به گزارش پارس؛ مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال تسنیم درباره آماده سازی پیش نویس توافق نهایی هسته ای بین ایران و کشورهای گروه ۱+۵ با رد تهیه چنین پیش نویسی تصریح کرد: . پیش نویسی که اکنون روی میز باشد و بر آن اساس مذاکره صورت گیرد، هنوز شکل نگرفته است.

افخم که در نشست خبری با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: اینکه هر طرف مذاکره کننده نقشه راهی دارد و پیش نویسی دارد که مبتنی بر موضوعات و حقوقی که در حال دنبال کردن است امری طبیعی است. تیم مذاکره کننده ایرانی هم بر این مبنا  چارچوبی را مورد نظر دارند. گروه حقوقی و مشورتی و تیم مذاکره کننده جلسات مستمری دارند که بتوانند در مباحثی که درجلسات پس از این خواهد بود بحث ها و نکات  و موضوعات مورد نظر ایران را به طور دقیق پیش ببرند. لذا در این جهت که هر گروهی پیش نویسی دارد بحث کارشناسی و طبیعی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تهیه پیش نویس توافق نهایی را رد کرد و افزود: دور چهارم مذاکرات در ۲۳ اردیبهشت ماه برگزار می شود و طبق اعلانی که شده قرار است بعد از مذاکراتی که در دورهای قبلی به عمل آمد در این دور گروه های مذاکره کننده وارد مرحله تنظیم و نوشتن متن توافق شوند که مرحله سخت، پیچیده و شاید سخت تر کار از این به بعد است. برای ورود به این مرحله یک چارچوب و نقشه راهی را تیم مذاکراتی مورد نظر دارد که آن پیش نویس مورد نظر خود ایران است. پیش نویسی که اکنون روی میز باشد و بر آن اساس مذاکره صورت گیرد، هنوز شکل نگرفته است.

  ایران تحریم های جدید غرب علیه روسیه را محکوم می کند 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اعمال تحریم های جدید غرب علیه روسیه تاکید کرد:   تحریم ها را محکوم می کنیم، اروپا و آمریکا باید متوجه باشند که این روش ها ناکارآمد بوده و نباید از موضع برتری جوئی با کشورها برخورد کنند. تحریم یک تجربه ناکارآمد مبتنی بر روحیه برتری جوئی است و معتقدیم بحران ها باید از طریق گفتگو و راههای مسالمت آمیز حل و فصل شود.

مسئولین آمریکا فاقد مشروعیت برای اظهار نظر درباره منطقه هستند 

افخم همچنین در واکنش به اظهارات اخیر دستیار معاون وزیر آمریکا اظهار داشت:   این گونه اظهارات برای منحرف کردن افکار عمومی نسبت به طیفی از اشتباهات، تهدیدات و اقدامات دوگانه آمریکا در منطقه است. مسئولین آمریکا با توجه به اینکه آمریکا دوجنگ باهزینه های انسانی را در این منطقه به راه انداخته فاقد مشروعیت برای هرگونه اظهار نظر هستند. تقویت روابط و اعتماد متقابل با همسایگان اولویت دولت است و همسایگان ما هم اهمیت حسن همجواری و لزوم همکاری سازنده را بخوبی درک می کنند. پیشرفت نظامی و موشکی ایران هیچگونه تهدیدی برای همسایگان و منطقه نیست راهبرد دفاعی ماتضمین صلح و امنیت و ثبات است.

مشارکت سیاسی مردم عراق جریان افراطی را به انزوا می کشاند 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص انتخابات عراق خاطر نشان کرد:   ضمن آرزوی برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی عراق (۱۰ اردیبهشت) امیدواریم نتایج این انتخابات موجب تحکیم حرکت مستقل مردم عراق در مسیر ساختن و پیشرفت این کشور دوست و برادر باشد. تحکیم روند دمکراتیک کنونی عراق گزینه کلیه جریان های سیاسی برای حل و فصل مشکلات است و راهکاری برای خروج از مشکلات امنیتی عراق است معتقدیم انتخابات وحضور هر چه بیشتر مردم عراق در صحنه ومشارکت سیاسی جریان  افراطی را به انزوا خواهد کشانید.

صدور حکم اعدام برای اعضای اخوان مصر تبعات سیاسی و اجتماعی دارد 

وی در پاسخ به سؤالی درباره صدور حکم اعدام از سوی دادگاه مصر برای ۳۷نفر از اعضای اخوان المسلمین گفت: جمهوری اسلامی تحولات مصر را به دقت دنبال می کند و   ما برای دستاورد بزرگ انقلاب مردم مصر احترام ویژه ای قائلیم و حفظ دستاوردهای این انقلاب را منوط به تحقق مطالبات مردم مصر و رفتار مبتنی بر مساوات و ایجاد وحدت ملی میان جریان ها و نهادهای مدنی برای حفظ شکوه و عظمت تاریخی   و تمدنی و اقتدار منطقه ای مصر می دانیم.

افخم تصریح کرد صدور چنین احکام قضایی که می تواند تبعات اجتماعی و سیاسی داشته باشد دشمنان مصر را مستعد دامن زدن به شرایط کنونی مصر می کند و فکر می کنیم صدور چنین احکامی مغایر اصل تسامح و تساهل تاریخی، سیاسی و فرهنگی مصر است.

سفر سایمون گس به تهران؛ بهبود گام به گام روابط ایران و انگلیس 

سخنگوی وزارت امور خارج درباره سفر روز گذشته مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس به تهران گفت: با شروع کار دولت یازدهم شاهد رفت وآ مدهای سیاسی از کشورهای مختلف و در سطوح متفاوت بوده ایم. در حوزه اروپا نیز این ترددها را در حوزه های روابط پارلمانی و سیاسی شاهد هستیم. مدیران کل سیاسی کشورهای مختلف اروپایی با همتایان خودشان رایزنی هایی را داشته اند. سفر مدیرکل سیاسی وزارت خارجه انگلیس به تهران نیز در همین چارچوب بود. در عین حال تهران و لندن در روند گام به گام و تدریجی بهبود روابط دو جانبه قرار دارند که این سفر و رایزنی های انجام شده علاوه بر گفتگو درباره   روند گام گام روابط دو جانبه فرصتی برای گفتگو درباره مسائل بین المللی و منطقه ای نیز فراهم کرد.   دیدگاه ایران درباره تحولات منطقه و بین الملل و جایگاه ایران برای بسیاری از کشورها مهم است و این رایزنی ها کمک می کند که بحران های موجود منطقه و روندهای بین المللی شکل واقعی تر را به خود بگیرد.

وی همچنین درباره   سفر رییس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران گفت: این سفر در چارچوب توافقات میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران انجام گرفته است   و مشورت ها و گفت وگوهایی که میان آژانس و سازمان است در جریان است و   گفت وگوهای فنی و تخصصی ادامه دارد و در این باره جزییات خاصی که بتوان منتشر کرد وجود ندارد.

انتخابات سوریه را فرصتی برای برقراری صلح و ثبات ارزیابی می کنیم 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتخابات در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که آماده کمک به حل بحران سوریه است و ما آماده هستیم تا جنگ در این کشور متوقف شود و به این مسیر کمک کنیم.   از همه گروه ها و جریان ها هم خواسته ایم که در این مسیر کمک کنند.   فکر می کنیم در این مسیر و بر پایه این نگاه برگزاری انتخابات در سوریه نقش مهمی دارد و زمان آن است که با برگزاری انتخابات فرصتی برای برقراری صلح و ثبات در این کشور فراهم شود. ضمن اینکه برگزاری انتخابات را جز حقوق اساسی مردم منطقه می دانیم   و قطعا سوریه هم از این قاعده مستثنی نیست.

افخم افزود: فکر می کنیم مناسب است جامعه جهانی به این حق اساسی و اراده ملتهای منطقه و از جمله مردم سوریه احترام بگذارد. این رویدادی که در پیش است را گامی برای پایان دادن به بحران، توقف جنگ و کمک به صلح و ثبات در سوریه ارزیابی می کنیم.

پیگیری احکام اعدام اتباع ایرانی در مالزی 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره صدور حکم اعدام برای تعدادی از ایرانی ها در مالزی نیز اظهار کرد: متاسفانه طی سالهای گذشته به دلیل اینکه برخی از هموطنان ما مقررات کشور مقصد را رعایت نکردند دچار مشکلاتی شده اند و تعدادی دستگیر شدند و برخی از این افراد به طور خاص به دلیل در اختیار داشتن مواد مخدر و   نقض قوانین داخلی مالزی دستگیر شدند که برای آنها احکامی صادر شده است. احکام اعدامی که در این چند سال بوده است را متاسفانه شاهد هستیم و شش نفر از آنها هم خانم ها هستند.

وی اضافه کرد: به دلیل روابط خوب و حسن مناسباتی که با مالزی داریم در تلاش هستیم که از اجرای این احکام جلوگیری کنیم و از طریق امضای موافقت نامه انتقال محکومین، این افراد به   داخل کشور منتقل شوند البته قوانین داخلی مالزی امکان شکل گیری چنین موافقت نامه ای را فراهم نمی کرد. سفارت ما در مالزی پیگیری هایی را انجام دادند. مسوولان مالزیایی هم به دلیل اینکه چنین موافقت نامه های را با سایر کشورها نداشتند عملا محمل قانونی برای شکل گیری چنین موافقتنامه ای نبود که با برخی از اصلاحات که در قوانین داخلی مالزی که در سال گذشته صورت گرفت امکان اولیه برای ارائه پیش نویس انتقال محکومین بین دو کشور فراهم شده است. سفارت ما پیشنویس مورد نظر را به مقامات مسوول مالزیایی ارائه کرده است. نیازمند این است که در آن طرف هم بررسی هایی از سوی مسوولان مالزیایی مناسب با قوانین و مقررات خود انجام دهند. ما پیگیر این موضوع هستیم که ایرانی هایی که حکم اعدام گرفته اند به کشور برگرداننده شوند و ادامه دوران محکومیتشان را در کشور بگذارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از همه هموطنانی که به خارج از کشور سفر می کنند درخواست داریم که اطلاعات کاملی را از کشور مقصد خود کسب کنند. وزارت امور خارجه در بخش کنسولی آمادگی دارد که چنین اطلاعاتی را به شهروندان درباره جزییات قوانین و مقررات سایر کشورها اطلاعات ارائه کند.  

افخم با تاکید بر نقش اطلاع رسانی رسانه ها برای اطلاع رسانی در این موضوع گفت: در عین حال که حساسیت رسانه ها نسبت به ایرانیان در خارج از کشور بسیار بالاست لازم است همکاران رسانه ای   این حساسیت را به عنوان اقدامی پیش گیرانه بیشترمورد توجه قرار دهند. در هر حال قوانین در کشورها در چارچوب حاکمیتی آنهاست و اصلاح این قوانین نیازمند روندهای طولانی است.  

وی افزود:   در بحث مالزی سفارت ما   از دسترسی به ایرانیانی که بازداشت شده اند و مشورت های حقوقی که در زندان دارند؛ در اختیار داشتن وکیل و مترجم و امکانات بهداشتی کافی را کرده است   ودیگر موارد از طریق بخش های کنسولی دنبال می شود.   وی ابراز امیدواری کرد در زمان منطقی و مناسب و از طریق ساز و کارهای حقوقی این موضوع حل و فصل شود.  

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آخرین پیگیری های ایران در قبال دادن ویزا به نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل گفت:   از طریق ساز و کارهای بین الملل موجود در سازمان ملل که کمیته روابط با میزبان است در حال پیگیری موضوع هستیم و رایزنی ها در این زمینه ادامه دارد.

نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ در نیویورک 

افخم درباره سفر حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه به نیویورک برای شرکت در کنفرانس مقدماتی بازنگری ان پی تی تصریح کرد: این سفر در قالب یک گروه سیاسی و بین المللی برای شرکت در کنفرانس مقدماتی بازنگری معاهده ان پی تی است. این معاهده هر ۵ سال بازنگری می شود و کنفرانس مقدماتی آن در اردیبهشت در نیویورک برگزار می شود.

مرضیه افخم افزود: گروه های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ از فرصت برگزاری این کنفرانس در نیویوک استفاده می کنند و مذاکرات کارشناسی را در حاشیه این نشست برگزار کنند. بنابراین در حاشیه این نشست گروه های کارشناسی ایران و ۱+۵ گفت وگوها و دیدارهایی خواهند داشت.

آخرین پیگیری ها در خصوص وضعیت نور احمد نیکبخت

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین پیگیری ها در خصوص وضعیت نور احمد نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی دریمن   گفت: پیگیری ها در این باره ادامه دارد کمیته پیگیری با انجام سفر از محل ربایش بازدید کرد و حوز ه های اطلاعاتی مرتبط با محیط تقویت شده و اطلاعات بیشتری در اختیار داریم.   قرار بود در همین زمینه سفر آقای امیر عبداللهیان انجام شود که در دستور کار است و هر زمان که زمینه های مناسب بر آنجام آن وجود داشته باشد که بتوانیم وضعیت قطعی تری در این زمینه به دست آوریم انجام خواهد شد. امیدواریم که   اخبار خوبی داشته باشیم. وزارت خارجه از طریق ارتباطاتش با مسوولان یمن این پرونده را پیگیری می کند. دی عین حال از پیچیدگی و حساست این گونه پرونده ها هم آگاه هستیم و امیدواریم با نتایج خوبی دنبال شود ودر مسیری باشد که به سلامت بازگردانده شدن دیپلمات کشورمان کمک کند.

افخم درباره اخبار منتشر شده درخصوص سفر امیر عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه به جده نیز گفت: معاون وزیر خارجه سفرهایی به منطقه داشته است سفر به عربستان سعودی کماکان در دستور کار قرار دارد، در عین حال لازم است برخی مقدمات برای انجام این سفر فراهم شود.  

سخنگوی وزرات امور خارجه کشورمان درباره اخبار منتشر شده در ارتباط با بازداشت ۲۷۲ ایرانی در ترکمنستان گفت: در حال پیگیری این موضوع هستیم و در این باره به دنبال اخبار و اطلاعات دقیق تری در این رابطه هستیم.

محتوای مذاکرات هسته ای تا قبل از حصول نتیجه نهایی قال اعلام نیست 

مرضیه افخم در ارتباط با انتشار برخی اخبار نادرست   از جزییات مذاکرات ایران و ۱+۵   در برخی رسانه ها پاسخ داد: متاسفانه برخی اطلاعات ناقص و خبرسازی با منابع نامشخص و یا بعضا مشخص و با اطلاعات ناقص در افکار عمومی مطرح می شود ما هم به طور متناوب درباره صحت این گزارش ها اعلام نظر کرده ایم مبنی بر اینکه آنچه که فعلا در مذاکرات جاری است تا پیش از حصول نتیجه نهایی قابل اعلام نیست بنابراین آنچه که در این باره از سوی تحلیلگران و یا منابع رسانه ای و غیره   مطرح می شود صرفا گمانه زنی است. افخم تصریح کرد: موضوع نهایی غنی سازی، سطح و ابعاد آن، بحث سایت های هسته ای، همه موضوعاتی است   که در مذاکرات جامع مورد گفتگو است و تا زمانی که مذاکرات به پایان نرسیده است و توافق نهایی حاصل نشده است تمام این بحث ها و اظهار نظر ها گمانه زنی است.