پايگاه خبري تحليلي «پارس»- رییس دادگاه استیناف قاهره گفت: محاکمه 31 متهم در حمله و قتل چهار شهروند شیعه از جمله شیخ حسن محمد شحاته در سال 2013 در روز 21 دسامبر 2014 (30 آذر 1393) آغاز می شود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «پارس»، متهمان 23 ژوئن 2013 با تجمع در برابر منزل شیخ حسن محمد شحاته رهبر شیعیان مصر در روستای ابو مسلیم در استان الجیزه وی را وادار به خروج از منزل کرده و سپس وی و سه نفر از پسران و هوادارانش را به طرز فجیعی شهادت رساندند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اتهام این عده تلاش برای قتل، آتش زدن عمدی ساختمان مسکونی، تخریب اموال عمومی، داشتن سلاح سرد و کوکتل مولوتف بدون مجوز است.

شیخ حسن محمد شحاته مدرس الازهر و از رهبران شیعیان مصر بود که در 3 تیرماه ۱۳۹۲ به طرز فجیعی به قتل رسید و پیکرش مورد تعرض و توهین قرار گرفت. قتل فجیع وی و تعدادی دیگر از شیعیان که در شامگاه جشن میلاد امام زمان (عج) روی داد بازتاب‌های وسیعی یافت.

یکی از اقدامات وی پاسداشت روز عاشورا در مصر بود.

حسن شحاته در شامگاه ۲ تیر ۹۲ در حالی که آماده شرکت در جشن نیمه شعبان در روستای «ابومسلم» در منطقه «ابوالنمرس» در استان «الجیزة» بود؛ در محاصره سه هزار نفر از سلفی ها قرار گرفت.

این افراد به خانه حسن شحاته حمله کردند و ایشان باضافه چند نفر از همراهانش را مورد ضرب و شتم بسیار شدید قرار داده و آنان را به طرز دردناکی به قتل رساندند.

همچنین پس از کشتن شیخ شحاته جنازه وی مورد توهین قرار گرفت و جنازه ی ایشان را روی زمین کشیدند که باعث تاسف و تاثر بسیاری از علمای مسلمان و به خصوص شیعیان قرار گرفت.