به گزارش پارس به نقل از تسنیم، "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز در توجیه سخنانی که در دوران رقابت‌های انتخاباتی خود درباره حضور گسترده اعراب اسرائیلی در انتخابات زده بود گفت که سخنان وی باید در محتوای وسیعی در نظر گرفته شود.


وی گفت: من درباره پول خارجی هشدار داده بودم که در حال خرج شدن برای به میدان آوردن حامیان لیستی بود که شامل اسلام گراها و دیگر احزابی بود که با اسرائیل مخالف هستند.

اشاره وی به لیست مشترک اعرابی بود که در انتخابات 17 مارس سومین حزب بزرگ در کنست را تشکیل دادند.

در ارتباط با سخنانی که وی در سال 2009 در دانشگاه بار ایلان درباره راه حل دو دولت مطرح کرده بود گفت که شرایط برای یک راه حل که طی آن یک کشور مستقل فلسطینی بدون سلاح، کشور یهودیان را برسمیت بشناسد تغییر کرده است.

نتانیاهو که برای چهارمین بار به عنوان نخست وزیر اسرائیل خواهد شد گفت که از سخنان خود عقب نشینی نکرده و افزود: امروز شرایط برای این هدف به دلایل ساده‌ای غیر قابل حصول است.

وی در این مصاحبه گفت: رد کردن برسمیت شناختن کشور یهودیان توسط محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و اتحاد وی با سازمان حماس که در غزه است و همچنین شرایط بی ثبات منظقه، شرایط را برای یک توافق تغییر داده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی اضافه کرد: ما باید شرایط را برای صلحی پایدار تغییر دهیم. شرایط امروز به گونه‌ای است که هر سرزمینی که به اسرائیل واگذار کند فورا توسط تروریست‌های مورد حمایت ایران یا داعش گرفته می‌شود.

وی گفت: این واقعیت بدان معناست که به جای دستیابی به راه حل دو دولت، اسرائیل ممکن است با "راه حل هیچ دولت" مواجه شود که این راه حلی است که بقای اسرائیل را تهدید می‌کند.

نتانیاهو در این مصاحبه علیه توافق هسته‌ای که دولت باراک اوباما در حال مذاکره درباره آن با ایران است صحبت کرد و خواستار توافق بهتری و توافق متفاوتی شد که به ایران اجازه ندهد به سرعت به بمب هسته‌ای دست یابد.

از دید نتانیاهو ایران نباید هیچگونه سانتریفیوژی داشته باشد یا آنکه تعداد نمادینی سانتریفیوژ داشته باشد و تنها پس از آنکه تغییر رفتار ایران دیده شد، تحریم‌ها کاهش یابد.
وی افزود: به ایران استراحت ندهید و به فشارها ادامه دهید.

نتانیاهو معتقد است که این توافق به ایران امکان دسترسی آسان به بمب را بدون نقض توافقنامه بلکه با حفظ آن می‌دهد.

وی که روز سه‌شنبه در انتخابات پیرزوی شد گفت که به سیاست‌های خود که باعث شده تا نخست وزیر تمام اسرائیلی‌ها چه اعراب و چه یهودی‌ها شود، مفتخر است.
وی افزود: این تقدس حق بوده و اسرائیل را از بقیه خاورمیانه مستثنی کرده و اسرائیل را تنها جایی کرده که اعراب می‌توانند آزاده و عادلانه در انتخابات مشارکت کنند.

رهبر حزب لیکود که این مصاحبه را دو روز پس از انتخاب مجدد مطرح می‌کرد، گفت: این انتخابات حکم واضحی از سوی اسرائیلی‌ها بود که کشور را به شیوه‌ای مسئولانه در خاورمیانه‌ای خطرناک به پیش ببرم. این مسئولیت من است که این اطمینان را حاصل کنم که تنها کشور یهودی را تا ابد زنده تگه دارم. این دلیل وجود من در اینجاست و این دلیل انتخاب شدن من است.