به گزارش پارس به نقل از ایسنا، شورای عالی حج سوریه اعلام کرد: کشور عربستان برای سومین بار در اقدامی بی سابقه به حجاج این کشور اجازه نمی‌دهد در مناسک حج شرکت کنند.


به گزارش پایگاه خبری سوریه(sns.sy)، «محمد عبدالستار السید»،‌ رئیس کمیته وزارت حج و اوقاف سوریه گفت: در پی پافشاری کشور عربستان بر منع حجاج سوریه از شرکت در مناسک حج عمره‌، این کمیته تمامی مسوولیت این اقدام ناشایست را متوجه حکومت عربستان کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، از آنجایی که وزارت حج عربستان امضای تفاهم نامه حج در موعد مقرر هر ساله را رد کرد، سفر حج سوری‌ها در دو سال گذشته متوقف شده بود

این در حالیست که شورای عالی حج وابسته به ائتلاف ملی مخالفان (سوری‌های مخالف رژیم بشار اسد در خارج از سوریه) چند روز پیش اعلام کرد با درخواست تمامی سوری‌های ساکن ترکیه، اردن‌، لبنان، مصر و عربستان برای شرکت در مناسک حج ماه‌های ژوئن و جولای گذشته موافقت شده است.

ائتلاف ملی سوریه اعلام کرد: تعداد کل حجاج سوری‌های سال 2013 که به صورت اختصاصی از طریق این ائتلاف ثبت نام کردند‌، به 14 هزار و 700 نفر می‌رسد.

«سامر بیرقدار‌»، رئیس کمیته حج ائتلاف مخالفان سوریه‌ اعلام کرد: تعداد افرادی که تاکنون در کشورهای مختلف سفرشان قطعی شده، بسیار متفاوت است. به عنوان مثال تاکنون در ترکیه نزدیک به 5 هزار و 850 نفر ثبت نام شده‌اند. در مصر نزدیک به 1400 نفر، در لبنان 1800 نفر و در اردن 2 هزار و 350 نفر سفرشان قطعی شده است.

بیرقدار افزود: کشور عربستان در حرکتی که در نوع خود اول است، ویزای زیارتی بیش از 2 هزار سوری ساکن این کشور را تایید کرده است.

به نظر می‌رسد عربستان قصد دارد، فضای حج امسال را سیاسی کند.