به گزارش پارس به نقل از فارس، در آستانه مهلت ۲۴ نوامبر برای توافق نهایی هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران، آمریکا نگران است که هیچ توافقی حاصل نشود.


آمریکا و ایران روز یکشنبه (دیروز) گفت‌وگوهایی را در سطح عالی در پایتخت عمان برگزار کردند و با اینحال با نزدیک شدن مهلت 24 نوامبر برای توافق نهایی میان ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان)، «باراک اوباما» در مصاحبه‌ای هشدار داد که ممکن است هیچ توافقی حاصل نشود.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در مسقط با یکدیگر دیدار کردند و به دنبال حل اختلافات کلیدی که همچنان مذاکرات غرب با ایران را در بن‌بست نگه داشته است، بودند.

بر اساس این گزارش، توافق موقت تحت عنوان برنامه اقدام مشترک در 24 نوامبر منقضی می‌شود اما ایران و 6 قدرت جهان هنوز نتوانسته‌اند یک توافق جامع و طولانی‌مدت را تنظیم کنند.

از موارد مورد بحث می‌توان به سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم که ایران طبق توافق نهایی می‌تواند در قبال کاهش تحریم‌های غرب در اختیار داشته باشد و همچنین بازرسی‌های دقیق از تأسیسات هسته‌ای این کشور اشاره کرد.

بازه زمانی اجرای توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 نیز همچنان از مسائل مورد اختلاف است. ایران بارها تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز دارد و قابلیت‌های غنی‌سازی این کشور تنها برای اهداف صلح‌آمیز است.

گزارش روز جمعه هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز تأکید کرد که ایران به تعهدات خود در زمینه کاهش غنی‌سازی اورانیوم خود طبق توافق ژنو پایبند بوده است.