به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران؛" مایکل مان" ، سخنگوی" کاترین اشتون " مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، طی مصاحبه ای با رادیو فردا، ارگان رسمی سازمان سیا به تشریح سفر اشتون به ایران پرداخت.

" مان" در این مصاحبه با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیدارهای متعدد وی با مقامات ایرانی اظهار داشت: سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و دیدار با مقامات ایرانی ورای برنامه هسته ای ایران بود و در این سفر مسائل مورد نظر دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا از قبیل مسائل منطقه ای، سیاسی و ژئوپلتیک مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: " کاترین اشتون" می خواست بر این موضوع تاکید کند، که جامعه بین المللی باید برای یافتن راه حل برای مسائلی که در خاورمیانه در جریان است، سخت تلاش کند.

سخنگوی اشتون، گسترش همکاری ها با ایران را در گروی پیشرفت مذاکرات هسته ای دانست و بیان داشت: موضوعاتی نظیر افغانستان و محیط زیست، از جمله مسائلی هستند که زمینه های همکاری طرفین در آن ها وجود دارد، و سفر اشتون هم در راستای سنجش پتانسیل گسترش روابط انجام گرفت.

" مایکل مان" که با رسانه تحت امر بزرگترین کشور ناقض حقوق بشر یعنی آمریکا، گفتگو می کرد، در ادامه به نگرانی های اتحادیه متبوعش در باب مسائل حقوق بشری در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: من ترجیح می دهم که به جزییات آنچه که درباره آن مذاکره شده، اشاره نکنم. البته وزیر امور خارجه تازه ایران، هنگامی که برگزیده شد، از تمایلش به از سر گیری گفت وگوها در زمینه حقوق بشر خبر داد.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پاسخ به سوالی مبنی بر برآورده شدن انتظارات اشتون در این سفر اکتشافی به ایران، گفت: خب خانم اشتون می خواست به ایران بیاید تا برخی مقام هایی را که تاکنون ندیده بود، ملاقات کند. او رئیس جمهوری ایران را یکبار دیده بود و بار دیگر با او دیدار کرد. اما در کنار آن با سایر مقام هایی که تاکنون ملاقات نکرده بود هم گفت وگوهایی انجام داد. و از این منظر مهم بود که ارزیابی ای از فضای سیاسی ایران به دست آورد. مثلا یکی از ارزیابی های او از این سفر این بود که مذاکرات هسته ای برای دستیابی به یک توافق، از حمایت برخوردار است که این موضوع خیلی مثبت است، و او آمده تا فضا را برای همکاری های آینده بسنجد و فکر می کنم با موضوعات زیادی برای تفکر از این سفر باز می گردد.

" مان" که شنبه شب در صفحه توئیترش از دیدار اشتون با برخی مجرمان فتنه ۸۸، خبر داده بود، در مصاحبه با ارگان رسانه ای سازمان سیا، ضمن تایید تاثیر پذیرفتن" اشتون" از این مجرمان امنیتی اظهار داشت: " اشتون" با فعالان حقوق زنان که نمایندگان جامعه مدنی بودند دیدار کرد، با آنها گفت وگو کرد و تحت تاثیر برخی از داستان هایی که از آنها شنید قرار گرفت و به نظرم این خیلی مناسب بود که این دیدار در روز جهانی زن انجام شد.

" سخنگوی اشتون" در پایان، در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو فردا، مبنی بر انتقاد برخی محافل سیاسی و رسانه ای ایران از دیدار" اشتون" با محکومین فتنه ۸۸ خاطرنشان کرد: من نظر خاصی درباره آنهایی که بخواهند این دیدارها را مورد انتقاد قرار دهند ندارم. ما به کار خود ادامه می دهیم و خانم اشتون هم به انجام دادن کار خود به خوبی ادامه می دهد.