مرگ یا به عبارت بهتر قتل ستار بهشتی، یکی از تلخ‌ترین حوادث سال ۹۱ برای من بود و تنها خبری که می‌تواند این زخم را التیام ببخشد، مشخص شدن عامل (قاتل) و صدور حکم قصاص برای اوست.

در مورد قتل ستار بهشتی، پیش از این و بر حسب پیشرفت ماجرا، مطالبی را در صفحه‌ی گوگل پلاس به اشتراک گذاشته بودم که فهرستی از آنها را در این پست [http://bit.ly/WN5ae2] گرداوری کرده‌ام، اما آنچه دوشنبه ۱۸ دی ماه رخ داد، نقطه‌ی عطفی نه فقط در این پرونده، که برای کل نظام جمهوری اسلامی بود: خوانده شدن گزارش مرگ ستار بهشتی در مجلس(۲،۱).

اگر چه ماجرای این قتل تا هنگام صدور رای (مناسب) در دادگاه و حتا بعد از آن، لکه‌ی ننگی بر دامان جمهوری اسلامی است، اما خوانده شدن چنین گزارشی در مجلس شورای اسلامی، مهر ابطالی بر تئوری «قتل‌های سیستماتیک» زد.

حال و پس از گذشت ۲ ماه از قتل ستار بهشتی، این ماجرا به نقطه‌ی عطفی رسیده است که حایز اهمیت است. چند کشور پیشرفته (یا در حال توسعه) را می‌شناسید که نسبت به قتل یک شهروند از طبقه‌ی مستضعف ـ که مخالف حکومت نیز بوده است ـ واکنشی در حد خوانده شدن گزارش در پارلمان نشان دهند؟

برای یک مقایسه‌ی مختصر، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ در مجموع ۱۵۹ قتل در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های آمریکا اتفاق افتاده است. و البته ۲۲۱ مرگ دیگر به علت «حادثه» نیز ثبت شده است (۳). آیا گزارشی از این قتل‌ها در سرتیتر اخبار آمده و حساسیت جامعه را بر انگیخته است؟

دفتر آمار دادگستری آمریکا در گزارش اخیر(۴) خود نشان داده است که در سال ۲۰۱۰ در مجموع بازداشتگاه‌ها و زندان‌های آمریکا ۸۷ قتل رخ داده است (بدون در نظر گرفتن موارد مشکوک، خودکشی، حوادث، مصرف بیش از حد مواد مخدر). آیا هیچکدام از این موارد در کنگره‌ی آمریکا مطرح شده است؟

به عنوان یک نمونه‌ی ساده‌ی دیگر، حدود یک سال قبل جوان ۱۷ ساله‌ای به نام مارک هینی (Mark Haynie) توسط پلیس شیکاگو به اتهام حمل مواد مخدر دستگیر شد، اما پس از چند ساعت، در اداره‌ی پلیس، فوت کرد(۵). گزارش در کنگره که هیچ، پس از یک ربع ساعت جستجو، هنوز نتوانسته‌ام تصویری از این فرد در اینترنت پیدا کنم تا به این نوشته اضافه نمایم.

امیرعلی صفا، نویسنده‌ی وبلاگ آینده از آن حزب الله، در مورد قتل ستار بهشتی نوشته بود: «کشته شدن وجدان عمومی خطرناک‌تر از کشته شدن یک نفر!» (6)
خوشحالم که وجدان عمومی در ایران کشته نشده است.
 
منابع
۱- خبرگزاری مهر. متن کامل گزارش مجلس درباره مرگ ستار بهشتی ـ فتا خلاف دستور قضائی عمل کرد. ۱۳۹۱/۱۰/۱۷ http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1784226
2- روزنامه اعتماد. راز پاراگراف جنجالی. ۱۳۹۱/۱۰/۱۸، ص ۱٫ http://www.etemaad.ir/Released/91-10-18/150.htm#226259
3- NBC News. Study: 2,002 died in police custody over 3 years. ۱۰/۱۱/۲۰۰۷٫ http://nbcnews.to/ZqoIq1
4-  .Bureau of Justice Statistics. Mortality in Local Jails and State Prisons, 2000-2010 – Statistical Tables http://bjs.ojp.usdoj.gov/content/pub/pdf/mljsp0010st.pdf
5- CBS Chicago. 17-Year-Old Dies In Police Custody. July 13, 2011. http://chicago.cbslocal.com/2011/07/13/17-year-old-dies-in-police-custody/
6- +Amirali Safa. کشته شدن وجدان عمومی خطرناک تر از کشته شدن یک نفر! http://bit.ly/ZqjXwH

Number-of-local
نمودار ضمیمه: 
تعداد قتل‌های ثبت شده در بازداشتگاه‌های محلی و زندان‌های ایالتی آمریکا، 2001-2010 (بدون در نظر گرفتن موارد مشکوک، خودکشی، حوادث، مصرف بیش از حد مواد مخدر)