به گزارش پارس به نقل از ایرنا، پنجمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ موسوم به وین۵ در پایتخت اتریش، از روز دوشنبه ۲۶ خرداد با ناهار کاری ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه مذاکره کننده ۱+۵ در محل نمایندگی ایران در وین آغاز شد.

یکی از نکات بارز پنجمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در وین، حضور ویلیام برنز معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا در این مرحله از مذاکرات بود.

مذاکره کنندگان هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ در این دور از گفت و گوها، دیدارهای متعددی در سطوح مختلف از ظریف و اشتون گرفته تا معاونان دو طرف و کارشناسان برگزار کردند و در نهایت از چهارشنبه شب که مذاکرات تا ساعت ۲ بامداد روز بعد بطول انجامید، کار نگارش متن توافق جامع مشترک آغاز شد.

دو طرف روز گذشته (جمعه) در آخرین روز مذاکرات همچنان به گفت و گوهای فشرده خود ادامه دادند به طوری که حتی در زمان برگزاری نشست خبری پایانی وزیر خارجه ایران با خبرنگاران ایرانی و تنها ساعتی قبل از ترک وین، معاونان وی همچنان مشغول مذاکره با معاونان خانم اشتون بودند.

نگارش متن توافق مشترک نهایی با عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» درحالی از روز چهارشنبه (۲۸ خردادماه) آغاز شد که به گفته طرفین، مذاکره اختلاف نظرها بر سر موضوعاتی همچون مدت زمان توافق جامع و میزان، سطح و اندازه غنی سازی یعنی تعریف یک برنامه غنی سازی براساس توافق ژنو و جدول زمان بندی لغو تحریم ها همچنان ادامه دارد.

به گفته عباس عراقچی سخنگوی گروه مذاکره کننده هسته ای ایران، سخت ترین مرحله مذاکرات، جدول زمان بندی برداشته شدن تحریم هاست زیرا گام های ایران و طرف مقابل باید متوازن باشند.

این درحالی است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این زمینه گفته است: طرفین طبق رسم بین المللی شروع به تدوین متن می کنند و مواردی که روی آن توافق وجود دارد مشخص است اما موارد مورد اختلاف را در «پرانتز» می گذارند که بعد بتوانند درباره نکات مشخص تری صحبت کنند.

مذاکرات وین۵ با آغاز نگارش برنامه اقدام مشترک جامع و تدوین بخشی از آن عصر جمعه پایان یافت تا ایران و ۱+۵ بار دیگر از تاریخ ۱۱ تیرماه در پایتخت اتریش گردهم آیند و برای پایان دادن به نگارش متن و در نهایت دستیابی به توافق جامع تا ۲۰ جولای( ۲۹ تیرماه) به مذاکرات خود ادامه دهند.

ˈمایکل مانˈ سخنگوی کاترین اشتون نیز روز جمعه اعلام کرد که دیپلمات های ارشد گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان برای گفت و گو درمورد مذاکرات آتی و هماهنگی در مواضع خود قبل از آغاز مذاکرات ۱۱ تیرماه در وین، جلسه ای خواهند داشت و در تاریخ ۲۶ ژوئن (۵ تیرماه) در بروکسل با هم دیدار می کنند.

وزیر امور خارجه ایران در پایان پنجمین دور از مذاکرات هسته ای در وین در جمع خبرنگاران گفت: امشب (جمعه شب) که طرفین مذاکره به پایتخت های خود باز می گردند این امکان را دارند دیدگاه های طرف مقابل را که روی کاغذ درج شده ببینند.

ظریف در مدت اقامت در وین، علاوه بر انجام مذاکرات هسته ای با کشورهای ۱+۵، با حضور در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی با ˈیوکیا آمانوˈ مدیرکل آژانس دیدار کرد. وی همچنین چهارشنبه شب در نشستی صمیمی با جمعی از پزشکان اتریشی و ایرانی مقیم اتریش که در درمان جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی همکاری داشته اند، از آنان به خاطر انجام این اقدام انسان دوستانه قدردانی و تجلیل شد