• لینک کوتاه
 • کد خبر: 239272

  تروريست هايي که در کوهستان‌هاي‌ بقاع سنگر گرفته اند با توجه به آغاز فصل سرما براي تامين مايحتاج خود نياز به دسترسي به مناطق ديگر دارند

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- اميرحسين يزدان پناه- 3 سال پيش که به لبنان رفته بودم به همراه 2 تن از رزمندگان مقاومت به منطقه اي در شرق اين کشور، در مرز سوريه رفتيم. اين جا همان منطقه اي است که سيد حسن نصرا... دوشنبه گذشته در شرايط حساس آن به صورت ميداني در آن حضور يافت و با فرماندهان حزب ا... جلسه مهمي برگزار کرد. همچنين اين منطقه همان منطقه اي است که حزب ا... لبنان در آن طي ماه‌هاي‌ اخير و به ويژه هفته‌ها و يک هفته گذشته به طور پيوسته تحت حملات تروريست‌هاي‌ جبهه النصره و داعش قرار داشته است و البته به ويژه در 7 روز گذشته تلفات سنگيني از آن‌ها گرفته است. اين جا به منطقه «بقاع» معروف است و يکي از گلوگاه‌هاي‌ استراتژيک اتصال لبنان با سوريه و به ويژه دمشق و چند نقطه ديگر محسوب مي‌شود. منطقه اي کوهستاني که از چند بعد براي حزب ا... لبنان مهم است:

  1 - بخشي از پادگان‌هاي‌ مقاومت در اين منطقه قرار دارد.

  2 - اين منطقه، راهرويي براي دسترسي به بنادر استراتژيک «طرطوس» و «لاذقيه» در درياي مديترانه عمل مي‌کند.

  3 - به لحاظ طائفه اي اين جا، البته به جز نقاطي مانند «عرسال»، منطقه اي شيعي است. هرچند روستاهاي غير شيعه اين نقطه نيز از خاستگاه‌هاي مقاومت و حاميان آن محسوب مي‌شوند.

  با توجه به اخباري که منابع نزديک به حزب ا... لبنان اعلام مي‌کنند تروريست هايي که در کوهستان‌هاي‌ بقاع سنگر گرفته اند با توجه به آغاز فصل سرما براي تامين مايحتاج خود نياز به دسترسي به مناطق ديگر دارند و از اين رو چند روزي است که تلاش‌هاي‌ خود را براي رسيدن به برخي نقاط آغاز کرده اند که البته مقاومت در چند نوبت تلفات سنگيني از آن‌ها گرفته است. درست در همين منطقه، از 3 شب پيش عمليات مقاومت اسلامي لبنان آغاز شده است. عملياتي که نتايج مهمي در کوتاه و بلند مدت خواهد داشت. در کوتاه مدت، اين عمليات براساس برنامه و زمان بندي که طراحي شده:

  الف- کوه‌ها و مناطقي که تروريست‌هاي‌ جبهه النصره و داعش در آن پنهان شده اند و براساس آن چه در بالا گفته شد براي حزب ا... مهم اند را پاک سازي مي‌کند.

  ب- منابع نزديک به حزب ا... پيش بيني مي‌کنند که اين عمليات زمينه را براي پاکسازي مناطق ديگري در سوريه مانند اطراف دمشق و نيز شهر مهم حلب فراهم مي‌کند.

  اما در بلند مدت نيز عملياتي که اخيرا آغاز شده است، دستاوردهاي مهمي براي مقاومت دربر خواهد داشت:

  1- حزب ا... لبنان از روزي که در دفاع از محور مقاومت با تروريست‌هاي‌ تکفيري در سوريه وارد نبرد شد، دستاورد مهمي داشته و آن اين که با وجود اقدامات تروريستي ايذايي که در سال‌هاي‌ اخير در بيروت و برخي نقاط لبنان انجام شده، سرجمع، تروريست‌ها نتوانسته اند بحران سوريه و عراق را در لبنان تکرار کنند و اين نقطه استراتژيک که خط مقدم محور مقاومت با رژيم صهيونيستي است همچنان امنيت دارد و اين امنيت، توان مديريتي حزب ا... در معادلات منطقه اي را افزايش مي‌دهد.اين آرامش و امنيت بي شک مرهون حضور استراتژيک رزمندگان مقاومت در نقاط حساسي است که بايد باشند.

  2- به لطف خدا اگر برنامه ريزي‌هاي‌ انجام شده براي اين عمليات پاکسازي در زمان مقرري که تعيين شده انجام شود جايگاه تاثير گذاري مقاومت را در معادلات منطقه، به خصوص سوريه و لبنان مستحکم تر خواهد کرد. نکته اي که به نظر مي‌رسد دليل عصبانيت سعودالفيصل وزيرخارجه عربستان سعودي نيز باشد. جايي که او 3 روز پيش در اظهاراتي گستاخانه عليه ايران، گفته بود که ايران بايد «اشغالگران» خود را از سوريه خارج کند. اين «عصبانيت ديپلماتيک» فردي که بسياري تحليلگران او را از مهره‌هاي‌ اصلي اتفاقات ناگوار و تروريستي منطقه مي‌دانند، منطق حضور حزب ا... لبنان در سوريه و نيز نشانه‌هاي‌ «مانور قدرت» تفکر مقاومت را بيش از گذشته آشکار مي‌کند. به خصوص اين که اکنون عربستان در تجهيز ارتش لبنان نيز ايران را رقيب خود يافته. اقدامي که با هدف حمايت اطلاعاتي و زيرساختي از حزب ا... انجام مي‌شود.

  3- انجام اين عمليات و در نتيجه سيطره قدرتمندتر بر ارتفاعات مهم شرق لبنان، دسترسي به منطقه‌هاي‌ مهم و حساس «شبعا» و «القنيطره» را مستحکم تر مي‌کند. جايي که اسرائيل بلندي‌هاي‌ «جولان» را در اشغال خود دارد و به طور حتم در تحولات آينده بيشتر به کار مقاومت خواهد آمد.

  هرچند شايد خيلي سخت باشد که مانورقدرت 2 روز پيش سيد حسن نصرا... در شرق لبنان که ساعاتي قبل از آغاز عمليات عليه تروريست‌ها در اين منطقه مهم انجام شد را از هم اکنون مقدمه اي براي پيروزي چون پيروزي در «القلمون» بدانيم اما به لطف خدا، 3 هفته آينده و ماه‌هاي‌ بعد از آن اهميت اين پيروزي‌هاي اميد آفرين را روشن تر خواهد کرد تا ان شاءا... روزنه هايي از اميد براي اين منطقه شکل بگيرد. سيد حسن نصرا... در نشست محرمانه 3 شب پيش خود با فرماندهان ارشد حزب ا... به آن‌ها گفته است که «پيروزي در سوريه با ماست ...ما در حال آماده شدن براي عصر ظهور هستيم... ان شاء ا...».

  ایران بحران سوریه رژیم صهیونیستی سرما سوریه شیعه عراق عربستان سعودی کوهستان لبنان

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها