به گزارش جهان به نقل از فارس، «تام کاتن» که از ماه ژانویه به تیم جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا افزوده می‌شود گفته که دولت اوباما در زمینه مذاکرات با ایران کوتاهی کرده و راه‌حل پرونده‌ هسته ای ایران، افزایش تحریم‌ها از اولین روزهای شروع دور جدید سنا است.

بر اساس گزارش منتشر شده در پایگاه خبری دیفنس‌نیوز، «کاتن» پیش‌بینی کرده که سنای آینده، اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به دلیل عدم کنار گذاشتن برنامه ساخت بمب اتم را خواستار خواهد شد.

وی به کیفیت و نوع این تحریم‌های احتمالی هم اشاره کرده و گفته که دور بعدی تحریم‌ها، مسیرهای نقل و انتقال پول و همچنین صنعت نفت ایران را هدف خواهد گرفت.

«مایک پمپئو» یکی دیگر از اعضای فعلی مجلس نمایندگان که هم‌اکنون عضو کمیسیون اطلاعات این نهاد است هم در جمع خبرنگاران به «تام کاتن» پیوسته و گفته که تحریم‌های قوی‌تر می‌تواند نظر مردم را نسبت به حکومت، تغییر دهد.

پمپئو در توجیح نظریه خود گفت: «در ایران، ثبات کشور به بازرگانی و تجارت بستگی دارد و شدت بخشیدن تحریم‌ها می‌تواند اوضاع را بسیار تغییر دهد.»

نگاه این نماینده مطلع از اطلاعات امنیتی آمریکا به راه‌حل عملیاتی برای حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران در ادامه مصاحبه کمی خشن‌تر می‌شود و می‌گوید: «دولت باید به حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایرانی‌ها تمایل نشان دهد؛ برنامه هسته‌ای ایران را می‌توان با کم‌تر از ۲ هزار سورتی پرواز تهاجمی به صورت موثری از کار انداخت.»

مقامات غربی، جمهوری اسلامی ایران را به پیمودن مسیر ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند؛ ایرانی‌ها اما در طرف مقابل مکرراً گفته‌اند که هدفشان تنها تولید برق و ساخت رادیودارو برای بیماران سرطانی است. کمبود شدید دارو برای بیماران سرطانی تا پیش از توافق ژنو، افکار عمومی ایرانیان را از هدف قرار گرفتن بخش دارو و درمان، در تحریم‌های رسمی و نانوشته غربی‌ها مطمئن ساخت.

ایران برای مشخص شدن هدف واقعی خود از پیگیری برنامه هسته‌ای، علاوه بر وارد شدن به مسیر گفت وگوهای چندین ساله با اعضای دائم شورای امنیت و آلمان که به ۱+۵ مشهوراند، در دو نوبت در ژانویه و نوامبر ۲۰۰۵، به بازرسان خارجی اجازه دادند که از تأسیسات نظامی جنوب تهران که پارچین نام دارد، بازدید کنند. بازدید از تأسیسات نظامی و امنیتی یک کشور توسط بازرسان خارجی، در عرف بین‌الملل معمول نیست و می‌تواند به عنوان زیر سوال رفتن حاکمیت ملی تفسیر شود.

غربی‌ها اما بعدها تصاویر ماهواره‌ای از پارچین نشان دادند و با مشکوک خواندن یکی از ساختمان‌های موجود، خواستار ورود مجدد بازرس‌ها شدند؛ ایران اما با ورود مجدد بازرسان خارجی مخالفت کرد و به غربی ها یادآور شدند که در‌آخرین دیدار، قرار دو طرف بر خاتمه یافتن چنین بازدیدهایی بوده است.