به گزارش پارس ، باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزارش ایتارتاس خبر داد؛ این تقاضا بار دیگر بحثها را درباره پذیرفتن حجاب اسلامی در موسسات آموزشی بر سر زبانها انداخته است.

مقامات روسیه اعلام کرده اند قاطعانه با حجاب در موسسات آموزشی مخالفند این در حالی است که نمایندگان دیگر احزاب نظراتی مختلف مطرح کرده اند.

کارشناسان و تحلیلگران معتقدند دولت در این زمینه مخالف حجاب نیست اما با اسلام رادیکال مخالف است. راویل عین الدین (Rawil Gaynetdin) رئیس اداره مذهبی مسلمانان بخش اروپایی روسیه اخیرا از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواسته است اجازه دهد دختران مسلمان با حجاب در مدارس حاضر شوند.

دلیل این درخواست تحریم حجاب در مدارس چندین منطقه از روسیه و شکایت خانواده های مسلمان علیه تحریم حجاب در جمهوری موردوویا بوده است.
عین الدین در نامه ای به پوتین اعلام کرد هیچ مورد مشخص و ویژه مذهبی در حجاب زنان مسلمان نیست و این یک نماد و چالش مذهبی برای جامعه محسوب نمی شود.

در این نامه آمده است عدم تحمل، اقدامات ضد دموکراسی و بی احترامی به اصول و سنت های آسیا-اروپایی از خارج تحمیل شده است.

حجاب برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۲ در منطقه استاوروپول ممنوع شد. دیوان عالی روسیه نیز در ژوئیه ۲۰۱۳ به ادامه این ممنوعیت رای داد. پوتین نیز در سخنانی درباره این موضوع خاطرنشان کرد سنت حجاب به هیچ وجه در مدارس حتی در مناطقی که اکثریت آنان را مسلمانان تشکیل می دادند، رایج نبوده است.

این در حالی است که اخیرا درگیری و بحثها درباره پوشش حجاب در این کشور افزایش یافته است. در شهر کالینینگراد یک راننده اتوبوس از سوار کردن دو زن محجبه خودداری کرد. در دانشگاه دولتی پزشکی مسکو نیز دانشجویان حق ندارند با حجاب در سخنرانیها شرکت کنند که این خود جدالهایی را در این کشور به وجود آورده است.

دمیتری لیوانف وزیر آموزش روسیه گفت:« امروز زمینه ای برای بازنگری در قوانین نمی بینیم زیرا قانون صرفا پوشش سکولار را اجازه می دهد.»
ایرینا مانویلووا معاون رئیس کمیته آموزش دوما نیز خاطرنشان کرد همه مدارس سکولار هستند و دانش آموزان نیز بدون هیچ استثنایی باید از این قوانین تبعیت کنند.

افیم راچفسکی مدیر یکی از مراکز آموزشی روسیه نیز معتقد است معلمان با این قضیه موافقند و اختلاف کمی درباره پوشش کودکان وجود دارد. به گفته وی حجاب باید در ذهن دختران دانش‌ آموز باشد بنابراین اگر قوانین آموزشی به پوشش مذهبی اشاره ای نکرده است بنابراین نباید در این زمینه سوال یا تردیدی به وجود آید.

نمایندگان دیگر مذاهب عقایدی متفاوت در این زمینه دارند. وزِولود چاپلین، رهبر ایدئولوژیک کلیسای ارتدوکس روسیه معتقد است مردم حق دارند عقاید خود مانند حجاب را اظهار کنند حتی اگر برخی افراد دوست نداشته باشند زنان را با حجاب ببینند. به گفته وی تلاش برای استفاده از جامعه ای سکولار برای محروم کردن مردم از رفتار مذهبی شان یک فریب و نیرنگ است.