به گزارش پارس به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در دیدار با نوری مالکی معاون رئیس جمهور عراق گسترش مناسبات و روابط دو کشور و استحکام این روابط را موجب ثبات منطقه و همبستگی بیشتر کشورهای مسلمان دانست.

آملی لاریجانی با تأکید بر بسترها و شرایط مناسب رشد و توسعه کشور عراق، توطئه­‌های خارجی علیه این کشور را ترفندی برای جلوگیری از ثبات و پیشرفت عراق دانست و گفت: عراق از حیث منابع طبیعی و انسانی کشوری غنی است و بسترهای مهیای این کشور در ابعاد فرهنگی و اقتصادی شرایط مناسبی برای پیشرفت آن ایجاد کرده است و پدید آوردن گروهی تروریستی مانند داعش در عراق هم به‌دلیل مانع تراشی در راه پیشرفت این کشور مسلمان است.

وی با آرزوی پیروزی نیروهای مردمی و ارتش عراق در برابر تروریست‌ها افزود: امیدواریم با حفظ شرایط وحدت آفرین و پیوند اقوام و مردم و مسئولان عراقی به‌سرعت بر مشکلات پیروز شوید و با غلبه کامل بر تروریست‌ها بتوانید به‌عنوان کشوری مستقل و معتبر در سطح منطقه و جهان کنار ایران و سایر کشورهای همسو، رو به توسعه و پیشرفت حرکت کنید.

رئیس قوه قضاییه دوره نخست وزیری نوری مالکی در عراق را دوره‌ای همراه با مشکلات فراوان پیشِ‌روی مردم و دولت عراق توصیف و اظهار کرد: بحمدالله با درایت و قاطعیت شما و دولت عراق در آن زمان، بر مشکلات غلبه کردید و در دوره جدید نیز کشور عراق مسیر رو به پیشرفت خود را همچنان طی کند و امیدواریم در مسئولیت جدید نیز منشأ خیر و پیشرفت کشورتان باشید.

وی با تأکید بر گسترش مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور خواستار حل و فصل مشکلات مربوط به اتباع ایرانی زندانی در عراق و اجرایی شدن هرچه سریعتر توافق‌نامه‌های قضایی میان دو کشور شد.

آملی لاریجانی همچنین از دولت عراق خواست نسبت به حفظ ذخایر فرهنگی اسلامی موجود در مراکز علمی و کتابخانه‌های عراق که از ذخایر جهان اسلام محسوب می‌شوند، تلاش کند.

نوری مالکی معاون رئیس جمهور عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و تأکید بر گسترش روابط دو کشور مبتنی بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی گفت: خوشبختانه دو ملت و دولت ایران و عراق توانستند گره تاریخی در مناسبات خود را که متأسفانه مربوط به جنگ بین دو کشور بود به‌خوبی باز کنند و اکنون شاهد فصل جدیدی در روابط دو کشور مبتنی بر حسن همجواری و وحدت و علاقمندی طرفین به گسترش روابط هستیم.

وی تأکید کرد: امروز منطقه ما نیازمند تلاش برای یکسان کردن گامها از طرف همه ملتها و دولت‌های مسلمان با هدف حفظ اتحاد و ثبات منطقه است.

معاون رئیس جمهور عراق در خصوص حل مشکلات مربوط به زائران زندانی ایرانی در عراق نیز گفت: دولت عراق تمام تلاش خود را برای حل این مشکل خواهد کرد.