به گزارش پارس به نقل از فارس: وزیر خارجه روسیه و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنند.


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی هسته‌ای روز یکشنبه در مونیخ دیدار و درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که در این مورد منتشر کرده خاطرنشان کرده این دیدار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ و پشت درهای بسته انجام شده است.

آقای لاوروف در این دیدار با تقدیر از فعالیت ماهرانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت بر اجرای تعهدات توافق ژنو توسط ایران خاطرنشان کرد در صورت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، آژانس نقش کلیدی در اجرای این توافق را بر عهده خواهد داشت.

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر حسن اجرای موارد هسته‌ای توافق را بر عهده دارد.

آمانو به صورت ماهانه روند اجرای برنامه اقدام مشترک از سوی ایران را به شورای حکام گزارش می‌کند. مدیر کل آژانس همچنین به روال یک دهه گذشته، هر سه ماه، گزارشی فصلی از وضعیت کلی برنامه هسته‌ای ایران ارائه می‌دهد.

آمانو که در زمان نمایندگی ژاپن در آژانس، از مخالفان سرسخت برنامه هسته‌ای ایران به شمار می‌رفت، در تمامی گزارش‌های خود عنوان می‌کند که نمی‌تواند تضمین کند فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام‌نشده‌ای در ایران وجود نداشته باشد .