پیدا و پنهان تحولات سوریه

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 31902

  یک کارشناس نیجریه ای با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه، وجود یک سوریه قدرتمند در منطقه را به زیان رژیم صهیونیستی دانست.

  به گزارش پارس، دکتر" یحیی تانکو بابا" استاد علوم سیاسی دانشگاه عثمانو دانفودیو نیجریه در دومین سالگرد بحران سوریه در گفتگو با مهر، بحران این کشور را شکل بسط یافته بحران در منطقه خلیج فارس عنوان کرد و گفت: سوریه یکی از نزدیکترین کشورها به ایران و شریک استراتژیک این کشور در منطقه و نیز جزو معدود کشورهای عرب است که روابط خوبی با اسرائیل ندارد. در واقع یک سوریه قدرتمند به عنوان تهدیدی برای اسرائیل به شمار می رود.

  وی افزود: با وقوع جنبش های مردمی در کشورهای عربی، برخی کشورها با حمایت از مخالفان نظام" بشار اسد" زمینه بروز بحران در سوریه را فراهم کرده و در ادامه نیز با تشدید حمایتهایشان به خشونت ها در این کشور دامن زدند. در حال حاضر کشورهای غربی و شماری از کشورهای منطقه از جمله عربستان و قطر نقش فعالی در حمایت از شورشیان سوریه ایفا می کنند.

  این استاد دانشگاه نیجریه خاطر نشان کرد: هدف اصلی این اقدامات تضعیف نظام سوریه به رهبری اسد است. در این میان ایران جزو قدرتهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است که در مقابل این رویکرد ایستاده و از نظام سوریه که توسط کشورهای عربی به حال خود رها شده، در مقابل تهدیدها حمایت می کند. طی این دو سال درگیری ما شاهد هستیم که سوریه با وجود فشارهای بین المللی از خود ضعف نشان نداده و همچنان پابرجاست.

  وی تصریح کرد: برخلاف مداخله کنندگان غربی و عربی، رویکرد ایران در قبال سوریه حمایت از گفتگو و مذاکره بین طرفهای درگیر است. در حالی که آمریکا، انگلیس، فرانسه، عربستان، قطر، ترکیه و دیگران با تقویت نظامی و مالی شورشیان به وخامت بیشتر اوضاع کمک می کنند، ایران همچنان از راه حل دیپلماتیک و سیاسی حمایت کرده و به نظام اسد پیشنهادهایی برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز ارائه می دهد.

  تانکو بابا خاطر نشان کرد: بحران سوریه با ادامه خشونت و درگیری ها پایان نمی یابد و امیدوارم که قدرتهای بین المللی و منطقه ای نیز به این مهم واقف شده و تلاش خود را صرف حل دیپلماتیک این مسئله کنند. اگر چنین هدفی در دستور کار تمام بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای در مورد سوریه قرار گیرد، امید می رود در آینده نزدیک شاهد حل و فصل مسالمت آمیز این بحران باشیم.

  انگلیس بحران سوریه ترکیه جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه خلیج فارس رژیم صهیونیستی سوریه عربستان مسالمت آمیز
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها