به گزارش پارس به نقل از شبکه خبر،خبرگزاری رسمی سوریه بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد: « نیروی هوایی ارتش سوریه یک فروند هواپیمای جاسوسی دشمن آمریکایی را در شمال لاذقیه سرنگون کرد.
 
این نخستین بار است که دمشق یک فروند هواپیمای آمریکایی را در حریم هوایی خود از زمانی که ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا حملات هوایی علیه داعش را در سوریه در سپتامبر 2014 آغاز کرده است، سرنگون می کند.
 
همزمان واشنگتن اعلام کرد، ارتباط خود را با یک هواپیمای بدون سرنشین برفراز سوریه از دست داده است.
 
سوریه که در حملات ائتلاف مشارکت ندارد، تاکنون هیچ اقدامی علیه هواپیماهای ائتلاف که در حریم هوایی سوریه پرواز می کنند، نکرده لست .
 
وزیر امور خارجه سوریه پارسال اعلام کرده بود واشنگتن متعهد شده است، ارتش سوریه هدف حملات قرار نگیرد.
 
بیشتر حملات هوایی ائتلاف  در استان های حلب و رقه که مقرهای داعش در آنجا قرار دارد، متمرکز شده است.
 
به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، تکفیری های داعش تقریبا در استان لاذقیه حضور ندارند، اما جنگجویان النصره در این منطقه ساحلی که روستای زادگاه خاندان بشر اسد، رئیس جمهوری سوریه را در خود جای داده است و منطقه ای با اکثریت علوی است، فعال هستند.
 
در همین حال رسانه های ترکیه خبر دادند، پهپاد آمریکایی که در سوریه ساقط شد، از پایگاه آمریکایی اینجرلیک در ترکیه به پرواز درآمده بود.
 
اینجرلیک بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه است که براساس قرارداد همکاری نظامی اقتصادی با ترکیه از سوی آمریکا استفاده می شود.
 
این پایگاه در نزدیکی آدانا واقع در جنوب شرقی ترکیه و نزدیکی مرزهای سوریه است.
 
چندی پیش، مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در گفت و گو با شبکه خبر، به طور تلویحی  از احتمال اجازه ترکیه به آمریکا در استفاده از پایگاه اینجرلیک برای استفاده در عملیات هوایی علیه داعش سخن گفته بود.