به گزارش پارس نشریه آمریکایی نشنال ریویو در این زمینه نوشت: «چهارمین نامه اوباما به رهبر ایران مشکل آفرین شده است. به نوشته وال استریت ژورنال این نامه با هدف تقویت کمپین مبارزه با داعش نوشته شده است. در ایران این نامه را به‌عنوان ضعف آمریکا قلمداد می‌کنند. اما موضوع عمیق‌تری وجود دارد؛ در حالی که آمریکا از بیروت تا بغداد و صنعا دچار انفعال است، ایران با فرصت‌طلبی قدرت می‌گیرد.»
نشنال ریویو که چند سال پیش انقلاب‌ها در منطقه را «بهار انقلاب ایران و ولایت‌فقیه»، توصیف کرده بود، تصریح می‌کند: وقتی آیت‌الله خامنه‌ای نامه‌ای آمیخته با اضطراب دریافت می‌کند، تشویق و مصمم می‌شود توافق هسته‌ای را با قواعد ایران پیش ببرد. او یک انقلابی با دغدغه‌های مصلحت‌اندیشانه است.
همزمان روزنامه گاردین نوشت: از سال 2009 این چهارمین نامه اوباماست و پاسخ ندادن رهبر ایران به این معناست که این کانال یکطرفه است. اگر بخواهم از پاسخ ندادن آیت‌الله خامنه‌ای به نامه قضاوت کنم شاید بتوان این نتیجه را گرفت که رهبر ایران تحت تاثیر زبان‌بازی و چرب‌زبانی اوباما قرار نگرفته است.
از سوی دیگر سوزان مالونی در وب‌سایت اندیشکده بروکینگز خاطرنشان کرد: نامه اوباما به رهبر عالی ایران که احتمال همکاری دوجانبه علیه داعش و مذاکرات هسته‌ای را مطرح می‌کند، استمداد آمریکا از ایران است. چنین اقدامی نسنجیده بود و ساده‌لوحی است اگر تصور شود مشی رهبر ایران را تغییر می‌دهد. قضاوت رهبر عالی ایران به آمریکا گذرا نیست بلکه ریشه‌دار و برگرفته از جهان‌بینی اوست.
کارشناس ارشد بروکینگز می‌افزاید: درخواست اوباما در این مقطع حساس مطمئنا به عنوان التماس و تایید بیشتر درماندگی و ضعف آمریکا در برابر موضع برتر ایران تعبیر می‌شود. آیت‌الله خامنه‌ای مرتبا در حال بازگویی این مطلب است که آمریکا در برابر قدرت برتر ایران در حال عقب‌نشینی است. تشکیلات امنیتی ایران نیز همکاری با آمریکا علیه داعش را رد می‌کند.
مالونی نوشت: ممکن نیست که نامه اوباما موجب انعطاف بیشتر ایران در برنامه هسته‌ای که بهای آن را پرداخته شود. برعکس این نامه بدون شک باعث سرافکندگی بیشتر واشنگتن در برابر رهبر ایران و تقویت عزم دیرینه او برای گرفتن امتیازات حداکثری خواهد شد. این نامه به منزله ضربه‌ای به شرایط حساس پایان بازی مذاکرات هسته‌ای است. برملا شدن این نامه موجب تضعیف اوباما در سایر کشورها نیز خواهد شد و تنش با متحدان منطقه‌ای آمریکا را تشدید خواهد کرد.
یادآور می‌شود نامه‌نگاری‌های مزورانه اوباما معمولاً همراه با عداوت و خصومت بوده به نحوی که سال 88 و یکی دو ماه پس از ارسال نامه، رژيم آمریکا از آشوب سازمان‌یافته سبز حمایت کرد و در سال 90 دور تازه تحریم‌ها را کلید زد. رهبر معظم انقلاب این رفتار مزدورانه را به دستکش مخملین روی دست چدنی تشبیه کردند.