• لینک کوتاه
 • کد خبر: 324613

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: "PMD" مفتوح بماند ایران اجرای تعهدات را متوقف می‌کند.

  به گزارش پارس به نقل از  تسنیم، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: "PMD" مفتوح بماند ایران اجرای تعهدات را متوقف می‌کند.

  سیدحسین نقوی‌حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت مسئله مختومه شدن پرونده PMD ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهار داشت: یکی از موضوعات مورد مناقشه ما و آژانس بین‌المللی اتمی و ۱+۵ موضوع PMD بود. مطابق همه اسناد، شواهد و حتی اجازه بازدیدهایی که از پارچین داده شد، مشخص می‌شود که این ادعای پوچ و بی‌اساسی بوده است.

  وی افزود: در جریان مذاکرات، مطابق توافقی که بین ایران و آژانس صورت گرفت، قرار شد مسئله PMD خاتمه پیدا کند. این موضوع مورد تأیید آمانو هم قرار گرفت، به‌طوری که وقتی وی در کمیسیون برجام حضور پیدا کرد، به‌صراحت اعلام کرد: ما سعی می‌کنیم تا ‌دو ماه آینده PMD را مختومه اعلام کنیم.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در بیانات مسئولان دستگاه دیپلماسی و مدیران ارشد تیم مذاکره‌کننده نیز این موضوع یعنی مختومه شدن PMD بارها اعلام شده، از جمله آقای عراقچی که چندین بار هم در کمیسیون امنیت ملی هم در کمیسیون برجام و هم در رسانه ملی اعلام کرد: ما توافق کردیم PMD مختومه شود.

  این نماینده مجلس تصریح کرد: در موارد ۹گانه ابلاغیه رهبری نیز این موضوع صراحتاً ذکر شده که PMD باید مختومه اعلام شود تا اجرای تعهدات طرفین به‌ویژه ایران عملی شود.

  نقوی حسینی با اشاره به اظهارات اخیر آمانو خاطرنشان کرد: اظهارات اخیر آمانو و گزارش مقدماتی که از بررسی PMD ارائه کرد نشان از این دارد که گویا ۱+۵ و آژانس به‌دنبال عهدشکنی و دبه درآوردن است.

  وی یادآور شد: به نظر می‌رسد، به‌خلاف همه مواضعی که اعلام شده، همچنان آژانس در پی آن است که از جملات دوپهلو استفاده کند و تغییری در گزارش خود نسبت به گزارشات قبل از توافق و مذاکرات ایجاد نکند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: رویه آژانس نشان ‌می‌دهد گویا اصلاً برجامی و مذاکراتی صورت نگرفته و توافقی وجود ندارد و می‌‌خواهند مثل گذشته با گزارشات چندپهلو و جملات مبهم همچنان پرونده PMD ایران را مفتوح نگه‌دارند، چنین امری با روح مذاکرات و با روح برجام با اعلام نظر آمانو و تیم مذاکره‌کننده ما مغایرت دارد و مغایر موارد ۹گانه ابلاغیه رهبری است.

  این نماینده مجلس در پایان گفت: در چنین شرایطی اگر آژانس بخواهد در گزارش روز ۲۴ نیز چنین گزارشی را ارائه کند تا PMD را همچنان مفتوح نگه‌دارد و از این جملات دوپهلو استفاده کند، قطعاً جمهوری اسلامی‌ ایران آن را به‌عنوان عهدشکنی و دبه درآوردن به حساب می‌آورد و به‌اعتقاد بنده جمهوری اسلامی ایران باید به‌طور کلی انجام تعهدات را متوقف کند، زیرا در غیر این صورت در آینده هم شاهد چنین عهدشکنی‌هایی از سوی آژانس خواهیم بود.

  ایران جمهوری اسلامی ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها