به گزارش پارس به نقل از فارس: خبرگزاری انگلیسی« رویترز» طی گزارشی نوشت: سناریوی «خیزش مخفی ایران به سوی ساخت سلاح اتمی» کمتر در دید بازرسان سازمان ملل متحد قرار گرفته است.


این منبع خبری در این باره نوشت: کارشناسان غربی بر اساس سناریوی خیزش بر این باورند که ایران قادر بوده تا در خفاء تاسیسات غنی سازی اورانیوم را برای ساخت بمب اتمی ایجاد کند و این مکان‌ها پیشتر از دید بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای مخفی  باقی مانده و هم اکنون نیز بازرسان فوق در حالی امکان رویت ‌این‌ها را یافته‌اند که تهران مکان تاسیسات خود را اعلام کرده است.

برهمین اساس کارشناسان اتمی بر این باورند که هرگونه مصالحه دیپلماتیک با ایران باید متضمن این مسئله باشد که امکان نظارت گسترده از این کشور پهناور و جزایر و کوهستان‌های دورافتاده آن برای بازرسان مهیا شود.

گری سیمور»، مذاکره کننده سابق ارشد امریکا در این‌باره گفت:« من معتقدم که عدم برملا سازی تاسیسات غنی سازی هسته‌ای تهدید بسیار شدیدتری تا زمان گریز هسته‌ای از یک تاسیسات هسته‌ای آشکار شده می‌باشد.ژ

کلسی داون‌پورت»، کارشناس گروه کنترل تسلیحات اتمی مستقر در آمریکا نیز طی تحلیلی مدعی شد:« لازم است تا ایران شفاف‌تر با جهان در زمینه امیال هسته‌ای خود برخورد نماید. به همین دلیل باید امکان نظارت گسترده‌تر به تمامی چرخه‌ها‌ای هسته‌ای ایران همچون سانتریفیوژها و اورانیوم طبیعی که ممکن است در عملیات مخفیانه مورد استفاده قرار گیرند ، برقرار شود.»