به گزارش پارس، در همین خصوص مقامات ترکیه ای و سعودی در آستانه برگزاری نشست وین و در دیدار با «جان کری» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، بار دیگر نارضایتی خود را نسبت به اظهارات قبلی «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا در خصوص حمایت رژیم سعودی و ترکیه از گروه های تکفیری اعلام کردند، اما با وجود درخواست رسمی ریاض و آنکارا، بایدن هنوز از آن اظهارات عذرخواهی نکرده است.

بنابر این گزارش، «کناره گیری اسد از قدرت» موضوع دیگری که دست مایه اختلاف میان حامیان منطقه ای داعش و النصره ـ ریاض و آنکارا ـ از یک سو و حامیان فرامنطقه ای تکفیری های ـ آمریکا و متحدانش ـ از سوی دیگر شده است.

در واقع مقامات آمریکایی معتقدند با گذشت نزدیک به ۵ سال تلاش برای براندازی اسد و ناکامی غرب و متحدان منطقه ایش در تحقق این خواسته، دیگر جایی برای مانور بیشتر در این خصوص باقی نمانده و به ناچار باید پیش شرط دخیل بودن اسد در هر گونه راهکار سیاسی در دمشق را پذیرفت. این در حالی است که ریاض و آنکارا همچنان پذیرش این مسئله را مترادف با اعلام شکست رسمی خود در سوریه دانسته و از آن اجتناب می کنند.

با این حال ماجرای اختلافات میان حامیان تکفیری ها به این جا نیز ختم نشد، چرا که ایالات متحده آمریکا به شرکای منطقه ای خود هشدار داد که ناچار خواهند بود به هر راهکاری که از دل نشست های مشترک خارج می شود پایبند باشند و اگر بازی آنها مغایر با بازی واشنگتن باشد، با برخورد کاخ سفید رو به رو خواهند شد. مسئله ای که در وین منجر به دلخوری «عادل الجبیر» از آمریکا شد.

لازم به ذکر است که ایالات متحده آمریکا به عنوان اصلی ترین مولد و حامی تروریسم در جهان، طی سال های اخیر بر روی توان دو کشور عربستان سعودی و ترکیه برای ساقط کردن نظام سوریه و حمایت از گروه های تروریستی ـ تکفیری حساب ویژه ای باز کرده بود اما محور مقاومت با ایستادگی در مقابل این زیاده خواهی ها، کاخ رویاهای «اوباما» و مهره های منطقه ایش را ویران و مجبور به تغییر تاکتیک کرد.