به گزارش پارس به نقل از مهر، بحران اوکراین در هفته های اخیر توجه بسیاری از افراد را در تمامی نقاط کره خاکی به خود جلب کرده است. این بحران بیش از هر چیز نشان دهنده این امر است که در قرن بیست و یکم و در حالی که بشریت توانایی ها و فن آوری های لازم برای رفاه حال تمامی ساکنان کره زمین را در اختیار دارد، امنیت در هر شکل آن هنوز به رویایی دست نیافتنی شبیه است. در اوکراین مسئله بر سر این نیست که قحطی یا سیل یا هر حادثه طبیعی دیگری بر انسان ها نازل شده است؛ مسئله این است که ما با یک بحران دست ساز تمام عیار روبرو هستیم.

در واقع، در سیستم بین المللی دنیای امروز ما با کشورهایی روبرو هستیم که بر سر منافع اقتصادی و ژئوپلتیک در حالت جنگ دائمی به سر می برند. تمامی ادعاهایی که راجع به جهانی شدن، اقتصاد شبکه محور، جهان متصل به هم و در هم تنیده و غیره می شود، تنها پوسته ظاهری را نشان می دهد که با واکاوی دقیق تر دریایی از منازعات و نبردها پیش چشم همگان قرار خواهد گرفت. بحران اوکراین یادآورِ دوران جنگ سرد است که کوچک ترین اشتباهی از طرفین در این نزاع ژئوپلتیک می تواند کابوس جنگ اتمی بین قدرت های بزرگ را به یک واقعیت عینی تبدیل کند.

در سیستم سرمایه داری بین المللی سود یا تضمین سود رانه و محرک تمامی فعالیت هاست؛ لذا هرگاه سود قدرت های مسلط و هژمون دیگر نتواند از طریق مکانیسم بازار و کارکردهای اقتصادی تضمین شود، پروژه هایی نظیر تغییر رژیم و دخالت های سیاسی در دستور کار قرار خواهد گرفت. چنین پروژه هایی عملاً منازعه بین کشورها را شدیدتر خواهد کرد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ورود دنیا به جهان تک قطبی، این پروژه ها در ابعاد وسیع توسط قدرت هژمون یعنی آمریکا به کار گرفته شده است. پروژه تغییر رژیم می تواند علیه هر کشوری که سیادت آمریکا را به چالش می کشد پیاده شود. این پروژه چند هفته پیش با دخالت مستقیم غرب علیه اوکراین و رئیس جمهور منتخب آن ویکتور یانوکوویچ به کار گرفته شد. اکنون واشنگتن پست، ارگان نومحافظه کاران آمریکایی در سرمقاله خود پیشنهاد می کند که این پروژه علیه روسیه نیز به کار گرفته شود.

بحران اوکراین و تأثیر آن بر مذاکرات هسته ای ایران و غرب

غرب با هدایت آمریکا اکنون به دروازه روسیه رسیده است. ویکتوریا نولاند دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در هفته های پیش عنوان کرده بود که آمریکا تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار هزینه کرده است تا « اوکراین به آرمان های اروپایی خود دست یابد. » وی گفته بود که « هدف آمریکا این است که اوکراین را به آینده ای که شایسته اش نزدیک کند. » ویکتوریا نولاند که همزمان همسر رابرت کاگان یکی از نومحافظه کاران شناخته شده آمریکایی و دوست دیک چنی نیز است، در واقع اعتراف کرده است که آمریکا تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار برای تغییر رژیم در اوکراین هزینه کرده است. درست پس از وقوع کودتا در اوکراین و به قدرت رسیدن افرادی نظیر اسوبودا و « بخش راست» ، اکنون بازوی مالیِ اعمال سیاست های ریاضتی در دنیا یعنی صندوق بین المللی پول به کیف رفته است تا شرایط را برای اجرای برنامه های تعدیل ساختاری و ریاضت اقتصادی در این کشور فراهم کند. احتمالاً منظور خانم اولاند از « آینده ای که شایسته اوکراین است» همین ریاضت های اقتصادی و تبدیل آن به محل بازار کار ارزان برای کل اتحادیه اروپا باشد؛ یعنی چیزی که هم اکنون در یونان در حال اجراست.

کودتا در حالی در اوکراین صورت گرفته است که بخش جنوبی و شرقی اوکراین کاملاً با دولت موقت مخالف هستند و آن را غیرقانونی می دانند. بخش غربی اوکراین که تمایلات غرب گرایانه دارد از لحاظ اقتصادی ضعیف ترین بخش اوکراین است. از آن جا که اوکراین در یک نقطه ژئوپلتیکی بسیار حساس واقع شده است و تماس روسیه را با دریای مدیترانه از طریق دریای سیاه برقرار می کند، از دیرباز اهمیتی اساسی برای مسکو داشته است. صحبت هایی که در روزهای اخیر مبنی بر پیوستن اوکراین به ناتو شده است، هدف غرب را از « انقلاب» در اوکراین برملا می سازد.

مسکو اما در پاسخ به سرنگونی دولت یانوکوویچ و قدرت گرفتن راست های افراطی در اوکراین، کنترل منطقه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین را در دست گرفت. پارلمان کریمه که دولت موقت اوکراین در کیف را به رسمیت نمی شناسد، عملاً طرح الحاق کریمه به خاک روسیه را تصویب کرد و قرار است در روز ۲۵ اسفند پیوستن کریمه به روسیه در این منطقه به همه پرسی گذاشته شود. منطقه کریمه که بیش از دو میلیون جمعیت دارد در کناره دریای سیاه قرار گرفته است و روسیه تعدادی پایگاه نظامی در این منطقه دارد. بنا به قراردادی که در سال ۲۰۱۰ بین دولت روسیه و اوکراین منعقد شد، روسیه تا سال ۲۰۴۲ از این پایگاه های نظامی استفاده خواهد کرد و اجاره آن ها را نیز به دولت اوکراین پرداخت خواهد کرد.

در واقع، هم اکنون ما در یک تقابل تمام عیار بین روسیه و غرب قرار داریم. اگر کریمه از اوکراین جدا و به روسیه ملحق شود، احتمالاً در مراحل بعدی قسمت های شرقی اوکراین نیز تلاش های خود برای پیوستن به روسیه را افزایش خواهند داد. کریمه از سال ۱۸۷۳ جزئی از خاک روسیه بوده است. در سال ۱۹۵۴ خروشچف که با مشکلات زیادی در حزب کمونیست روسیه روبرو بود برای به دست آوردن حمایت حزب کمونیست اوکراین، کریمه را به اوکراین « بخشید» . اکنون و در حالی که ۲۲ سال از فروپاشی شوروی می گذرد، یک بار دیگر کریمه خود را در آستانه پیوستن به روسیه می بیند.

غرب در مقابل روسیه را به تحریم های بسیار شدید تهدید کرده است. کری هفته پیش اعلام کرد که « همه گزینه ها بر علیه روسیه روی میز است. » عملی شدن این تحریم می تواند به اقتصاد هر دو طرف، ضربه های جدی وارد سازد. از طرف دیگر، شرایط تخاصم تمام عیار بین روسیه و غرب باعث می شود، تا حمایت مسکو از کشورهایی نظیر ایران و سوریه افزایش یابد. در واقع، اگر روسیه به هر دلیلی در محاصره اقتصادی غرب قرار گیرد، پیوندهای خود با ایران را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. پوتین اکنون بهتر از هر کس دیگر می داند که راه مسکو و کرملین از کیف می گذرد. اگر روسیه در حوادث اوکراین نقش منفعلی ایفاء کند، عملاً یک نزاع ژئوپلتیک بسیار بزرگ را به غرب واگذار خواهد کرد. غربی که اوکراین را داشته باشد از یک طرف نفوذ مسکو در دریای سیاه، دریای مدیترانه و اروپای شرقی را به شدت محدود خواهد کرد و از طرف دیگر پروژه تغییر رژیم در مسکو را با شدت بیشتری دنبال خواهد کرد.

به بیان دقیق تر، تاریخ روی دور تند خود قرار گرفته است. هژمونی اقتصادی آمریکا در حال فروپاشی است و این کشور برای احیای « یک قرن آمریکایی جدید» تعدادی پروژه سیاسی تعریف کرده است. این پروژه های سیاسی ماهیتاً جنگ طلبانه هستند و با پوشش های متنوعی نظیر انقلابات رنگی، تحریم، اعمال سیاست های تعدیل ساختاری با فشار نهادهای مالی بین المللی و جنگ لخت و عریان ظاهر می شوند. در چنین شرایطی کشورهایی که نمی خواهند به « نظم» آمریکایی تن دهند، تحت اجبارهای خارجی به تدریج یاد خواهند گرفت که با یکدیگر ائتلاف استراتژیک تشکیل دهند. در شرایطی که آمریکا دست کش را از دست بیرون آورده و تفنگ بزرگ را به دست گرفته است، نزدیکی دوام دار ایران و روسیه در مذاکرات هسته ای جاری به یک واقعیت ملموس تبدیل خواهد شد.

تقابل غرب و روسیه بر سر اوکراین، مسکو را مجبور خواهد کرد تا در مذاکرات هسته ای موضع سرسختانه تری در قبال دولت های غربی اتخاذ کند و این امر توازن مذاکرات را به نفع ایران تغییر خواهد داد. از طرفی، روسیه ترغیب خواهد شد تا قرارداد مبادله « نفت در برابر کالا» را به صورت جدی تر پیگیری کند. امضای این قرارداد می تواند صادرات نفت ایران را ۵۰ درصد افزایش دهد و ماهانه ۱.۵ میلیارد دلار برای ایران درآمدزایی داشته باشد. ایران در حالی دور جدید مذاکرات را با قدرت های غربی آغاز خواهد کرد که موضع روسیه به آن نزدیک تر شده است و این در کوتاه مدت می تواند پیامدهای مثبتی برای دیپلماسی ایران در پی داشته باشد.