• لینک کوتاه
 • کد خبر: 317810

  نمایندگان کنگره آمریکا با طرح این ادعا که ایران شهروندی دارای تابعیت دو گانه ایرانی - آمریکایی را دستگیر کرده خواستار وضع تحریم‌های جدید علیه ایران شده‌اند.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، نمایندگان کنگره آمریکا خواستار وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، به بهانه ادعایی دستگیری یک شهروند ایرانی - آمریکایی شده‌اند.

  وال‌استریت‌ژورنال بامداد شنبه دستگیری ادعایی فردی به نام «سیامک نمازی» را مانعی جدید بر سر راه تلاشهای دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای اتکا به توافق هسته‌ای جهت توسعه دامنه همکاری‌ها با ایران در مسائل منطقه‌ای، از جمله حل بحران سوریه عنوان کرده است.

  اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، دستگیری آقای «نمازی» را آخرین مورد اهانت به آمریکا خواند و خواستار آزادی او و چهار نفر دیگری شد که به ادعای وی در ایران زندان و یا ناپدید شده‌اند.

  اشاره رویس به «سعید عابدینی»، «امیر حکمتی»، «جیسون رضائیان» و «رابرت لوینسن» است که مقام‌های آمریکایی همواره خواستار آزادی یا همکاری با یافتن یکی از آنها شده‌اند.

  «سعید عابدینی» در ایران به جرم سازمان‌دهنده‌های محافل زیرزمینی کلیسای خانگی و فعالیت‌های فرقه‌ای تحت پوشش پرورشگاه با رأی دادگاه از سال ۱۳۹۱ به ۸ سال زندان محکوم شده است.

  «امیر میرزایی حکمتی»، ۲۸ ساله، سال ۱۳۹۰ به جرم جاسوسی برای سازمان سیا و نهادهای اطلاعاتی آمریکا بازداشت شده و بعد از اعتراف در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اعدام محکوم شده است. حکم وی بعداً به ۱۰ سال زندان تقلیل یافت. رسانه‌ها اسناد مربوط به همکاری‌های وی با سازمان سیا و دیدارهای وی با مقامات آمریکایی در کشور افغانستان را منتشر کرده‌اند. وی اهل ایران و مقیم ایالت میشیگان آمریکا است.

  «جیسون رضائیان»، شهروند دارای تابعیت دو گانه ایرانی ـ آمریکایی است که به گفته مراجع قضایی در ایران تحت پوشش خبرنگار واشنگتن‌پست مشغول به کار بوده است. وی به جاسوسی متهم شده است.

  «رابرت لوینسون»، مأمور پیشین سازمان سیا است که مطابق ادعاها در اسفند سال ۱۳۸۵ در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان‌‌یافته پلیس فدرال آمریکا به جمع‌آوری اطلاعات در ایران مشغول بوده که ناپدید شده است. مقامات آمریکایی ادعا کرده‌اند وی ربوده شده است. رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته ایران اطلاعی از وی ندارد.

  مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی بامداد شنبه گفت: «اگر دولت با کنگره آمریکا برای وضع اقدامات شدیدتر علیه ایران، از جمله تمدید "قانون تحریم ایران" و وارد کردن فشارهای هدفمند به سپاه پاسداران همکاری نکند، رفتارهای تهدیدکننده این کشور بدتر خواهد می‌شود.»

  وال‌استریت‌ژورنال، بدون اشاره به نام نفرات بیشتر نوشته برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکایی به طور ویژه خواستار تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده‌اند.

  ایران جاسوسی رسانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کنگره آمریکا

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها