پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- در شرایطی که در باره حضور قطر در ائتلاف حمله به داعش تردیدهایی وجود دارد ، برخی اطلاعات از احتمال کنار گذاشته شدن دوحه از این ائتلاف خبر می دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «پارس» به نقل از سایت "المسله"، قطر به علت کشمکش با عربستان برای نفوذ در میان گروه های مسلح سوری، یا از ائتلاف مقابله با داعش کنار گذاشته شده است یا این که خود نپذیرفته وارد این ائتلاف شود.

به این ترتیب ائتلاف آمریکا و برخی کشورهای عربی برای مقابله با تروریسم در حالی از توافق برای عملیات نظامی هماهنگ علیه داعش خبر می دهد که به نظر می رسد قطر هنوز به این ائتلاف ملحق نشده است.

یک روز پس از رایزنی های اخیر در عربستان، آمریکا، مصر، عراق، اردن، لبنان و 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس برای تاسیس ائتلافی علیه داعش، شرکت کنندگان در این رایزنی ها می گویند که در طرح اوباما برای متوقف کردن کمک به داعش و بازسازی مناطقی که در معرض حملات وحشیانه تروریست ها قرار داشته است، مشارکت خواهند کرد.

از سوی دیگر از زمانی که مشخص شده عربستان توانسته با بهره برداری از این طرح زمینه آموزش نیروهای مخالف سوری را در خاک خود فراهم کند، نشانه های مخالفت و تردید درباره کارآمدی طرح اوباما در جنگ علیه داعش آشکار شده است.

ایران و روسیه با طرح رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با داعش با چنین سازوکاری مخالفت کرده اند و برخورد دوگانه با داعش در سوریه  و عراق را نشانه جدی نبودن آمریکا برای مقابله با تروریسم می دانند.