پايگاه خبري تحليلي «پارس»- بعد از تمام شدن ماه عسل دوساله داعش و ارتش سوریه در تابستان امسال، و بخصوص بعد از اعلام خلافت توسط بغدادی حرکتهای داعش علیه مراکز نظامی ارتش که در شرق سوریه باقیمانده بودند شروع شد. تا پیش از آن هر دو از هم سود میبردند و اشتراک منافعشان به منتهای درجه خود رسیده بود: ارتش به مواضع داعش حمله نمیکرد تا 1.داعش به کار خود برسد و مخالفین مسلح دولت سوریه از ارتش آزاد تا جبهه النصره را قلع و قمع کند. 2. در پروپگاندای خود به همگان نشان دهد انقلاب و مقاومتی مسلحانه وجود ندارد، بلکه هرچه هست مشتی وحشی و تروریست است.

vazeyatdaesh

داعش نیز به ارتش حمله نمیکرد چرا که 1. در شرایط کمبود نیرو تصرف شهر و روستاهای تحت کنترل یک عده شورشی تعلیم ندیده و آشفته بدون توپخانه و نیروی هوائی بسیار راحت تر بود تا رفتن به استقبال بمبهای بشکه ای ارتش و فتح استحکامات و فائق آمدن بر سربازهای منظم. 2. وقتی در آن دوره کل نیروهای داعش به زحمت به 6 هزار تن میرسید، حمله به مواضع شورشیان اسلام گرا فرصتی بود برای جذب نیروهای بیشتر که عملا نیز همین اتفاق افتاد و صدها نفر از تندروترین اسلامگراها که اکثرا مرتبط با جبهه النصره و القاعده بودند به داعش پیوستند یا با منحل کردن گروهشان در داعش ادغام شدند.

رقه و دیرالزور تحت کنترل داعش از معدود شهرهای سوریه بودند که از بمباران هوائی برکنار ماندند، ساختمانهای داعش با پرچم های بزرگ سیاه سرجایشان بودند و امنیت شهر به حدی رسیده بود که بسیاری آوارگان سوری از نقاط دیگر سوریه به این رقه و دیرالزور آمدند. وضع ادامه داشت تا تقریبا در شرق و شمال مرکزی اثری از انقلابیون نماند و دو استان رقه و دیرالزور ماندند و داعش و پایگاههای ارتش اسد. پایان ماه عسل فرا رسیده بود.

داعش به تیپ 93 عین عیسی، لشگر 17 و پایگاه هوائی الطبقه حمله کرد تا به حضور نظامی سربازان باقیمانده اسد در این استانها پایان دهد و "خلیفه" استانهایی 100 درصد از آن خود داشته باشد. اینجا بود که بمبارانهای شهری مناطق تحت کنترل داعش شروع شد: میگهای اسد مناطق مسکونی شهر رقه و الطبقه را میکوبیدند تا داعش از خیال تصرف پایگاه منصرف شود، نشد و به هنگام اشغال،در سناریویی مکرر، همگی سربازان را قتل عام کرد. 

بعد از الطبقه حسابهای طرفداران داعش همگی از حمله قریب الوقوع به پایگاه هوائی ارتش در دیرالزور میگفتند که با بوجود آمدن ماجرای کوبانی و ورود ائتلاف این برنامه به تعویق افتاد تا به الآن که داعش بار دیگر با تمام قوا به فرودگاه حمله کرده است و طی دیروز و امروز به پشت دیوارهای پایگاه رسیده است. داعش عکس سربازان اسیر ارتش را در حال ذبح شدن منتشر کرده و ارتش سوریه عکس اجساد داعشی ها را پخش کرده که به سطل زباله عمومی انداخته شده اند.

جنگ دو جناح بیرحم و خونریز جنگ داخلی احتمالا هنوز صحنه های دهشتناک تر دیگری دربر خواهد داشت.