به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، سردار "سید محمد باقرزاده" فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح امشب 26 خرداد در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی داستان هجرت تا رجعت غواصان شهید پرداخت. 
 
باقرزاده در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون مراسم تشییع شهدای غواص گفت: از همه خواهران و برادران عزیزی که در این مراسم شرکت داشته اند کمال تشکر را دارم. 
 
وی با اشاره به این که مراسم در کنار مردم با وحدت برگزار شد افزود: این شهدا اقتدا کردند و امروز به میان ما بازگشتند. 
 
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: امروز مردم اذیت شدند به طوری که عده ای در مترو تجمع کردند و نتوانستند به خیابان بیایند و در همان زیرزمین مراسم عزاداری را برگزار کردند.  
 
باقرزاده با بیان این که مظلومیت بچه ها معادلات را برهم زد افزود: قرار بود 25 شوال مراسم تشییع برگزار شود اما به دلیل شرایط اجتماعی برنامه عوض شد و بی تاب شدن مردم سبب شد تا به عطش آن ها پاسخ دهیم. 
 
وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون ماجرای سرگذشت شهدای غواص بیان کرد: 270 شهید مربوط به چند عملیات بودند به طوری که 175 شهید به شهدای کربلای 4 و 95 شهید دیگر مربوط به بقیه عملیات ها بودند. 
 
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که کربلای 4 سکوی پرتاب به سوی کربلای 5 بود خاطر نشان کرد: عزیزانی که در کربلای 4 شهید شدند بهتر است بگوییم که آن ها برای عزیزان کربلای 5 پیش مرگ شدند.  
 
باقرزاده افزود: از دو سال قبل به دنبال رد پایی بودیم تا بتوانیم به شهیدانمان دست یابیم به گونه ای که ما اطلاعات ابتدایی از آن ها داشتیم ومردم عراق نیز در این رابطه هم بستگی خوبی داشتند. 
 
وی با اشاره به اظهار محبت مردم عراق خاطر نشان کرد: مردم عراق با ما همکاری های لازم را به عمل آوردند. 
 
در ماه رجب خداوند رحمت خود را با شهدا برای ما تکمیل کرد
 
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به این که در یک گمانه زنی 20 شهید را چند ماه پیش پیدا کردیم افزود: خوشبختانه در ماه رجب خداوند رحمت خود را با شهدا برای ما تکمیل کرد.  
 
باقرزاده با بیان این که این 175 نفر به صورت دسته جمعی پیدا شدند ادامه داد: این شهدا به صورت دسته جمعی اعدام شده بودند و در نهایت به شهادت رسیدند.

در ادامه این برنامه محمد اسماعیل کوثری از فرماندهان 8 سال دفاع مقدس طی گفتگوی زنده تلفنی در روایت خود از اتفاقات عملیات کربلای 4 و چگونگی به شهادت رسیدن این غواصان اظهار داشت: عملیات کربلای 4 در شب4 دی ماه سال 65 انجام گرفت که در آن زمان برخی یگان ها می بایست به عنوان خط شکن از طریق غواصی به عمق اهداف دست می یافتند تا پس از آن یگان های دیگری نیز با قایق به آن مناطق می رفتند لذا این شد که این غواصان خط اول و دوم را شکاندند و باید به منطقه هدف می رسیدند اما اتفاقات به گونه ای شد که این نیروها نتوانستند عملیات را انجام دهند لذا عملیات به صبح کشیده شد و موقعه ای که خبر دادند دیگر نمی شود از آن جا عبور کرد عملیات در همان جا متوقف شد. 
 
کوثری در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا فرماندهان ما در خصوص عملیات 4 به صراحت صحبت نمی کنند که این موضوع خود سبب شده تا رسانه های خارجی از این امر سواستفاده کنند اظهار داشت: کار رسانه های خارجی این است که به مردم دروغ بگویند و وقایع را طوری وانمود کنند که مردم نسبت به فرزندان خود بدبین شوند لذا آن ها درصددند که در داخل اختلاف بیندازند و مردم را نسبت به فرماندهان جنگ بدبین کنند در صورتی که ما می خواهیم بگوییم بعضی عملیات ها این گونه بود که دشمن متوجه آن ها می شد و عملیات با مشکل مواجه می گردید. 
 
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که کسانی که از غافله شهدای فرماندهان باقی مانده اند آمادگی دارند تا تمام وقایع را بازگویی کنند و هیچ مانعی برای بازگویی واقعیت ها از زبان آن ها وجود ندارد یادآور شد: هیچ جنگی را نمی توان پیدا کرد که همه عملیات ها در آن صددرصد به پیروزی رسیده باشند چرا که طرف مقابل نیز تجهیزات ونیروهای خود را دارد و این سبب می شود که در یک زمان هایی اتفاقاتی بیفتد که عملیات ناقص بماند.  
 
عملیات کربلای 4 بیش از 10 ساعت به طول نینجامید 

این فرمانده 8 سال دفاع مقدس با بیان این که عملیات کربلای 4 بیش از 10 ساعت به طول نینجامید ادامه داد: دو هفته پس از اتفاقات عملیات کربلای 4 ما عملیات کربلای 5 را طراحی کردیم که این عملیات هم دشمن را غافلگیر کرد و هم شکست سنگینی بر ارتش بعث عراق بود. 
 
در ادامه گفتگوی ویژه خبری امشب سردار باقرزاده نیز در تکمیل اظهارات کوثری اظهار داشت: همه حوادث جنگ و پدیده های تاریخی را باید در بستر خواست خود بررسی و تحلیل کنیم و عملیات های ما به هم پیوسته بوده و نمی توان انتزاعی با آن ها برخورد کرد. ضمن این که همه عملیات ها مبانی خاص خود را داشته و براساس آن جلو رفته است.  
 
تلفات انسانی ارتش بعث عراق در 8 سال دفاع مقدس سه برابر ما بوده است
 
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد نیروهای مسلح در ادامه به تلفات انسانی 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ارتش بعث عراق با وجود همه حمایت هایی که از آن به عمل آمد در مجموع سه برابر ما تلفات داشت که این رقم حدود 600 هزار نفر می شود ولی ما کمتر از 200 هزار شهید داشتیم. 
 
باقرزاده در ادامه یادآور شد: هم چنین در حال حاضر عراق 52 هزار مفقود دارد ولی اگر ما حدود 6 هزار مفقود دیگر را پیدا کنیم این پرونده بسته خواهد شد.  
 
وی تصریح کرد: در اغلب سال های جنگ ما همواره در حالت هجومی قرار داشتیم و در حالت تدافعی نبودیم ولی علی رغم این موضوع تلفات دشمن سه برابر ما بوده است. 
 
این مقام مسئول کشورمان اظهار داشت: عملیات کربلای 4 می بایست براساس ضرورت های زمان انجام می گرفت ولی بعد از اختلالی که در مسیر ایجاد شد ناموفق بود و سبب شد هفته بعد از این عملیات عملیات کربلای 5 صورت گیرد در حالی که وقتی عراق در فاو شکست می خورد 75 روز پیاپی فاو را مورد حمله قرار می دهد تا نهایتا موفق می شود یک پاتکی به ما بزند.  
 
75 شهید تازه شناسایی شده بعد از ماه مبارک رمضان به کشور منتقل خواهند شد

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد نیروهای مسلح در ادامه به خبر جدیدی از تفحص های صورت گرفته اشاره کرد و گفت: 75 شهید ظرف دو هفته اخیر در فاو مجنون منطقه شرق دلجه و یک شهید در منطقه غرب دلجه و در منطقه زوبیداد شناسایی شدند که بعد از ماه مبارک رمضان به کشور منتقل خواهند شد.   
 
در ادامه این برنامه حجت الاسلام محمدرضا زائری از کارشناسان فرهنگی کشور نیز در ارزیابی فضای دو هفته اخیر کشور و اتفاقات امروز گفت: کسانی که در فضای انقلاب زندگی می کنند از این اتفاقات تعجب نمی کنند بلکه کسانی از این اتفاق ها متعجب می شوند که با این فضا بیگانه هستند. 
 
وی با بیان این که امروز یوم اللهی بود که ماندگار خواهد شد گفت: حضور مردم در مراسم تشییع این شهیدان نشان داد که بصیرت و آگاهی مردم علی رغم ظاهر، تیپ و سلیقه های فردی همه در اصل انقلاب و وفاداری به آرمان شهدا با هم هم عقیده هستند.  
 
در پایان این برنامه کوثری مهمترین پیام حضور مردم در تشییع پیکر این شهیدان اشاره کرد و گفت: پیام امروز مردم این بود که به مسئولین یادآوری کند که آن ها راه شهدا را ادامه خواهند داد. 
 
وی ادامه داد: این شهدا فقط با خدا معامله کردند و عزت و سربلندی را نه تنها برای ملت ایران بلکه برای همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان احیا کردند ضمن این که مردم به صحنه آمدند تا بگویند مسئولین در مقابل زیاده خواهی دشمنان همان گونه که شهدا ایستادگی کردند وخم به ابرو نیاوردند ایستادگی کنند و راه شهدا را در مسیر مذاکرات نیز در نظر داشته باشند. 
 
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم ما هر زمانی که احساس کردند انقلاب و نظام شان در حالتی قرار گرفته که استکبار می تواند از آن سواستفاده کند همیشه به صحنه آمدند. 
 
 
باقرزاده در انتهای برنامه در پاسخ به این سوال که تشخیص هویت شهدا تا چه زمانی به طول خواهد انجامید گفت: برخی از شهدا پلاک داشتند و برخی از شهدا پلاک همراه آن ها نبود لذا زمانی تا احراز هویت آن ها طول خواهد کشید. 
 
وی در پایان از صدا و سیما به خاطر پوشش مناسب این مراسم تشکر و قدردانی کرد.