به گزارش پارس به نقل از تسنيم، سهراب صلاحی عصر امروز در گرامیداشت سالروز بسیج اساتید در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: منازعه امروز به‌عنوان بزرگترین منازعه بین ایران و غرب ماهیت تمدنی دارد. اگر منازعه بر سر مباحث سیاسی، عمق نفوذ و پایگاه‌های استراتژیک بود، شاید قابل حل بود اما منازعه غرب و شرق که توسط اسلام تشدید شده غیرقابل حل است.
رئیس بسیج اساتید کشور ادامه داد: با ظهور اسلام ‌این خصومت عمق پیدا کرد که تهاجمات غرب علیه ایران گواهی بر عمق کینه غربی‌ها است.
وی افزود: آمریکا بر این باور بود که اگر می‌خواهید بر مسلمانان سلطه پیدا کنید باید بر مکه و مدینه ‌تسلط پیدا کنید. آمریکا پس از حوادث 11 سپتامبر که اعلان جنگ کرد، گفت این جنگ صلیبی سوم آغاز شده ‌و بر این باور بود که خاورمیانه مرکز تروریسم است.
صلاحی خاطرنشان کرد: منازعه بین ایران و غرب بر سر تمدن است. در حال حاضر دو نظریه در دنیا مطرح است که در آن یا جمهوری اسلامی به عنوان قدرت بین المللی شناخته می‌شود و یا طرح خاورمیانه بزرگ باتجزیه کشور‌های اسلامی صورت می‌گیرد که در آن رژیم صهیونیستی به عنوان قدرت منطقه‌ای شناخته شده ‌و آمریکا هم کدخدا معرفی می‌شود.
وی تصریح کرد: آمریکا در دوره‌هایی درصدد بود ‌اقداماتی علیه ایران را صورت دهد که در ابتدا این نیت خود را با اجرایی کردن جنگ 8 ساله عملیاتی کرد. در این جنگ کینه توزی آمریکا بر ایران و جهان اسلام بر کسی پوشیده نبود؛ جنگ 8 ساله ‌بهانه‌ای برای حضور آمریکا در منطقه بود و زمانی که بوش پدر دریافت ‌صدام به کویت حمله کرده ‌گفت صدام بالاخره در دام افتاده است.
رئیس بسیج اساتید کشور افزود: با وارد آوردن فشار علیه ایران، مهار این انقلاب در دستور کار قرار گرفت و دشمن به‌دنبال آن بود که خود را به عنوان قدرت برتر منطقه و غارتگر منابع استراتژیک جای بزند‌.
صلاحی گفت: ما در حال حاضر در دوره‌ای قرار داریم که سه ضلعی است و شامل جنگ نرم، جنگ نیمه‌نرم و جنگ سخت می‌شود. تحریم‌هراسی، مذاکره و جنگ‌های نیابتی سه ضلع این مثلث است.
وی خاطرنشان کرد: مذاکره برای این است که ابهت آمریکا در دنیا برگردد، آمریکایی‌ها قبول کردند که ایران قدرتی فرامنطقه‌ای است. امروز استاد بسیجی با تولید ادبیات و کادر سازی می‌توانند به تثبیت قدرت جهانی ایران کمک کنند.