با وجود اعمال تحریم علیه ایران:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32529

  جان سوپکو فرمانده بازرسی ویژه امور بازسازی افغانستان در گزارشی اشاره کرده است که پنتاگون برای خرید سوخت از ایران وارد معامله شده بود.

  پارس: یک هفته قبل، ایران اعلام کرد که با پیش دستی، مجموعه مشتریان اروپایی باقی مانده را از فهرست فروش نفت و گاز خود حذف خواهد کرد. در عین حال تقاضای منتج از اقتصادهای پویای آسیا موجب تقویت صادرات ایران شده است. براساس این حسابرسی، مقامات دفاعی آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۲ اقداماتی را به منظور قطع جریان فرآورده های انرژی ایران به افغانستان انجام داده اند. در عین حال براساس گزارش های نظارتی دولت آمریکا، اقدامات انجام شده به منظور قطع درآمدهای ایران کارآمد نیست. افغانستان برای تامین نیازهای انرژی خود تا حد زیادی وابسته به همسایگان خود و همچنین روسیه است.

  به گزارش پارس به نقل از اویل پرایس ، جان سوپکو فرمانده بازرسی ویژه امور بازسازی افغانستان در گزارشی اشاره کرده است که او بازرسی ویژه خود را پس از تایید صرف وجوهی از محل منابع وزارت دفاع برای خرید سوخت از ایران برای ارتش افغانستان انجام داد.

  از نظر او وجوه پرداخت شده برای خرید و تحویل سوخت وارداتی برای نیروهای امنیت ملی افغانستان – تقریبا معادل ۱/۱ میلیارد دلار بین سال های ۲۰۱۲-۲۰۰۷ فقط برای ارتش ملی افغانستان هزینه شده است – این نگرانی ها را افزایش می دهد که ممکن است منابع آمریکا صرف پرداخت واردات سوختی شده باشد که احتمالاً ناقض تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران است.

  به ادعای اویل پرس، این اظهارات او مصادف با نگرانی هایی در این مورد است که ایران سانتریفیوژهای جدیدی را در تاسیسات نطنز نصب کرده است. این نگرانی ها گمانه زنی های مربوط به ابعاد نظامی برخی از جنبه های برنامه هسته ای ایران را تفویت می کند. تحریم های آمریکا و اروپا بر بخش انرژی ایران با هدف کاهش درآمدهای این کشور که ممکن است برای تامین مالی برنامه هسته ای مورد نیاز باشد طراحی شده است. ایران توانست با عاجز کردن بازرسان سازمان انرژی اتمی، نگرانی های جدی پیرامون برنامه هسته ای خود را آرام کند؛ گرچه تحت این شرایط حتی کرملین هم اکنون ناامیدی خود را از جاه طلبی های هسته ای ایران اعلام کرده است.

  ماه قبل تقاضای نفت چین موجب افزایش صادرات ایران به بیشترین سطح خود از زمان اعلام ممنوعیت واردات انرژی ایران به اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه ۲۰۱۲ شد. ارزش پول ملی ایران در سال قبل به دلیل تحریم ها به شدت کاهش یافت، گرچه دولت در شرایط سخت اقتصادی با مقاومت برخورد کرده است. هفته قبل ایران اعلام کرد که با اقدامی پیش دستانه در مقابل اتحادیه اروپا صدور هر گونه نفت و گاز طبیعی به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه را ممنوع می کند. به همین علت با افزایش قیمت نفت خام برنت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه، ایران درآمد قابل ملاحظه ی را از مشتریان موجود خود بدست می آورد.

  با این وجود، بین سال های ۲۰۰۷ و اواخر سال ۲۰۱۲، میلیاردها دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی که به خرید سوخت برای ارتش افغانستان اختصاص داده شده که به بانک های بزرگ ترین دشمنان آمریکا یعنی ایران سرازیر شده است!

   

  اتحادیه اروپا افغانستان انرژی ایران برنامه هسته ای ایران پنتاگون چین درآمد مالیات نفت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها