به گزارش پارس به نقل از فارس، «سامی حمدان» رئیس روابط خارجی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» در سخنانی اعلام کرد این جنبش بر برقراری روابط متوازن و مثبت با جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد اما عده‌ای به دنبال سنگ‌اندازی در این راه و جلوگیری از بازگشت روابط به حالت اولیه خود هستند.

بنا به گزارش روزنامه «الرساله» چاپ غزه، حمدان افزود: شکی نیست که دشمنان خواهان روابط خوب ما نیستند و با تخریب وجهه حماس سعی دارند مانع از آن شوند.

حمدان تاکید کرد که کانال‌های ارتباط با ایران همچنان برقرار است اما سخن هنوز از نتیجه نیست و مباحثات ادامه دارد.

روابط تهران و حماس پس از جنگ اخیر غزه (۲۰۱۴) کم‌کم بهتر شد و حماس در چند مورد به صورت علنی از ایران قدردانی کرد. این جنبش همچنین شهادت اعضای حزب‌الله در قنیطره سوریه (۲۸ دی) را تسلیت گفت و عملیات حزب‌الله در شبعا علیه اسرائیل را نیز تبریک گفت تا بر همگامی خود با محور مقاومت تاکید کند.

در عملیات اسرائیل در قنیطره ۶ عضو حزب‌الله به شهادت رسیدند و حزب‌الله در پاسخ طی عملیاتی در شبعا ۱۷ نظامی اسرائیلی را هدف قرار داد.

حماس؛ مصر و عربستان

حمدان در خصوص روابط حماس با سعودی گفت این جنبش از ابتدا بر برقراری روابط با تمام کشورهای اسلامی و عربی تاکید داشته است و اعتقاد دارد موضوع مهم در این باره یافتن مسائلی است که روابط دوجانبه حماس و سعودی را تقویت می‌کند. وی از گسترش روابط با کشورهای عربی و واسلامی و در مقدمه آن سعودی استقبال کرد.

اما حمدان درباره مصر تصریح کرد: عده‌ای تلاش دارند رویارویی با اشغالگر را به نبردی عربی-عربی تبدیل کنند و حماس را به موضوعاتی ارتباط دهند که هیچ دخالتی در آن ندارد.

وی تاکید کرد که حماس هیچ زمانی در امور داخلی مصر و یا حوادث آن دخالت نکرده و این به نفعش نیست.

دادگاه رسیدگی به امور فوری قاهره روز شنبه (۱۱ یهمن) گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس را به لیست گروه‌های تروریستی افزود. بهانه این کار اتهام‌هایی مبنی بر دخالت القسام در انفجارهای منطقه سینای مصر اعلام شد که حماس آن را رد کرد.

حمدان در ادامه افزود حماس هیچ ابلاغیه رسمی از مصر برای از سرگیری مذاکرات آشتی میان فتح و حماس و یا ادامه مذاکرات آتش‌بس غزه دریافت نکرده است.