• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32166

  سفیر افغانستان در عشق‏‌آباد از برگزاری نشست سه جانبه با حضور سران کشورهای افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان در عشق‏‌آباد ترکمنستان در آستانه جشن جهانی نوروز سال ۹۲ خبر داد.

  به گزارش پارس ، " محمد فاضل سیفی" سفیر افغانستان در ترکمنستان روز دوشنبه در مصاحبه با فارس در عشق‏ آباد، تصریح کرد که نشست سه جانبه قرار است در تاریخ ۲۰ مارس سال جاری میلادی با حضور حامد کرزی، امام علی رحمان و قربانقلی بردی‏ محمداف روسای جمهور افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شود.

  این دیپلمات عالی رتبه افغانی ادامه داد: چگونگی احداث خط آهن (سه جانبه) بین ترکمنستان– افغانستان– تاجیکستان از مهمترین محورهای نشست سه جانبه سران کشورهای منطقه در عشق‏ آباد می‏ باشد.

  وی اضافه کرد: قرار است، در پایان این نشست یک روزه، یادداشت تفاهمی پیرامون احداث خط آهن میان کشورهای ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان نیز توسط سران کشورهای مذکور امضا شود.

  به گفته سفیر افغانستان در عشق‏ آباد، افغانستان و ترکمنستان در اوائل سال ۲۰۱۱ میلادی موافقتنامه احداث خط آهن ۸۷ کیلومتری از ناحیه « آتامراد» و « امان نظر» ترکمنستان به « آکینه» و « آندخوی» افغانستان امضا کرده بوند که بنا به درخواست طرف تاجیک، مقرر شده‏ است که خط آهن مذکور از طریق خاک افغانستان به شبکه ریلی کشور تاجیکستان نیز تمدید و متصل شود.

  لازم به ذکر است که جشن جهانی نوروز ۹۲ قرار روز ۲۱ مارس سال جاری میلادی در عشق‏ آباد پایتخت کشور ترکمنستان با حضور سران کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.

  افغانستان امام علی پایتخت تاجیکستان ترکمنستان حامد کرزی عشق کشورهای منطقه مصاحبه نوروز

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها