سخن، دروغ محض است و تاکنون هیچ کس از طرف رهبری با امریکا مذاکره نکرده است.

  ایشان افزودند: فقط در چند مورد، دولت های مختلف، در برخی موضوعات مقطعی، با امریکا مذاکراتی انجام دادند که در همان مذاکرات هم دولت موظف به رعایت خطوط قرمز رهبری بود و امروز نیز، باید این خطوط قرمز رعایت شود.

  موضوع سومی که رهبر انقلاب اسلامی در مورد مذاکره با امریکا، به آن اشاره کردند، تمایل نداشتن امریکایی ها برای به نتیجه رسیدن و پایان مذاکرات هسته ای بود.

  آیت ا… خامنه ای افزودند: اگر امریکایی ها واقعاً تمایل به حل موضوع هسته ای ایران دارند، راه حل آن نیز آسان است و باید به حق غنی سازی هسته ای ایران برای اهداف صلح آمیز اعتراف کنند.

  ایشان با تاکید بر اینکه اجرای مقررات نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز می تواند نگرانی ها را از بین ببرد، خاطرنشان کردند: تجربیات و شرایط صحنه نشان می دهد که امریکایی ها به دنبال حل این موضوع نیستند و می خواهند با باقی ماندن آن، بهانه ای برای فشار به ملت ایران و به قول خودشان فلج کردن ملت داشته باشند اما به کوری چشم دشمنان، ملت ایران فلج نخواهد شد.

  نکته آخر رهبر انقلاب اسلامی در این موضوع، ارائه یک راه حل به امریکایی ها بود.

  آیت ا… خامنه ای گفتند: اگر امریکایی ها صادقانه می خواهند  قضایا تمام شود، راه حل پیشنهادی ما این است که در گفتار و عمل، دست از دشمنی با ملت ایران بردارند.

  ایشان با یادآوری سیاست های خصمانه امریکا بر ضد ملت ایران در ۳۴ سال گذشته و شکست آن سیاست ها تاکید کردند، اگر این سیاست ها ادامه پیدا کند باز هم شکست خواهند خورد.

  رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع بسیار مهم انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خردادماه اشاره کردند و افزودند: انتخابات مظهر حماسه سیاسی و اقتدار نظام اسلامی واراده ملی و آبروی نظام است.

  آیت ا… خامنه ای مشارکت گسترده مردم در انتخابات را با اهمیت برشمردند و تاکید کردند: حضور گسترده مردم و شور انتخاباتی علاوه برتامین امنیت کشور، تهدیدهای دشمنان را بی اثر و آنان را نا امید خواهد کرد.

  ایشان با تاکید بر ضرورت حضور همه جریان ها و سلیقه های سیاسی معتقد به نظام اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری افزودند: انتخابات مخصوص یک جریان و سلیقه خاص سیاسی نیست بلکه وظیفه و حق همه کسانی که دل در گرو منافع ملی و استقلال کشور دارند، حضور در انتخابات است.

  رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: روی گردانی از انتخابات مناسب کسانی است که با نظام اسلامی مخالف اند.

  آیت ا… خامنه ای، رأی مردم را تعیین کننده نهایی در انتخابات دانستند و افزودند: تشخیص مردم در شناخت اصلح مهم است و مردم باید با تحقیق از افراد مورد اطمینان و دقت در کاندیداها، به فرد اصلح برسند.

  ایشان با تاکید بر اینکه رهبری در انتخابات یک رای بیشتر ندارد و کسی هم از این رای اطلاع نخواهد داشت، خاطر نشان کردند: هرگونه سخن یا اظهار نظری مبنی بر اینکه رهبری به فرد خاصی نظر دارد، نادرست است.

  رهبر انقلاب اسلامی به مردم توصیه کردند: مراقب باشند تا در شناخت فرد اصلح تحت تاثیر نسبت ها و اظهارات در رسانه های گوناگون از جمله پیامک های انبوهی که رواج پیدا کرده، قرار نگیرند.

  آیت ا… خامنه ای با تاکید بر لزوم تمکین همه در برابر قانون خاطر نشان کردند: حوادث سال ۸۸ از آنجا آغاز شد که عده ای نخواستند به قانون و رأی مردم تمکین کنند و در مقابل، مردم را به شورش های خیابانی دعوت کردند که یکی از خطاهای جبران ناپذیر بود.

  ایشان افزودند: خوشبختانه ساز و کارهای قانونی برای رفع هرگونه شبهه ای وجود دارد بنابراین همه باید به انتخاب اکثریت مردم، تمکین کنند.

  رهبر انقلاب اسلامی در خصوص ویژگی های رئیس جمهور آینده تاکید کردند: رئیس جمهور آینده باید ضمن اینکه دارای امتیازات رئیس جمهور قبلی باشد، از نقاط ضعف او نیز به دور باشد.

  آیت ا… خامنه ای افزودند: باید انتخاب مردم در انتخابات ریاست جمهوری نشانگر پیشرفت و تکامل و انتخاب بهترین ها در هر دوره نسبت به دوره های قبل باشد.

  ایشان در پایان خاطرنشان کردند: کسانی که وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری می شوند باید پایبند به انقلاب اسلامی و ارزش ها، پایبند به منافع ملی و معتقد به اداره کشور با عقل جمعی و تدبیر باشند.

  آژانس بین المللی انرژی اتمی آیت الله خامنه ای اقتصاد اورانیوم ایران تل آویو و حیفا رهبر انقلاب اسلامی سرمایه ملت ایران نخبگان

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها