به گزارش پارس، واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: نمایندگان این ده کشور شامل عربستان سعودی، بحرین، امارات عربی متحده، کویت، قطر، عمان، مصر، عراق ،‌اردن و لبنان در نشستی با حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در پایان نشست جده با انتشار بیانیه‌ای بر تعهد خود مبنی بر ائتلاف برای مقابله با تهدید تروریسم (تحت هر شکل آن) و از جمله داعش تاکید کردند.


در این بیانیه تاکید شده است این تعهد ممکن است در برگیرنده مشارکت در یک حمله نظامی هماهنگ باشد.

نشست جده در غرب عربستان سعودی در سطح وزرای امور خارجه کشورهای عربی و یک روز پس از سخنرانی  رئیس جمهور آمریکا مبنی بر آمادگی این کشور برای حمله به تروریست‌های داعش در سوریه و عراق برگزار شد.

نمایندگان کشورهای حاضر در این نشست از سوی دیگر پذیرفتند که در زمینه مقابله جهانی با داعش سهم ایفا کنند.

این مشارکت در برگیرنده توقف موج ورود تروریست‌های خارجی،‌مقابله با تامین منابع مالی عناصر داعش و دیگر تندروها و پایان دادن به مصونیت این افراد و همچنین محاکمه آنهاست.

شرکت‌کنندگان همچنین بر تعهد خود برای مشارکت در تلاش‌های بشردوستانه به نفع اقلیت‌هایی که با خشونت عناصر داعش روبه‌رو شده‌اند و همچنین کمک به کشورهایی که بیش از دیگر کشورها در معرض تهدیدهای داعش هستند تاکید کردند.

در این بیانیه به نام ترکیه که در این نشست حضور داشت، اشاره‌ای نشده است.

یک مقام دولتی در ترکیه اعلام کرد کشورش در عملیات نظامی این ائتلاف بین‌المللی مشارکت نخواهد کرد.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد با شکل گیری ائتلاف علیه داعش حملات هوایی به تروریستها در عراق از استان اربیل آغاز خواهد شد.

حمله بدون مجوز به داعش در سوریه و عراق، تجاوز است

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درکنفرانس خبری گفت: مبارزه با این گروه شرور باید کاملا در چارچوب قوانین بین المللی، قطعنامه های شورای امنیت و قوانین سازمان ملل و رعایت کامل تمامیت ارضی سوریه و عراق انجام شود.

وی گفت: «این اقدام بدون تصمیم شورای امنیت سازمان ملل به منزله تجاوز است و نقض صریح قوانین بین المللی به حساب خواهد آمد».

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفت مجوز حملات هوایی به سوریه و حملات بیشتر به عراق را در چارچوب مبارزه ای گسترده با گروه ستیزه جوی داعش صادر کرده است.

نشست وزیران امورخارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به همراه چند کشور دیگر که در آن وزیر امور خارجه آمریکا نیز حضور دارد، پنجشنبه در جده آغاز شد.