همزمان با سفر احمدی‌نژاد به تاجیکستان

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32027

  وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان اعلام کرد در چارچوب بازدید رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران از تاجیکستان، مسأله احداث نیروگاه «عینی» نهایی خواهد شد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان اعلام کرد که در چارچوب بازدید رسمی « محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور اسلامی ایران از تاجیکستان مسأله احداث نیروگاه « عینی» نهایی خواهد شد.

  در سفر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان که در دهه سوم مارس (اوایل فروردین ماه) انجام می گیرد، تصمیم درباره ساخت این نیروگاه که تحقیقات و پژوهش های فنی و مهندسی آن هم اکنون به انجام رسیده، اعلام خواهد شد.

  بنا به گفته این منبع، براساس طرح مقدماتی نیروگاه که از سوی متخصصان ایرانی تهیه شده است، چندین گزینه پیش بینی، که از آن جمله ساخت نیروگاهی با سدی که بتواند ۱۳۰ مگاوات ساعت نیروی برق تولید کند را شامل می شود.

  این منبع تصریح کرد که تاجیکستان در مذاکرات سطح عالی پیشنهاد تدوین طرح نیروگاهی با ظرفیت تولید ۲۴۰ مگاوات را خواهد داد.

  بنابر توافق مقامات سطح عالی ایران و تاجیکستان ساخت نیروگاه عینی توسط شرکت های ایرانی همزمان با پایان عملیات احداث نیروگاه « سنگتوده ۲» آغاز خواهد شد.

  گفتنی است نیروگاه سنگتوده ۲ با ظرفیت ۲۲۰ مگووات با سرمایه ایران و توسط متخصصان ایرانی بر رود « وخش» در ۱۲۰ کیلومتری جنوب تاجیکستان احداث شده و در سفر آتی احمدی نژاد و با برگزاری مراسمی مورد بهره برداری کامل قرار می گیرد.

  فاز اول ساخت این نیروگاه که از سوی شرکت ایرانی « فراب» به اجرا می رسد در سپتامبر سال ۲۰۱۱ به انجام رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

  عینی دومین طرح بزرگ انرژی تاجیکستان خواهد بود که با مساعدت ایران در این کشور آسیای مرکزی احداث می شود.

  احمدی نژاد اسلامی ایران انرژی ایران برق تاجیکستان جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور سرمایه محمود احمدی نژاد

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها