به گزارش پارس به نقل از پایگاه خبری الوقت،نیروهای کُرد سوریه سرانجام شب دوشنبه کنترل شهر کوچک اما استراتژیک تل ابیض را به دست گرفتند؛ تحولی که می‌تواند تاثیرات بزرگی هم برای دولت آنکارا و هم برای مرکز خلافت خود خوانده داعش در الرقه داشته باشد.

یگان‌های مدافع خلق که شاخه نظامی حزب اتحاد دمواکراتیک سوریه محسوب می‌شود و نقش اصلی را در جنگ با داعش در مناطق کرد نشین این کشور به عهده دارند اواخر روز دوشنبه اعلام کردند، بر اکثر مناطق تل ابیض و همچنین نزدیکی گذرگاه مرزی مسلط شدند و خط ارتباطی داعش از الرقه به ترکیه را قطع کردند.

گزارش شده که تعداد نامشخصی از شبه نظامیان داعش هنوز در شهر تل ابیض حضور دارند و خود را برای آخرین مرحله جنگ آماده می‌کنند. یک گروه نزدیک به مخالفان سوری موسوم به «سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه» مدعی شد که ٤٠ شبه نظامی داعش که تلاش می‌کردند به شهر مجاور عین عیسی فرار کنند بر اثر حملات هوایی جنگندهای ائتلاف و همچنین تیراندازی کردها کشته شدند .

با کنترل تل ابیض، کردها هم اکنون دو منطقه‌ای که در مجاور مرزهای ترکیه در کنترل خود داشتند را به یکدیگر وصل کردند و همین مسئله زنگ خطر را در ترکیه به صدا در آورده است. رئیس جمهور ترکیه یک روز قبل از آزادسازی تل ابیض نسبت به پیشروی کردها در این منطقه ابراز نگرانی کرده بود. یگان‌های مدافع خلق ارتباط نزدیکی با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) دارند که هر دو آنهای از نظر ترکیه گروه تروریستی محسوب می‌شوند .

از سوی دیگر، با کنترل کردها بر تل ابیض شهر الرقه که داعش آن را مرکز خلافت خود می‌داند با تهدید جدی روبه رو شده است. ماتلو سیویراغلو تحلیلگر مسایل کرد گفته  تل ابیض حیاتی‌ترین خط ارتباطی برای داعش محسوب می‌شد و شهر الرقه را به جهان خارج وصل می‌کرد. این تحلیلگر اظهار داشت: «تل ابیض یک مرکز مالی و لجستیکی برای داعش بود و زمانی که این مرکز را قطع می‌کنید برای داعش خیلی سخت می‌شود که برای خود جنگجو قاچاق کند، نفت بفروشد و یا کالا بخرد».

رسانه‌ها گزارش دادند که یگان‌های مدافع خلق و و تعداد کوچکی از گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» این پیروزی را جشن گرفتند اما ١٥ گروه مسلح مخالف دولت سوریه با صدرو بیانیه‌ای کردها را متهم به پاکسازی قومی علیه اعراب و ترکمن‌ها کردند.

این گروه‌ها که اصلی‌ترین آنها «احرار الشام» و «ارتش اسلام» هستند هیچ مدرکی برای ادعای خود ارائه نکردند اما رسانه‌ها گزارش دادند که این بیانیه نشان دهنده افزایش تنش بین گروه‌های مسلح تحت حمایت ترکیه و کردها است. محتوای بیانیه‌های این گروه‌ها هم که ماهیت آنها سلفی و تکفیری است شباهت بسیار زیادی به اظهارات رجب طیب اردوغان داشت که اوایل هفته جاری گفته بود که ائتلاف به رهبری آمریکا در حال بمباران اعراب و ترکمن‌ها در نزدیکی مرز ترکیه است.

مشخص است که پیشروی کردها در شمال سوریه خوشایند ترکیه نیست که در طول چند هفته گذشته مدارک معتبری از همکاری این کشور با گروه تروریستی داعش منتشر شده و دیگر مسئله پنهانی محسوب نمی‌شود. به همین دلیل تحلیلگران معتقدند آنکارا به احرار الشام و سایر گروه‌ها مسلح فشار آورده تا این بیانیه صادر کنند. این در حالی است که همین گروه‌ها در چند روز گذشته با داعش دچار اختلاف شده و با یکدیگر درگیر شده‌اند.