به گزارش پارس به نقل از تسنیم، وزارت امور خارجه امارات امروز سفیر سوئد در ابوظبی را به این وزارتخانه فراخواند تا اعتراض رسمی خود را به دلیل اظهارات اخیر " مارگوت والستروم" علیه عربستان، اعلام کند.

"انور قرقاش" وزیر دولت در امور خارجی امارات گفت: دولت امارات به شدت اظهارات وزیر امور خارجه سوئد در پارلمان این کشور درباره عربستان و ساختار قضایی آن را محکوم می‌کند.

وی افزود: این اظهارات مبادی حق حاکمیت کشورها را که روابط دو جانبه میان کشورها بر اساس آن بنا نهاده شده را نقض می‌کند و دخالت در امور داخلی به شمار می‌آید که بر خلاف شاخصه‌های دینی، فرهنگی، بین المللی و اجتماعی است.

پس از سخنان اخیر وزیر امور خارجه سوئد، امارات "سلطان النعیمی" سفیر خود در استکهلم را فراخواند.

همچنین منبعی در وزارت امور خارجه کویت پیشتر اظهارات وزیر امور خارجه سوئد در قبال عربستان سعودی را محکوم و رد کرده بود.

این منبع که نامش ذکر نشده گفت که این اظهارات مداخله آشکار در امور داخلی و حق حاکمیت عربستان به شمار می‌آید که با قوانین بین‌المللی و عرف دیپلماسی در تضاد است.

وزیر خارجه سوئد ماه گذشته در پی اعلام حکم شلاق «رائف بداوی» وبلاگر منتقد دولت عربستان ضمن انتقاد از این اقدام آن را سرکوب آزادی بیان توصیف کرده بود.

در پی این اقدام عربستان، استکهلم اعلام کرد که همکاری نظامی خود با عربستان را به دلیل نقض حقوق  بشر در این کشور پایان می بخشد و عربستان نیز سفیر خود از استکهلم را فراخواند.

پیش از این «مارگوت والستروم»، وزیر خارجه سوئد اعلام کرد که عربستان مانع از سخنرانی وی در نشست اتحادیه عرب در قاهره شده بود. نشست اتحادیه عرب روز دوشنبه (18 اسفند) در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در قاهره پایتخت مصر برگزار شد.