پايگاه خبري تحليلي «پارس»- جریان اصلاحات در عرصه انتخابات مجلس خبرگان رهبری با مثلث رهبری «هاشمی، روحانی،‌حسن خمینی» در عرصه رقابت حاضر می شود؛ به گفته نائب رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران "حُسن استراتژی «دو حسن» در این است که چشم‌انداز تداوم اصلاحات در تداوم انقلاب را پیش روی ما قرار می‌دهد و این مثلث می‌تواند حتی جناح راست سنتی و حوزوی را با گزینه‌های بهتری برای تداوم و تعالی جمهوریت و اسلامیت کشور آشنا کند و آنها را از هراس تجدیدنظرطلبی در دام بنیادگرایی نیندازد."

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «پارس»، براساس راهبرد اصلاح طلبان «مجمع روحانيون مبارز» و «مجمع مدرسين و محققين حوزه‌ي علميه‌ي قم» مسئولیت چینش لیست انتخاباتی را تحت اشراف مثلث رهبری برعهده دارند؛ 

براساس پیگیری های خبرنگار پارس اخیرا یکی از سران بانفوذ اصلاحات در جلسه ی محفلی این جریان اظهار داشته است: «با سازماندهی 500 روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان اگر بتوانیم 30 نفر از آن ها را وارد مجلس کنیم، بزرگترین پیروزی برای ما خواهد بود. ما با جوانان نواندیش و نوگرایی حوزه ارتباط برقرار کرده و از این مسیر می خواهیم وارد بحث انتخابات مجلس خبرگان شویم.» 

همچنین رییس دولت اصلاحات در جمع برخی از اعضای مجمع روحانیون گفت: «ما باید خود را برای انتخابات خبرگان آماده کنیم. من انتخابات خبرگان را مهم‌تر از انتخابات مجلس می‌دانم. باید ترکیب خبرگان را عوض کنیم. با مجمع محققین قم صحبت کرده‌ایم که از میان روحانیون جوان و خوش‌فکر نیروهایی را شناسایی و برای حضور در خبرگان آماده سازیم.» 

پیش از این لیست 50 نفره ی از سوی حامیان هاشمی رفسنجانی با شعار «مجتهدان جوان، مصلح و مبتکر» در انتخابات خبرگان تهیه شده بود که با شرایط فعلی امکان هم افزایی با اضلاع دیگر مثلث رهبری انتخابات خبرگان فراهم شده است.  

افراد اثرگذار در چینش لیست خبرگان اصلاح طلبان به شدت نسبت به ضعف علمی گزینه های مدنظرشان احساس نگرانی می کنند و درصدد هستند رد صلاحیت علمی آنان در آزمون شورای نگهبان را با فضاسازی رسانه ای تعبیر به رد صلاحیت سیاسی کنند؛ 

از سوی دیگر جریان سیاسی اصلاحات با توجه به تعداد کرسی های حوزه انتخابیه تهران تمرکز خود را معطوف به این استان کرده است و خواهان آن هستند که حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در صدر و حجت الاسلام روحانی در رتبه ی بالاتر از آیت الله مصباح یزدی قرار بگیرد.

گفتنی است که  آیت‌الله احمد جنتی در همایش مسئولان نظارتی شورای نگهبان که در دانشگاه شهید بهشتی مشهد اظهار داشتند«انتخابات خبرگان رهبری بسیار مهم است چون به رهبری و ستون انقلاب مربوط می‌شود و عده‌ای از هم‌اکنون در حال برنامه ریزی برای تصرف مجلس خبرگان هستند. بنابراین نیازمند یک بیداری و بصیرت هستیم تا مسئولیت سنگین شورای نگهبان را به‌خوبی اجرایی کنیم.»  و در همین راستا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا تویسرکانی، مسئول حوزه‌ی نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین، بیان داشتند: «کسانی که به دنبال طراحی‌های ویژه برای انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری هستند، بدانند که ملت هوشیار و بصیر هستند.»