به گزارش پارس به نقل از ایسنا، حسینعلی امیری، قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور، در حاشیه مراسم بزرگداشت آیت الله سیدمحمد دستغیب تولیت پیشین آستان شاه چراغ در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پیش نویس قانون احزاب و اینکه آیا در پیش نویس این قانون احزاب فعال در کشور دارای نظر هستند، اظهار کرد: در نخستین جلسه که با حضور احزاب در وزارت کشور برگزار شد، از همه احزاب کشور چه اصلاح طلب و چه اصولگرا دعوت به عمل آمد. آقای وزیر کشور نیز با توجه به شعارهایی که رئیس جمهور در مورد احزاب داشتند، تصریح کردند که براساس شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور برنامه های عملیاتی مربوط به خانه احزاب در وزارت کشور در حال تهیه و تدوین است.


وی افزود: آقای وزیر از احزاب درخواست کردند که خودشان در این زمینه مشارکت داشته باشند چرا که ما معتقد هستیم که احزاب در ارتباط با توسعه کشور می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند. قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه ما معتقد هستیم یکی از وظایفی که احزاب می توانند انجام دهند بحث کادرسازی سیاسی کشور است، گفت: بحث مربوط به خانه احزاب یکی از مباحثی بود که با حضور وزیر کشور و احزاب تشکیل شد مورد تاکید قرار گرفت.

امیری با بیان اینکه در این جلسه موضوع قانون احزاب مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در آن جلسه اعلام شد که احزاب با مراجعه به پیش نویسی که از قانون احزاب در سایت وزارت کشور قرارگرفته است نظرات خود را در این باره اعلام کنند.

وی با بیان اینکه تعدادی از احزاب تاکنون در مورد پیش نویس قانون احزاب اعلام نظر کرده اند اظهار کرد: تاکنون برخی از احزاب هیچ اعلام نظری در مورد پیش نویس قانون احزاب نداشته اند. با این وجود ما یک گروه کارشناسی در وزارت کشور تشکیل داده ایم که این گروه نظراتی که احزاب اعلام کرده اند را بررسی کرده و تغییرات لازم در این زمینه را اعمال کردند.

در حال نزدیک کردن نظرات دولت و مجلس درباره احزاب هستیم
امیری با بیان اینکه لایحه مربوط به قانون احزاب در حال طی کردن مراحل نهایی خود است، افزود: در مجلس شورای اسلامی نیز کمیسیون شوراها راجع به فعالیت احزاب طرحی را در دستور کار قرار داده است. ما برای اینکه دو باره کاری در این مورد صورت نگیرد قرار گذاشتیم که یک تطبیقی میان آنچه که در مجلس وجود دارد و آنچه که در وزارت کشور است انجام دهیم و با مجلس به نظری واحد برسیم. ما در حال نزدیک کردن نظرات دولت و مجلس درباره احزاب هستیم.

سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به پرسشی در مورد آخرین وضعیت صدور مجوز برای فعالیت جامعتین با بیان اینکه کمیسیون ماده ۱۰ صرفا از قوه مجریه تشکیل نشده است، خاطر نشان کرد: کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ترکیبی از نمایندگان سه قوه است. لازم به ذکر است که تا کنون کمیسیون ماده ۱۰ راجع به جامعه مدرسین و جامعه روحانیت هیچ مصوبه خاصی نداشته است و چنانچه احیانا فردی مطالبی را در مورد کمیسیون ماده ۱۰ بیان کرده است، آن مطلب نظر شخصی بوده و نظر کمیسیون محسوب نمی شود.

امیری در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا روند انتصاب بانوان به عنوان فرماندار در کشور ادامه دارد، گفت: ما در حال حاضر چهار فرماندار و یک معاون استاندار از میان بانوان داریم. این انتصابات در راستای سیاست هایی است که آقای روحانی در شعارهای انتخاباتی خود مبنی بر استفاده از بانوان در پست های مدیریتی اعلام کرده اند، بوده است.

وی خاطر نشان کرد: این چهار زن فرماندار و معاون استاندار سیاستان و بلوچستان بانوان تحصیلکرده ای هستند که برخی از آن ها در دو یا سه رشته تحصیلی درس خوانده اند و برخی دیگر نیز در گذشته تجربه کار بخشداری را نیز داشته اند. این افراد به واسطه شایستگی هایی که برای سمت فرمانداری داشته اند و پس از مشاهده های صورت گرفته در وزارت کشور و همچنین استعلامات لازم از مراکز قانونی به سمت فرماندار منصوب شده اند.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه ادامه داشتن روند انتصابات بانوان در سمت های مدیریتی منوط به شرایط محیطی و شایستگی های فردی بانوان است، گفت: در بحث های مدیریتی که برخی از امورات مخصوص آقایان است و بانوان در آن سمت ها با شرایط آن ها مطابقت ندارد و همچنین در جاهایی که منع شرعی و قانونی وجود نداشته باشد، در انتصاب بانوان به عنوان مدیرمسئول هیچ ایراد و مانعی وجود ندارد.

امیری با بیان اینکه پیشنهاد انتصاب فرمانداران از سوی استانداران صورت می گیرد و وزیر کشور حکم آن ها را صادر می کند، اضافه کرد: اگر در استان های دیگر نیز استانداران صلاح بدانند که از بانوان استفاده کنند و به ما پیشنهاد بدهند در صورتی که این افراد صلاحیت لازم را داشته باشند از طرف وزارت کشور منعی وجود ندارد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه تاکنون سه مورد از ۱۹ تقاضایی که در سال گذشته برای اخذ مجوز تاسیس احزاب صورت گرفته است صادر شده است، گفت: من اکنون آماری در این زمینه ندارم. ان شاءالله در فرصت دیگری به صورت مستند آمار مربوطه را اعلام می کنم.

سخنگوی وزارت کشور در پایان در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد علت حضور گشت ارشاد در نمایشگاه کتاب گفت: وزارت کشور بر این اعتقاد است که تامین امنیت فضاهای بسته بر عهده متولیان مربوطه است. از آنجایی که نمایشگاه کتاب فضای بسته ای است و متولی آن نیز وزارت ارشاد است پرسش در مورد چرایی حضور گشت ارشاد را باید از وزارت ارشاد مطرح کنید.