• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32467

  یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نسبت به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظارت و کنترل بر بازار انتقاد کرد.

  به گزارش پارس سیدسعید زمانیان دهکردی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، گفت: کنترل و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بازار در ابعاد مختلف کاهش محسوسی یافته است، با وجود تذکرات و اخطارهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظارت این وزارتخانه بر بازار بسیار ضعیف است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر ضعف در این حوزه برخورد قاطعی با وارد کنندگانی که کالایشان را با ارز ۱۲۲۶ تومان وارد کردند و به نرخ ارز آزاد فروختند، نداشته است.

  وی افزود: تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت در برخورد با واردکنندگان سوءاستفاده گر بسیار ضعیف عمل کرده اند.

  وی با تاکید بر این که « جایگاه نظارت در بحث کنترل بازار بسیار ضعیف است» اظهار کرد: آقای غضنفری باید به این موضوع توجه جدی تری داشته باشد، این که دراین باره حرف بزنند و اقدامی نشود، نابسامانی بازار سامان نمی یابد؛ مردم انتظار دارند با عوامل گران فروشی و احتکار قاطعانه برخورد شود، امروز مسائل اقتصادی به مفاسد اقتصادی مبدل شده است که اگر مهار نشود آثار مخرب تری بر پیکره اقتصاد بر جا خواهد گذاشت.

  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی قطعا با این بی توجهی، رها کردن بازار و ضعف نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت جدی برخورد خواهد کرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی بازارمصرف باید به صورت نظام مند و سیستمی بر عوامل موثر بر بازار مصرف نظارت داشته باشد.

  وی « انداختن توپ مسوولیت ها در زمین تعزیرات حکومتی با سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان» را فرافکنی دانست و افزود: به دلیل فقدان یک نظام جامع نظراتی آقایان سعی در مسوول جلوه دادن دیگران دارند. سازمان تعزیرات حکومتی زمانی امکان ورود به تخلفات را پیدا می کند که بازرسان وزارت صنعتٰ، معدن و تجارت در مراکز استان ها و شهرستان ها پرونده های تخلفاتی متخلفان را تشکیل داده و به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش می کند. وقتی کنترل و نظارتی توسط این وزارتخانه اعمال نمی شود و بی تفاوتی بر عملکرد عوامل مخرب بازار حاکم می شود طبیعتا سوءاستفاده گران هر آنچه که دل شان می خواهد بر سر مصرف کنندگان می آورند.

  وی حمایت از مصرف کننده را جزو وظایف اصلی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و ابراز عقیده کرد: رفتار مدیریتی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت نوعی سردرگمی در انجام وظایف دستگاه های نظارتی زیرمجموعه این وزارتخانه به وجود آورده است.

  زمانیان ادامه داد: مسوولیت کنترل و نظارت بر بازار مصرف بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، مدیران این وزارتخانه باید دنبال کنند، هدایت کنند، اطلاعات دهند تا با افزوده شدن اطلاعات دستگاه های نظراتی نابسامانی های بازار به سامان شود، کنترل بازار و نظارت بر قیمت ها متاسفانه وضعیت نامناسبی دارد ازاین رو ضرورت دارد مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به درستی تن به انجام وظایف سازمان خود بدهند.

  وی آثار ارز آزاد بر قیمت ها را میان مدت دانست و افزود: اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت غضنفری در گزارشی اعلام کرده است ۴۰ درصد واردات با ارز آزاد انجام شده است و این مساله را از دلایل بالا رفتن افسار گسیخته قیمت های اعلام کرده است، بنده این استدلال را قبول ندارم؛ چراکه کالاهای موجود در بازار کالاهایی هستند که قبل از نابسامانی های بازار ارز و طلا به کشور وارد شده است ولی به دلیل آشفتگی های ارزی سوءاستفاده گران هر آنچه که توانستند بر قیمت کالاهای شان افزودند.

  وی معتقد است: فرآیند گشایش ال سی و انتقال ارز بر این خرید کالا چند ماهی زمان می برد، تازه پس از طی شدن این فرآیند زمان بر، مدت زمانی لازم است تا کالاهای خریداری شده وارد کشور شود و از گمرک ترخیص شود با این وضعیت استدلال وزیر صنعت، معدن و تجارت به هیچ وجه قابل قبول نیست. به طور حتم بخش قابل توجهی از اجناس عرضه شده در بازار با ارز ۱۲۲۶ تومان وارد و در انبارها ذخیره شد و اوج گرفتن نابسامانی های ارزی به تدریج به بازار مصرف تزریق شد.

  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مردم اکنون با دو معضل و چالش اساسی اقتصاد و معیشت دست به گریبان هستند. وظیفه آقایان در حوزه اقتصاد، کنترل بازار و در حوزه معیشت حفظ قدرت خرید مردم است. به نظر می رسد آقایان در بازار حضور نیافته از نابسامانی های قیمت ها اطلاع ندارد. مسوولان اجرایی به جای شعار و وعده بهتر است به بازار مراجعه کنند تا بفهمند درد سرپرست خانواده ای که دیگر قدرت خرید کالاهای اساسی را ندارند، چفدر عمیق و تلخ است.

  وی افزود: مسوولان اعلام کنند تا این لحظه با چند محتکر برخورد کرده و به دادگاه معرفی شده و در چند انبار باز شده است؟ دولت در سطح کلان و وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت خاص باید قیمت کالا و اجناس افزایش یافته را کاهش دهند.

  ارز تعزیرات حمایت از مصرف کنندگان خانواده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کمیسیون برنامه و بودجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی واردات وزارت صنعت معدن و تجارت وزیر صنعت معدن و تجارت

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها