به گزارش پارس، تابناک ضمن بررسی بازتاب مذاکرات هسته ای ایران و ۱+ ۵ می‌نویسد: امروز نیز بخش عمده مطالب مربوط به ایران در مطبوعات جهان به موضوع مذاکرات هسته‌ای اختصاص دارد.
 
در این زمینه، سایت شبکه خبری «بلومبرگ» از حل و فصل بخش مهمی از اختلافات فنی میان طرفین مذاکرات خبر داده است:
 
بلومبرگ در این زمینه به ویژه به سخنان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اشاره می‌کند که گفته، اشاره به حل بخش عمده اختلافات فنی، نسبت به چشم‌انداز مذاکرات ابراز خوش‌بینی کرده است.
 
با این حال، روزنامه نیویورک تایمز از مواضع ایران و آمریکا، این برداشت را دارد که در مقابل ارزیابی خوشبینانه ایران از مذاکرات، طرف آمریکایی موضع‌گیری محتاطانه‌تری ‌ارائه می‌کند.
 
این روزنامه اشاره می‌کند، صالحی از حل و فصل ۹۰ درصد اختلافات فنی موجود میان طرفین سخن گفته، ولی یک مقام ارشد آمریکایی با لحن محتاطانه‌تری اظهار داشته: «ما یقیناً در بحث شناخت گزینه‌های فنی برای هر یک از حوزه‌های اصلی، پیشرفت داشته‌ایم... با این حال، هنوز راه زیادی در پیش ‌است. حتی در این حوزه، ما باید برخی موضوعات دشوار را مورد توجه قرار دهیم»..
 
در این میان، سخنگوی کاخ سفید نیز درباره روند مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه ۱+ ۵ ‌موضع‌گیری کرده است. به نوشته خبرگزاری کویت، جاش ارنست گفته، باراک اوباما در حال ‌چانه‌زنی بسیار دشواری در موضوع هسته‌ای ایران است.
 
وی ضمن تلاش برای انداختن توپ به زمین ایران گفته، ایران باید تعهدات بسیار سفت و سخت و مشخصی را به منظور حل نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره فعالیت‌های هسته‌ایش ارائه دهد و همچنین با مجموعه‌ای از بازرسی‌های سرزده از تأسیسات هسته‌ای موافقت کند. ارنست گفته، این تنها راهی است که بر اساس آن می‌توان به یک توافق در موضوع هسته‌ای دست یافت.
 
در مطلبی دیگر در موضوع مذاکرات، سایت شبکه خبری «راشا تودی» نتایج یک نظرسنجی از آمریکایی‌ها درباره مذاکره با ایران را منتشر کرده و می‌نویسد، بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید، آمریکایی‌ها به طور گسترده‌ای هوادار مذاکرات مستقیم و دیپلماسی در موضوع هسته‌ای ایران هستند.
 
در همین راستا، حدود نیمی از پاسخ دهندگان نیز بر این باورند که نامه اخیر جمهوری‌خواهان خطاب به رهبران ایران، اقدام صحیحی نبوده است. بر اساس این نظرسنجی که توسط سی ان ان انجام شده، ۶۸ درصد آمریکایی‌ها حامی روند دیپلماتیک در قبال ایران و تنها ۲۹ درصد مخالف این روند هستند.
 
به هر حال، این حمایت عمومی از مذاکرات در حالی است که جمهوری‌خواهان در آمریکا همچنان بر موضع مخالفت خود با توافق هسته‌ای ایران اصرار می‌ورزند. به نوشته واشنگتن پست، نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره مصمم هستند به رویکرد تهاجمی خود در زمینه به چالش کشیدن تلاش‌های اوباما برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران ادامه دهند.
 
در همین راستا، آن‌ها نه تنها از تصمیم خود برای دعوت از نتانیاهو جهت سخنرانی در کنگره و همچنین ارسال نامه برای ایران پشیمان نیستند، بلکه در قبال موضوع انتخابات در رژیم اسرائیل نیز عملاً جانب نتانیاهو را گرفته و از وی حمایت می‌کنند.