به گزارش پارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو اصلی و ناظر سازمان همکاری‌ شانگ‌های امروز با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری آغاز شد

حجت‌الاسلام روحانی پیش از شرکت در اجلاس، با "قربان قلی بردی محمداف" رئیس‌جمهوری ترکمنستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

سخنرانی رؤسای جمهوری کشورهای عضو اصلی و ناظر سازمان همکاری شانگ‌های به همراه کشورهای میهمان، پس از گرفتن عکس یادگاری آغاز شده است.

پس از اعضای اصلی، دبیرکل و رئیس کمیته اجرایی شانگ‌های، رؤسای کشورهای ناظر با توجه به حروف الفبا سخنرانی می‌کنند که به این ترتیب رئیس‌جمهوری ایران دومین سخنران این اجلاس خواهد بود.

اعضای اصلی سازمان همکاری شانگ‌های شامل چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در نشست امروز هر کدام تا 10 دقیقه می‌توانند صحبت کنند که این زمان برای اعضای ناظر یعنی شامل ایران، هند، افغانستان، مغولستان، پاکستان و میهمانان افتخاری، دبیرکل و مدیر اجرایی سازمان، تا 7 دقیقه خواهد بود.

ترکیه، سریلانکا، بلاروس و ترکمنستان نیز به عنوان میهمانان ویژه در این اجلاس شرکت دارند.

پس از سخنرانی سخنرانان، مراسم امضای اسناد و کنفرانس مطبوعاتی با حضور اعضای اصلی این سازمان برگزار می‌شود.

سازمان همکاری‌ شانگ‌های (shanghai Cooperation Organization)، بیست و پنجم خرداد 1380 هجری خورشیدی (15 ژوئن 2001) با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

اعضای سازمان همکاری‌ شانگ‌های (SCO) با داشتن مساحتی معادل 30 میلیون و 189 هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و 500 میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.

رئیس‌جمهور همچنین در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌ شانگ‌های که با عنوان «همکاری، هم‌رشدی و هم‌شکوفایی» برگزار می‌شود، با مقامات کشورهای حاضر در این اجلاس دیدار و گفت‌وگو می‌کند.