به گزارش پارس به نقل از فارس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با پرداختن به مذاکرات ایران و ۱+۵، « از میان برداشتن توان ایران برای تولید تسلیحات هسته ای» را هدف اولیه و « از بین بردن برنامه موشک های بالستیک ایران را» هدف نهایی مذاکرات دانست.

به گزارش جروزالم پست، « اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با پرداختن به مذاکرات ایران و ۱+۵، « از میان برداشتن توان ایران برای تولید تسلیحات هسته ای» را هدف اولیه و از بین بردن برنامه موشک های بالستیک ایران را هدف نهایی مذاکرات دانست.
 
وی تاکید کرد که هر چیزی غیر از این یک شکست برای آمریکا است. « رویس» به تعریف موفقیت های آمریکا در مذاکره با ایران پرداخت و تصویب قانون ضدایرانی در تابستان سال گذشته را بعنوان یک موفقیت ارزیابی کرد.
 
این قانون که با رأی موافق ۴۰۰ نماینده به تصویب رسیده بود، تحریم های سنگین تری را بر ضد فروش نفت ایران اعمال می کرد. براساس این گزارش، « سناتور رابرت منندز» رئیس کمیسیون روابط خارجی سنا نیز با بیان اینکه الان وقت وارد آمدن فشار دیگری بر ایران برای به نتیجه رساندن مذاکرات است، یک سری تحریم های جدید را در سنا پیشنهاد داد که این بار با هشدار جدی اوباما مبنی بر وتوی تحریم های جدید، این پیش نویس هیچ گاه به صحن سنا نیامد.
 
منندز اما هیچگاه از موضع خود کوتاه نیامد و در جمع اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی گفت، تصویب طرح وی در سنا برای اوباما و حتی رئیس جمهورهای آینده آمریکا یک نعمت خواهد بود و از روبرو شدن آنها با گزینه فاجعه بار « جنگ با ایران و یا قبول این کشور به عنوان یک قدرت هسته ای» جلوگیری می کند.
 
این سناتور تندروی آمریکای پیش بینی کرد، با گذشت زمان، مقامات دولت آمریکا برای اعمال فشار بر تهران در مذاکرات هسته ای، مجدداً به پیش نویس طرح وی برای تحریم های بیشتر رجوع خواهند کرد و این طرح به تصویب خواهد رسید.
 
« کوین سالیوان» مدیر اسبق ارتباطات ریاست جمهوری آمریکا که گویا از نارضایتی جنگ طلبان از قرار گرفتن پرونده هسته ای ایران در مسیر مذاکره مطلع شده بود و قصد نداشت بیش از این موجبات نارضایتی لابی قدرتمند صاحبان صنایع نظامی آمریکا را برانگیزد، در واکنش به سخنان مندز گفت: « آمریکا تنها پای موافقت نامه ای را امضاء می کند که به صورت موثر، توان ایران را برای دست یابی به سلاح هسته ای محدود کند. »
 
« سالیوان» البته از عملکرد مذاکره کنندگان کشور خود نیز دفاع کرد و گفت: « تصور کنید اگر موافقت نامه ژنو منعقد نشده بود، الان در چه وضعیتی بودیم. دولت اوباما شانس رسیدن به یک موافقت نامه قابل اجراء را قربانی هدف ایده آل برخی برای نابودی کامل برنامه هسته ای ایران نخواهد کرد. »